• Pagina 1 din 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Albumele Foto » Setări "Albume Foto" (Descrierea temei de discuție)
Setări "Albume Foto"
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 1 | 11:45 PM
Panoul de Control » Albume Foto » Setările modulului

Cuvinte cheie: setări album foto, fotografii, descriere album, dimensiuni, câmpuri suplimentare, sortare.



Denumire modul.
Aici aveţi posibilitatea să introduceţi un nume ce va fi afişat în titlul paginii şi va reprezenta rezultatul codului $MODULE_NAME$.
Numărul de coloane din meniul categorii.
Aveţi posibilitatea să selectaţi numărul de coloane din lista verticală. Va arăta în felul următor:
o coloană(1)
două coloane (2)
etc.
1)

2)
Afişaţi numărul de intrări cuprinse în dreptul numelui categoriei.
Afişează numărul de fotografii într-un album.
Afişarea descrierii secţiunii/categoriei descrierea.

1) Arată descrierea secţiunii sub numele său în meniu - va exista o descriere sub numele secţiunii.



2) Arată descrierea categoriei sub numele său în meniu - va exista o descriere sub numele categoriei.



Notă:
secţiunile şi categoriile arată la fel în meniu, aşadar, fiţi atenţi atunci când le daţi acelaşi nume.

Numărul de coloane cu intrări.

Selectaţi din listă. Acesta este modul de afişare:



o coloană (1)



două coloane (2)



etc.


1)



2)

Numărul de înregistrări afișate. Prin intermediul acestei opţiuni aveţi posibilitatea să stabiliţi numărul de intrări ce urmează să fie afişate pe paginile modulului:
1) Pe pagina principală a modulului



2) Pe paginile din secţiune



3) Pe paginile albumelor



4) În topuri



5) În RSS feed



6) În codul $NEAR_PHOTOS$ (codul afişează imaginile demo (vezi imaginea 2).


1)



2)

Dimensiunile pozei.

1) Dimensiune imagine demo - pentru a creea o imagine demo, fotografia este redusă la dimensiunile indicate.

2) Dimensiunile pozei, afişate pe o pagină separată - dacă o fotografie este prea mare, această setare permite modificarea sa, pentru a se potrivi cu design-ul.

3) Dimensiunile maxime a imaginii complete. - Aveţi posibilitatea să atribuiţi dimensiunile maxime în pixeli, unei fotografii încărcate.

4) Dimensiunea maximă a pozei. - Aveţi posibilitatea să atribuiţi dimensiunea maximă în Kb a fotografiilor încărcate.

5) Salvează pozele în dimensiunea originală - dacă dimensiunea fotografiei este mai mică decât valoarea stabilită (punctul 2), fotografia va rămâne aşa cum este.

Metoda de reducere a dimensiunii pentru crearea unei imagini demonstrative.

Scalarea - o fotografie va fi redusă.



Tăierea - o fotografie va fi redusă pentru a se potrivi valorile stabilite, o parte ar putea fi tăiată.

Lungimea maximă pentru descrierea unei poze.

Aveţi posibilitatea să specificaţi lungimea textului ce urmează să fie afişat pe pagina cu poza.
Dacă lungimea textului va depăşi valorile, descrierea va fi automat tăiată.

Funcţia "Comentarii" pentru modulul curent. Prin această setare puteţi dezactiva / activa comentariile (1), atribui numărul de comentarii pe pagină (2), precum şi poziţia noilor comentarii (3) - în partea de sus (ca ultimile ştiri adăugate) sau în partea de jos (cum ar fi mesaje pe forum).
Utilizaţi funcţia "LightBox" în categorii.

Cu această opţiune activată, pozele vor fi afişate într-o frumoasă fereastră tip pop-up, după ce daţi click pe o imagine demo.

Funcţia "Evaluarea pozelor".

După activarea acestei opţiuni utilizatorii vor putea să evalueze pozele.

Funcţia "Sortarea pozelor":

Prin intermediul acestei opţiuni aveţi posibilitatea să specificaţi modul de sortare a fotografiilor de pe paginile modulului.

Câmpuri pentru adăugarea de poze.

Aici puteţi activa / dezactiva (1) câmpurile pentru adăugarea de fotografii şi de a le face opţionale / obligatorii (2).

Afişează meniul de sortare a pozelor.

1) După activarea acestei opţiuni, veţi vedea meniul de sortare în toate albumele (2).



2) Aveţi posibilitatea să alegeţi elementele de sortare de care aveţi nevoie.


1)



2)

Albume, în care utilizatorii pot adăuga poze noi.

1) Puteţi selecta albume, în care utilizatorii să poată adăuga poze. Apăsaţi Ctrl şi selectaţi albumele necesare.



2) Dacă doriţi să faceţi toate albumele disponibile, e suficient doar să bifaţi căsuţa corespunzătoare.

Înştiiţarea administratorului.

Aici puteţi seta dacă doriţi să fiți informat prin e-mail asupra fotografiilor noi adăugate, precum şi a comentariilor.

Setările avansate ale modulului.

1) Activează posibilitatea de a alege data adăugării intrării - dacă aveţi nevoie ca o fotografie să fie adăugată după o anumită perioadă de timp, această setare vă permite să faceți acest lucru.



2) Permite capacitatea de a căuta intrările unui anumit utilizator - în cazul în care există o mulţime de fotografii şi dvs trebuie să le găsiţi pe cele ale unui anumit utilizator, puteţi activa şi utiliza această opţiune pentru o mai bună căutare.


REMIXU
Postări: 44
Reputație: 0
Mesaj # 2 | 9:44 PM
avem posibilitatea de a creea albume private? intreb deoarece am vazut la "Module design customization" "private album login page", multumesc.
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 3 | 9:55 PM
REMIXU, da, aveti posibilitatea
styiks
Postări: 28
Reputație: 0
Mesaj # 4 | 1:21 AM
totusi eu am o problema cu marimea in kb a pozelor
multi din useri de pe site pot incarca poze mai mari decat limita de 150 kb pusa de mine dry

Acest site nu suporta browserul Internet Explorer
Caut uploaderi
Join me All-Stars.ro
With uCoz since 2009
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 5 | 10:21 AM
styiks, link site
styiks
Postări: 28
Reputație: 0
Mesaj # 6 | 2:44 PM
www.all-stars.ro
Acest site nu suporta browserul Internet Explorer
Caut uploaderi
Join me All-Stars.ro
With uCoz since 2009
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 7 | 3:55 PM
styiks, sigur ai pus limita? http://i.imgur.com/l7Mym.png
styiks
Postări: 28
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 9:06 PM
cred ca teai uitat in alt modul .... parerea mea dry

Acest site nu suporta browserul Internet Explorer
Caut uploaderi
Join me All-Stars.ro
With uCoz since 2009
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 9 | 9:09 PM
styiks, unde este Maximum photo size schimbi cu 500 Kb cool
styiks
Postări: 28
Reputație: 0
Mesaj # 10 | 9:11 PM
eu am nevoie de 150 nu 500 .....
si incerc sa ma plang ca nu merge restrictia de 150 si tu incerci sami spui sa pun 500 wink

Acest site nu suporta browserul Internet Explorer
Caut uploaderi
Join me All-Stars.ro
With uCoz since 2009
REMIXU
Postări: 44
Reputație: 0
Mesaj # 11 | 10:07 PM
multumesc. dar unde intru sa creez un album privat ? ca nu am gasit nici o setare nimic.
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 12 | 10:16 PM
REMIXU, cand creezi o catergorie noua iti apare "Password to log into the category" sau "Parola pentru logarea în categorie" depinde in ce limba ai control panel
REMIXU
Postări: 44
Reputație: 0
Mesaj # 13 | 10:43 PM
multumesc Devil pentru ajutor smile
vasy
Postări: 3
Reputație: 0
Mesaj # 14 | 1:55 PM
Vreau sa creez un album foto cu mai multe categorii.

Principală » Album Foto » Adăugare intrare .. aici am doar 2 categorii default : "pozele mele" si "familia mea".
cum modific numarul de categorii si cum schimb numele la cele 2 existente.
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 15 | 2:04 PM
vasy, cp>> album photo> si vei vedea categoriile la modulul dat
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Albumele Foto » Setări "Albume Foto" (Descrierea temei de discuție)
  • Pagina 1 din 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • »
Căutare: