• Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Crearea unui website complet (uCoz)
Crearea unui website complet
SkipY
Postări: 495
Reputație: 24
Mesaj # 1 | 7:49 PM
Mai întâi trebuie sa va creeati un site cu ce nume vreti dvs. ( voi relua primul tutorial dar va fi cu tot cu imagini )
Prima data aveti nevoie de un cont uID :
Intrati pe http://www.uid.me si va înregistrati dând click pe butonul albastru ÎNREGISTRARE.

Va va aparea un formular pe care v-a trebui sa îl completati.
Instructiuni de completare a formularului :

  • E-mail: ---------- E-mailul pe care vreti sa va faceti contul. ( Ex.: nume@yahoo.com , nume@gmail.com etc. )
  • Parola: ---------- Parola cu care vreti sa va autentificati în contul dvs. uID.
  • Reintroduceti Parola: ---------- Mai introduceti o data parola de mai sus.
  • Prenume: ---------- Prenumele dvs. ( Ex.: Ion, Marius etc. )
  • Vizibil pentru: ---------- Ce utilizatori doriti sa va vada Prenumele dvs.

  • Nume: ---------- Numele dvs. de familie ( Ex.: Popescu, Ionescu etc. )
  • Vizibil pentru: ---------- Ce utilizatori doriti sa va vada Numele dvs.

  • Nickname: ---------- Numele care vrei sa îti apara când o sa te autentifici pe orice site uCoz. ( Ex.: Ionutz, Mariano etc. )
  • Data nasterii: ---------- Data dvs. de nastere.
  • Vizibil pentru: ---------- Ce utilizatori doriti sa va vada data dvs de nastere.

  • Sexul: ---------- Feminin/Masculin
  • Locatia: ---------- Orasul dvs.
  • Codul de securitate: ---------- Introduceti codul afisat în imagine pentru verificarea dvs.

Pasul doi ( Creearea unui site. ):
Intrati în contul dvs. uID dupa ce v-ati confirmat e-mail-ul si va setati parola administrativa.

Ajutor setare parola administrativa.

Va va aparea o fereastra ca aceasta:



Completam asa:

  • Parola webtop : ---------- aici va setati parola pe care vreti sa o folositi la autentificarea în contul uID.
  • Confirmare parola: ---------- reintroduceti parola.
  • Întrebarea secreta: ---------- selectati o întrebare pe care stiti ca nu o veti uita.
  • Raspunsul la întrebarea secreta: ---------- raspundeti la întrebare ( un raspuns pe care sa nu îl uitati )
  • Parola uID curenta: ---------- reintroduceti parola folosita la înregistrare.
    (a fost introdusa în timpul înregistrarii)

În continuare vom intra la "My website", "New website" si va aparea o fereastra ca aceasta :



Aici va veti alege numele site-ului dvs. si subdomeniul dorit. ( .ucoz.ro, .ucoz.com, .ucoz.org etc. ). Introduceti codul de securitate, bifati casuta din dreptul "I agree to the Terms of Use of the hosting service" si GATA! Site-ul a fost creeat mai trebuie doar sa va alegeti un aspect si sa va alegeti modulele pe care vreti sa le instalati. ( Vezi pasul trei. )

Pasul trei ( Aspectul site-ului si modulele acestuia. ) :
Dupa cele de mai sus daca înca nu ati iesit din cont v-a aparut o fereastra ca aceasta :

Apasati pe Website Control Panel sau daca ati iesit intrati pe site-ul nou creeat /admin ( http://site.ucoz.ro/admin ) sau o alta varianta intrati la cont-ul uID la "My website", "Website list" si apasati pe CP ( ).

În noua pagina deschisa veti face urmatoarele:

La "Site name:" scrieti numele site-ului dvs. si selectati limba site-ului la "Site language:".
Acum în functie de ce site vreti va veti alege design-ul ( la "Site design" apasati pe "Select design" ).

Voi lua urmatorul exemplu :
Cum se creeaza un website pentru o ?coala.
Dupa ce ati urmat pasii de mai sus în primul rând va trebuie un design adecvat.
Apasati pe "Select design si va selectati modelul care credeti cp ar fi bun.
Eu va sugerez sa intrati la "Business & Education", pagina a 2-a modelul "Design #909"

Acum v-a aparut o liste cu module. Selectati modulele care credeti ca va sunt de folos.

Informatii module:

  • Page Editor - adaugati diferite pagini în care puteti scrie pur si simplu un text, puteti adauga un formular pentru contact, sau pune diferite coduri HTML.
  • Forum - puteti selecta doar forum daca vreti ca site-ul dvs. sa fie un forum.
  • Photo Albums - daca va faceti un site persoal de familie puteti activa acest modul, unde va veti pune pozele de familie sau daca vreti va puteti pune cele mai interesante poze gasite,facute de dvs..
  • Site News - activati acest modul daca vreti sa adaugati pe prima pagina a dvs. cele mai noi stiri despre site-ul dvs..
  • Guestbook - este un modul unde vizitatorii pot discuta, lasa comnetarii sau pot pune întrebari despre site.
  • Publisher - cu acest modul puteti publica diverse materiale, articole.
  • File Catalog - în acest modul veti publica diverse fisiere, care le puteti uploada direct pe site-ul dvs. ucoz sub forma de arhiva.
  • Blog - daca vreti sa aveti propriul dvs. blog aceasta este ce-a mai buna optiune.
  • Web Polls - acest modul va ofera posibilitatea de a face sondaje la care vizitatorii dvs. sa raspunda.
  • E-mail Forms - activând acest modul vi se creeaza automat o pagina cu un forumlar de contact.


Implicit Control Panel este în limba engleza, pentru a selecta limba româna intrati în "Setting", "Common settings" ( în bara de sus ):

cautati "Language of the Control Panel:" si selctati limba Româna apo va duceti în josul paginii si apasati "Save" ( când a aparut puteti continua ).

Acum veti schimba numele care apare pe toate paginile web ( "Site-ul meu" ).
De data asta avem CPanel în limba româna si veti intra la "Design", "Administrarea design-ului (sabloane)" ( în bara de sus ):

în continuare intrati la "Sectiuni globale", "Partea superioara a site-ului". Aici cautati " -->Site-ul meu" si modificati "Site-ul meu" cu numele scolii sau orice alt nume vreti sa apara pe toate paginile.

Felicitari ! Acum aveti un website complet. Nu va mai ramâne decât sa postati si sa atrageti câti mai multi vizitatori.

De stiut :

  • Toate modifcarile care le faceti în sectiunile globale se fac în tot site-ul.
  • Pentru a activa un alt modul intrati în meniul vertical din dreapta la "Inactive" selectând modulul si apo apasând pe butonul "Instaleaza modulul".
  • Va puteti salva modificarile facute în website intrând în meniul de sus la "Design", "?abloane de rezerva" si apasând pe butonul "Creeaza o copie de rezerva"
  • Va puteti schimba desig-ul intrând din meniul de sus la "Setari", "Setari standard" si în linie cu "Design-ul site-ului:" gasiti "Selecteaza design".
  • Pentru a modifica parola intrati în meniul de sus la "Securitate", "Schimbati parola contului" si selectati "Parola diferita".
  • Pentru a sterge site-ul în pagina principala din Control Panel gasiti "Stergere website"

warior
Postări: 2
Reputație: 0
Mesaj # 2 | 5:19 PM
<SPAM>
annuka
Postări: 18
Reputație: -1
Mesaj # 3 | 12:20 PM
am terminat site-ul. cum il public??
nu gasesc butonul de publ
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 4 | 12:25 PM
annuka, ce adresă are site-ul tău? Orice site nou creat este accesabil după adresa creată deja, în cazul în care nu ai pus un mesaj de tipul - se lucrează.
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
annuka
Postări: 18
Reputație: -1
Mesaj # 5 | 7:35 PM
http://ancuta.ucoz.ro/
inca ceva, daca se poate..
am cam zapacit latimea paginii si acum trebuie sa derulez sageata sa vad dreapta..
nu stiu cum sa o strang la loc..
mersi pentru raspuns!
Senzor
Postări: 3
Reputație: 0
Mesaj # 6 | 10:25 AM
mi lam creat si cred ca arata frumos dar cum sal populez mai repede?
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 7 | 2:52 PM
Senzor, încearcă mai bine decât mai repede. Ideea e să faci un site care să ofere utilitate posibililor vizitatori și mai puțin cantitate în informații..
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
cornel_39neb
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 9:55 PM
buna seara !Am facut un site de curand insa cred ca nu este terminat.Specific ca nu am mai facut niciodata si m-am km chinuit un pic .Problema acum este ca ma tine in carantina ,imi spune ca nu am continut ,nu stiu ce inseamna chestia asta .Si ar mai fi faptu ca pe telefon se vede altfel ,foarte dezorganizat sa zic asa .O alta problema este ca apar reclame pe telefon ,pot scapa cumva de ele ?>Multumesc .Daca este cineva sa imi spuna cel putin ce am de facut .Multumesc
Material modificat de cornel_39neb - Sâmbătă, 21/11/2015, 10:02 PM
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 9 | 0:29 AM
cornel_39neb, mai intai, te rog sa nu mai folosesti cuvinte: "km" si altele de genu asta pe acest forum.
1) Deci un site nou sta in carantina http://blog.ucoz.ro/blog....-22-204
2) Da, exista diferenta dintre paginil afisate pe PC si pe mobil sau tablete. Ai 2 varinte: a) adaugi un template responsive https://en.wikipedia.org/wiki/Responsive_web_design b) sau activezi optiunea PDA in ucoz si iar creezi un template aparte pentru versiunea mobila. ai in setarile generale optiunea pd

Apoi in Customize design gasesti Templates for the PDA site version
3) cu reclamele e mai greu. ucoz trebu sa faca ceva profit, de reclama scapi daca platesti lunar o taxa.

cornel_39neb
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 10 | 4:20 AM
Imi cer scuze ca am folosit ''km'' si stiam dar din graba .Sa le luam pe rand ,daca site-ul meu este in carantina ma afecteaza sa public bannere sau link-uri pentru afiliere ?asta ar fi o problema .Am activat obtiunea Pda insa nu se vede o poza care am pus-o .Oricum e interfata este total diferita fata de cea de pe pc.Despre ce taxa este vorba si cat se plateste lunar ca ma omoara cu zile .Inca odata imi cer scuze si ms de raspuns !
Update .Am revenit ,m-am chinuit ceva ,am incercat cum ati zis insa pt mintea mea e foarte complicat sa creez sabloane .Si ar mai fi faptu ca daca schimb pe modul pda pe calculator se vede tot la fel.Pe mine ma intereseaza ceva simplu ,pentru mintea mea fara prea multe complicatii ca il pun pe butuci
Material modificat de cornel_39neb - Duminică, 22/11/2015, 6:37 AM
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 11 | 10:34 AM
cornel_39neb, eu îți recomand să adaugi pe site un șablon responsive tocmai pentru a nu mai exista diferențe între variata PC și cea mobilă a website-ului. Aproximativ ultimele 30 șabloane adăugate în cadrul sistemului sunt responsive, deci ai avea de unde să alegi. De asemenea, mai există posibilitatea achiziționării unui șablon de pe ucoztemplates.com sau utemplate.pro.
În ceea ce privește perioada de carantină, aceasta poate fi eliminată în două moduri:
- la cererea proprietarului website-ului: website-ul va fi evaluat în mod automat în funcție de anumite criterii: conținutul existent pe site (contează atât calitatea cât și cantitatea), vechimea website-ului, prezența unui domeniu personalizat, conținut, număr de telefon conectat, etc
- în mod automat - dacă se achiziționează unul dintre pachetele premium.
Reclamele la care faci referire se pot elimina de pe un website doar prin achiziționarea unui pachet premium, începând cu Bază (5,99$/lună). Mai multe informații cu privire la pachetele premium sunt disponibile la adresa: http://www.ucoz.ro/pricing

Good things come to those who wait!
marindorel56
Postări: 13
Reputație: 0
Mesaj # 12 | 7:55 AM
Buna dimineata . Eu mi-am facut un site pe ucoz : sportsisanatate.ucoz.ro si un blog : sufletpentruinima.blogspot.ro , acestea fiind facute gratis . Am postat foarte mult pe acel blog si acum doresc sa cumpar de la ucoz atat gazduirea cat si hostingul acela premium care costa 67 dolari pe an .
Intrebarile mele sunt urmatoarele :
1. Daca am acel blog pe care am postat , cand cumpar acum , pot sa-mi iau toate postarile din acel blog si sa le adaug in blogul sitului actual platit?
2. Eu am acum sportsisanatate.ucoz.ro si as dori sa stiu daca poot sa scriu doar sportsisanatate.ro , deci sa elimin ucoz.
3.Exista diferenta dintre un sit platit si unul gratis , in sensul ca daca este platit , atunci ucoz i-mi poate promova mai bine acest site si blog si daca da ,cum se procedeaza ? se directioneaza mai des adveriserii sa puna banere si sa dea clikuri , din care eu pot castiga bani?
4. Pe un site platit eu pot sa-l personalizez si sa pun diferite anunturi si promovari din care pot castiga bani ?
5. Daca platesc , ca sa pot fi acceptat de AD SEnse si sa iau bani , ucoz ma poate ajuta sa promovez mai repede acest blog si site si daca , tot ucoz poate sa-mi puna siteul meu pe motoare in primele pagini si sa fiu vizualizat mai bine ?
6. Daca eu am sit personalizat si platesc , pot sa primesc bani de la anumite persoane pentru a le promova afacerile atat pe siteul cat si pe blogul meu , sau eu iau bani numai daca cineva da clik si citeste paginile pe care eu le-am promovat .
7 .Dupa ce achit banii pentru site , in cat timp sunt contactat de cei de la ucoz pentru a-mi spune ca siteul este gata de folosit , sau mi-l personalizeaza si promoveaza ei, dupa care ma anunta , aceasta se face prin e-mail sau prin telefon ; (sa dori sa stiu si eu ce nr de telefon este ca sa pot vorbi cu cine se ocupa de acesata problema .
8 Sa inteleg ca odata platit atat siteul cat si blogul meu vor fi securizate , personalizate si monitorizate de ucoz ?
Va multumesc pentru intelegere si doresc niste raspunsuri concrete si un nr de telefon , pentru a putea face comada.
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 13 | 5:48 PM
marindorel56, pentru a clarifica lucrurile trebuie să subliniez faptul că uCoz îți oferă hosting gratuit, însă nu oferă servicii de creare/personalizare/promovare website-uri, aceste lucruri fiind realizate direct de către utilizatori.
1. dacă te referi la un transfer automat de pe blogspot pe uCoz, acest lucru nu este posibil.
2. poți să îți achiziționezi propriul domeniu și să-l atașezi gratuit la website-ul uCoz - detalii aici: http://forum.ucoz.ro/forum/5-821-1
3, 7, 8 - cum specificam mai sus, uCoz oferă hosting-ul, nu creează/personalizează/promovează website-uri pentru utilizatori
4 , 6 - da, poți să-l personalizeză după bunul plac - totul ține de cunoștințele HTML/CSS pe care le ei. În ceea ce privește anunțurile/reclamele, le poți adăuga fără probleme, atâta timp cât nu încalcă Termenii de Utilizare uCoz
5. acceptarea unui site în Google AdSense nu ține de achiziționarea unui pachet premium. Condiția principală este atașarea unui domeniu personalizat la site.

Good things come to those who wait!
band206
Postări: 40
Reputație: 0
Mesaj # 14 | 8:34 AM
Buna ziua,
deoarece a fost o perioada incarcat la scoala nu am mai avut timp sa postez pe site. Observ acum ca s-au facut
modificari importante.
1. Nu mai stiu cum sa activez CONSTRUCTORUL pentru a face modificari in meniul site-ului
2. Explicati-mo va rog e este cu mesajul pe care il primesc cum ca trebuie platit un abonament.
Adica site-ul nu va mai fi gazduit gratuit?
Va multumesc
3, Am posat aici deoarece nu mi se permite sa creez o postare noua pe motic ca nu am minim 3 postari ceea ce nu prea este adevarat
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 15 | 11:26 AM
band206,
1, site, te rog.
2, dacă ai putea oferi un printscreen cu mesajul ar fi minunat. Anumite servicii, de exemplu magazin online, sunt cu plată. Dacă acestea nu te interesează, atunci site-ul rămâne gratuit.
3, https://www.screencast.com/t/22SnskDMcBp

Good things come to those who wait!
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Crearea unui website complet (uCoz)
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare: