• Pagina 1 din 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Cum imi pot schimba numele site-ului ?
Cum imi pot schimba numele site-ului ?
cosigon
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 10:51 PM
Salutare tuturor !

Apelez cu o mica problema dupa ce mi-am batut capul si nu am reusit sa obtin nici un rezultat favorabil.

Am site-ul bijou-lux.ucoz.ro si doresc sa-i schimb numele. Am incercat cu ajutorul "Editor de pagini" / "Setari Standard" apoi am modificat numele la "Adresa site-ului dvs (URL) " dar degeaba, cand incerc sa intru pe noua adresa imi zice ca acest site nu a fost inregistrat la ucoz.

Pentru ca site-ul este proaspat inregistrat deci nu am adaugat informatii pe el m-am gandit sa fac altul dar am platit pe luna asta "magazinul online" si ma gandeam sa nu pierd acest serviciu..

Sfatuiti-ma va rog cum as putea schimba numele site-ului, aceasta daca este posibl si totodata vreau sa stiu daca pierd magazinul online in caz ca imi sterg site-ul actual si imi fac altul ?

Multumesc mult, astept cu nerabdare un sfat !
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 2 | 11:16 PM
cosigon, nu poti sa schimbi link-ul site-ului, doar daca iti cumperi un domeniu.

Quote (cosigon)
si totodata vreau sa stiu daca pierd magazinul online in caz ca imi sterg site-ul actual si imi fac altul ?

Da. Va trebui sa platesti dinou daca mai doresti acest serviciu.

djbest
Postări: 191
Reputație: 1
Mesaj # 3 | 11:18 PM
pai problema este ca nici eu n-am idee dar cred ca vei avea probleme deoarece ai domeniu.ro imi dau cu parerea
cosigon
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 4 | 11:47 PM
Devil, totusi exista optiunea sa-ti schimbi numele pe care am indicat-o mai sus asa ca daca pun acolo orice nume ce se intampla defapt ? Tinand cont ca imi spune "adresa site-ului dvs" , imi da de inteles ca o pot si schimba. Eu vreau practic sa schimb in denumirea site-ului (url-ului) un singur cuvant iar in mod logic ar trebui sa fie posibil acest lucru, deci nu am nevoie de un domeniu, nu ma deranjeaza ca apare cu ".ucoz" .

Ca exemplu iti pot da orice platforma de blog / wordpress , unde daca doresti sa-ti schimbi url-ul se poate face foarte simplu si ma gandesc ca exista posibilitatea asta si pe ucoz, asa sper smile

Oricum multumesc pentru interventie, eu mai incerc .
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 5 | 0:03 AM
cosigon, Cea ce zici tu "Adresa site-ului dvs (URL): Utilizat pentru codul $HOME_PAGE_LINK$." , acest link este folosit pentru $HOME_PAGE_LINK$ , daca tu ai undeva codul $HOME_PAGE_LINK$ cand cine apasa in locul acela il va redirectiona catre adresa scrisa de tine acolo.
cosigon
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 6 | 0:13 AM
Am inteles smile Multumesc foarte mult !

O sa procedez ori prin a cumpara un domeniu ori imi fac alt site, totusi era foarte buna optiunea de a schimba numele site-ului.

Inca o mica intrebare, ce inseamna "elemente publicitare ucoz" ? Adica nu am observat sa fie eliminat vreo ceva de pe site la achizitionarea serviciului "Afacere" .
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 7 | 0:26 AM
cosigon, La cumpararea oricarui pachet, de pe site vor fi eliminate reclamele de la uCoz ( bara aceea de sus cu reclama, banner-ul de jos cu uCoz)
cosigon
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 6:40 PM
Ok am inteles. Inca o mica chestiune, sub bara de Copyright exista textul "Creaţi un site gratuit prin uCoz" pe care vreau sa stiu daca am voie sa-l elimin ?

Apoi ar mai fi ceva, m-am gandit sa-mi achizitionez un domeniu .com si am doua nelamuriri :

1. Serviciul "magazin online" ramane ori trebuie sa-l cumpar din nou dupa atasarea domeniului ?

2. Daca eu am acum site-ul pe .ro (bijou-lux.ucoz.ro) va fi vreo problema daca atasez domeniul cu .com ?
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 9 | 10:59 PM
Quote (cosigon)
sub bara de Copyright exista textul "Creaţi un site gratuit prin uCoz" pe care vreau sa stiu daca am voie sa-l elimin ?


Intri in Control panel -->pe prima pagina gasesti "Ajustare banner şi drepturi de autor uCoz" --> si sus in colt gasesti "[ Dezactivare banner ]" Dai click si urmezi pasi de acolo.

Quote (cosigon)

1. Serviciul "magazin online" ramane ori trebuie sa-l cumpar din nou dupa atasarea domeniului ?


Serviciul "magazin online" va ramane pe site. Nu va trebui sa il cumperi dinou, doar daca vrei sa reinoiesti serviciul.

Quote (cosigon)
2. Daca eu am acum site-ul pe .ro (bijou-lux.ucoz.ro) va fi vreo problema daca atasez domeniul cu .com ?


Nu are nicio treaba, iti poti atasa orice domeniu.

cosigon
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 10 | 8:59 PM
Multumesc pentru raspunsuri si ajutor !

Astazi revin cu noi nelamuriri dupa cum urmeaza :

1. Vreau sa pun un template descarcat de pe net si cu toate ca am urmarit filmuletele despre cum se face chestia asta, nu m-am lamurit pentru ca ele fac referire la templateuri-le de aici http://ucoztemplates.com iar ce am descarcat eu e diferit : sunt doua foldere (osc si source), in osc sunt foderele (admin, images, includes, install) si cateva fisiere (about as, acount, login etc.) iar in source am "fonts" si "psd" .

In cazul asta se poate pune template-ul pe ucoz ? Iar daca da, va rog sa-mi oferiti cateva resurse sa rezolv aceasta problema.

2. Vreau sa descarc FileZilla dar cand intru pe site-ul lor apar doua optiuni : FileZilla Client respectiv FileZilla Server - pe care dintre acestea doua sa-l descarc ? Si apropo ar fi super sa-mi recomandati un filmulet "how to" legat de filezilla pentru ca e prima data cand folosesc asta.

Multumesc foarte mult si sper ca e ok ca am postat aceste nelamuriri tot aici. Vreau sa mentionez ca am cautat pe forum rapsuns la ceea ce am intrebat mai sus dar tot ce am gasit a fost ori inexact ori prea putin.

Multumesc inca o data !

Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 11 | 10:17 PM
Quote (cosigon)
In cazul asta se poate pune template-ul pe ucoz ? Iar daca da, va rog sa-mi oferiti cateva resurse sa rezolv aceasta problema.

Da, se poate pune. Fiecare tema de pe site-ul respectiv, are instructiuni de instalare. Mai precis ce anume nu intelegi?

Quote (cosigon)
2. Vreau sa descarc FileZilla dar cand intru pe site-ul lor apar doua optiuni : FileZilla Client respectiv FileZilla Server - pe care dintre acestea doua sa-l descarc ? Si apropo ar fi super sa-mi recomandati un filmulet "how to" legat de filezilla pentru ca e prima data cand folosesc asta.

Dai pe primu, dupaia iti apare pentru Windows si dai pe primu.


cosigon
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 12 | 10:36 PM
Pai tocmai asta e problema, eu am descarcat o tema de pe un alt site nu de aici http://ucoztemplates.com . Iar ceea ce nu stiu este cum sa pun template-ul ala care nu are nici o explicatie, pe ucoz.
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 13 | 11:50 PM
cosigon, link-ul temei, sa vedem daca este combatibila cu platforma uCoz.
cosigon
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 14 | 2:04 AM
http://www.templatemonster.com/oscommerce-templates/9171.html - asta este tema
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 15 | 2:07 AM
cosigon, din cate vad tema este pe bani, si nu se poate pune pe un site uCoz. Am crezut ca este vorba de o tema descarcata de pe ucoztemplates, de aia am zis ca se poate pune.
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Cum imi pot schimba numele site-ului ?
  • Pagina 1 din 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Căutare: