• Pagina 1 din 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Configurarea design-ului » Cum folosim Constructorul
Cum folosim Constructorul
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 1 | 0:14 AM
In acest tutorial va voi arata cum sa lucrati cu constructorul si facitatile sale.
Atentie!!! acest tutorial si insusi constructorul sunt valabile pentru site-urile cu template implicite uCoz sau template-urile externe facute si instalate corect.

Constructorul se activeaza direct de pe site, si este exclusiv privilegiul adminului.
In admin panel dati click pe Constructor » Activare constructor.
Dupa activarea Constructorului tot in Admin panel » Constructor in sub meniu veti avea:
Salvare modificari - E clar, salvati dupa ce ati modificat
Adaugare sectiune + - Aici veti putea adauga block-uri noi in containerele laterale
Dezactivare constructor - Dezactivati constructorul in caz ca nu aveti nevoie de el sau ati modificat ceva gresit.



La activarea constructorului aveti posibilitatea de a modifica 3 elemente ale site-ului:

1) Antet (Partea superioară a site-ului - $GLOBAL_AHEADER$)
2) Footer-ul (Partea inferioară a site-ului - $GLOBAL_BFOOTER$)
3) Containerele laterale (Recipientul intai si doi - $GLOBAL_CLEFTER$ si $GLOBAL_DRIGHTER$ )

1) Antet
La editarea antetului vi se ofera doua metode:
Vizual
HTML
Eu va recomand cea de cod html, din experienta va spun ca e mai bun, si in plus, invatati mai bine html-ul.


Tot la antet puteti edita acel logo usor (Site-ul meu). Dupa activarea constructorului dati click pe Site-ul meu, el va avea ca bg o culoare cenusie inchisa. Dupa ce modificati logo-ul salvati. De asemnea, in loc de scris puteti pune si o imagine, dar aceasta doar in forma html a antetului se poate schimba


2) Footer
In ceea ce priveste partea inferioara, e identica a celei superioare: cum in partea superioara se modifica Site-ul meu la fel se modifica si in parte inferioara se modifica Copyright MyCorp ©

3) Containerele laterale
Containerele laterale va permit sa adaugati elemente necesare pentru site. La activarea constructoruui un container va arata cam asa:

Va propun sa analizam fiecare buton:
si Aceste sageti va permit sa deplasati in jos si in sus block-urile (unul in fata celuilalt) in container.

Cu ajutorul acestui buton veti putea modifica aspectul blocului. Daca aveti doua containere laterale puteti avea cate un aspect pentru fiecare container.

Acest buton poate fi gasit doar la block-urile ce contin meniurile implicite uCoz.

Cel mai important buton, acesta va permite sa modificati continutul blocului.

Cred ca ati inteles la ce foloseste acest buton. Stergeti block-ul din container.Daca ati gresit cu stergerea block-ului apasati butonul de dezactivare a constructorului din Admin Bar.

De asemenea, puteti schimba un block dintr-un container in altul: dati click dreapta pe antetul bloc-ului si il mutati dintr-un container in altul ( mentionez ca pentru a putea muta block-urile este necesar sa apasati constant pe click dreapta).

Daca aspectul block-urilor dintr-un container difera de cele din celalalt container, la mutarea block-urilor, aspectul se schimba automat.

Acum sa ne intoarcem la continutul block-urilor. Dupa ce apasati veti primi o fereastra ajax cu 3 meniuri.
1) Continut:
Din punct de vedere al continutului, Ucoz va pune la dispozitie o gama larga de elemente necesare pentru un website:



Widgets: 35 de widgeturi.

Gadgets: 8398 de gadgeturi din diferite domeni.

Video: Cu ajutorul acestei optiuni puteti adauga clipuri de pe youtube in block. La introducerea unui link direct de pe youtube, in contentul block-ului va fi inscris videoclipul ales.

Audio: Aici veti gasi doua playere care sunt si primele doua widgeturi, foarte usor de folosit cu playlist.

Informeri: Aici puteti alege informerele create in Panoul de control. Fiti atenti daca informerul are mai multe coloane sau e prea lat, acesta va deforma block-ul si intreg template-ul.

RSS feed: Importator de feed extern care este setat in panoul de control. Ca si in cazul informerelor, daca are mai mult de o coloana va deforma block-ul si intreg template-ul.

Site elements: Elementele site-ului

  • Formularul pentru autentificare: Forma de autentificare pe site, aspectul poate fi schimbat in panoul de control.
  • Categorii: Categoriile unui modul create in Panoul de Control. Categoriile fiecarui modul se vad in modulul sau (nu o sa vedeti categoriile news in modulul blog, sau nu veti vedea nici-o categorie pe forum daca acesta are containere laterale).
  • Forma de cautare: Forma de cautare pentru toate modulele.
  • Nourasul de teguri: Renumitul nouras de teguri, insa nu este flash; pentru cel flash trebuie script special sau al 7-lea widget
  • Mini Chat: Minichat usor de controlat, administratorul poate sterge orice comentariu. Se activeaza in Panoul de control si se gestioneaza cu setarile tot acolo.
  • Sondaje: Sondaje alcatuite in Panoul de control. Atentie!!! aici nu sunt sondajele de pe forum.
  • Statistici: Statistica site-ului. Contorul uCoz cu vizitele pe site care permite administratorului sa monitorizeze vizitele pe site.

Blog & News:

  • Calendar: Calendarul intrarilor. Adaugand un material in modulele /news si /blog calendarul va arata data cand au fost adaugate materiale.
  • Arhiva materialelor: Ceva asemanator cu calendarul doar ca aici in block e reprezentat o lista cu lunile in care s-au adaugat materiale.

Shop Elements:

  • Cosul de cumparaturi: Cosul de cumparaturi. Apare in toate modulele, si utilizatorilor le este foarte usor sa gestioneze cu cosul sau.
  • Valuta: Cursul valutar care se seteaza in modulul shop

Site menus: Meniul este gestionat din Panoul de control.

Banners: Un banner poate fi adaugat in Panoul de control, la sectiunea "Rotator Banner".

2) HTML


In aceasta sectiune este codul HTML al continutului. Spre exemplu:
pentru widgeturi si audio - <?$WIDGET$('38','|0055E9|0|0|0|0')?>
pentru gadgeturi - <iframe>
pentru video - <scripts>
iar pentru resturi teguri rezervate uCoz $SMENU_1$ $CATEGORIES$ $CHAT_BOX$ ...

Pe langa continutul implicit oferit de uCoz, puteti adauga si informatii externe. Sa luam ca exemplu schimbul de bannere intre site-uri, in cazul dat puteti adauga cu usurinta hyperlink-uri

3) Acces


Aici conditionati fiecare block, restrictionati vizualizarea block-ului pentru anumite grupe si indicati pentru care module vreti sa fie vazute block-urile

Heracleea
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 2 | 7:48 PM
Ma puteti ajuta va rog?
Buna seara! cum pot muta un container din dreapta in stanga? Am intees ca trebuie sa tin click dreapta pe container dar nu il pot muta in stanga paginii.
43arin
Postări: 178
Reputație: 8
Mesaj # 3 | 8:03 PM
Heracleea, posibil sa nu fie adaptat corect designul
in acest caz incercati din control Panel
o adresa de site si un scrinshot ar fi binevenite in acest caz.

PS. Telepatii is in concediu

Heracleea
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 4 | 8:55 PM
siteul este wishcometrue.ucoz.ro
43arin
Postări: 178
Reputație: 8
Mesaj # 5 | 9:48 PM
Heracleea, la acest template este doar un singur conteiner in dreapta
in stinga e doar meniul. no sa poti pune nimic in stinga doar daca n-o sa incepi sa redactezi fiecare sablon in fiecare al fiecarui modul

Heracleea
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 6 | 10:05 PM
intrebam asta pentru ca as vrea sa pun bannerele publicitare pin alta parte a site-ului. De ex. se pot pune sus inaintea titlului? Sau doar in partea stanga?
43arin
Postări: 178
Reputație: 8
Mesaj # 7 | 10:39 PM
Heracleea, poti pune oriunde doar nu prin intermediul constructorului dar din control panel
danut7994
Postări: 3
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 2:12 PM
De ce "containerele laterale", nu le pot muta in orce pozitie ? si cum sa le mut?
dj_mazz
Postări: 267
Reputație: 13
Mesaj # 9 | 2:28 PM
Cum pot elimina 'containerele laterale' dintr-o pagina anume??
pagina este asta http://radio-mazzero.ucoz.com/index/editare_foto_online/0-312

http://www.radio-mazzero.com
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 10 | 4:43 PM
dj_mazz, apesi butonul , in pagina de editare bifezi Aplicaţi propriul şablon pentru această pagină. apoi intri in CP » Customize design » Page Editor. aici gasesti pagina si editezi.
stergi
Code
<td valign="top" style="width:240px;">
$GLOBAL_CLEFTER$    -----   (aici poate fi celalalt teg, depinde de template)
</td>

danut7994
Postări: 3
Reputație: 0
Mesaj # 11 | 12:33 PM
"Musatinu/ ucoz" ...sunt un incepator. ma poti te rog ajuta cu ceva anume? :
Daca vreau sa fac un sait, dar sa fie pagina mea, adica sa am "Desingrul" meu! creiat de mine. Ce program imi trebuie? sau ce trebuie sa fac ca sa imi creiez o pagina asa cum vreau eu?
Te rog ajutama! plizzzzzzzzzzzz!!!!!!!!

Adăugat (06/11/2012, 11:33 AM)
---------------------------------------------
A si trebuie musai pentru a edita o pagina de sait, sa editez numa prin codurile a acei pagine?
iImi ea un secol numa pana ce invat toate... "cuvinte alea"

Remus
Postări: 286
Reputație: 5
Mesaj # 12 | 1:07 PM
Ca sa iti faci propriul design trebuie sa ai cunostinte in HTML, CSS, etc.

Daca esti incepator cel mai bine e sa iti alegi un sablon uCoz si sa lucrezi pe acel sablon pana inveti...

geo22tgv
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 13 | 11:33 PM
Salut! Incercam sa vad care e treaba cu constructorul si mi-a disparut meniul site-ului si nu imi dau seama cum repar greseala. Mai detaliat am inserat un widget meniu la containerul lateral, dupa aceea l-am sters. Multumesc!
Remus
Postări: 286
Reputație: 5
Mesaj # 14 | 0:04 AM
Intra in constructor, apasa din nou pe Constructor » Adauga Sectiune + » ( aseaza-l unde vrei ) » Apesi pe surubul acela de langa X » La continut selectezi Site Menu » Apesi pe Meniul site-ului principal » Constructor » Salveaza Modificari.
danut7994
Postări: 3
Reputație: 0
Mesaj # 15 | 9:33 PM
Buna "ucoz" aaa.... Ezista cunva "constructor de theme" si nul gasesc eu? daca aveti zicetimi unde il gasesc?
Si asi fi vrea sa vorbesc cu respectivul a acestui sait "ucoz". .... sa vorbesc personal, in legatura cu ceva anume daca ma pote ajuta!
Deci sa nu ma "evite" caci o sai pare rau pentru propunerea mea!
Si nu te grabi! smile angry

Adăugat (09/11/2012, 8:33 PM)
---------------------------------------------
Si chear asa cei cu treaba asta de tot dispare "constructorul"? poti sa dai mai multe detali cum sal pun inapoi?

Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Configurarea design-ului » Cum folosim Constructorul
  • Pagina 1 din 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Căutare: