Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Video » Modulul Video (Detalii, funcții, posibilități ale acestuia)
Modulul Video
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 1 | 7:16 PM
Astăzi avem plăcerea să vă anunțăm că am lansat noul nostru modul - Video. Acesta a fost creat în strânsă colaborare cu utilizatorii noștri, care au avut posibilitatea să-şi publice sugestiile cu privire la acest modul, iar multe dintre acestea au fost puse în aplicare. Scopul nostru nu a fost doar să creăm un nou modul, ci să creăm un produs actual, care să cuprindă tendințele moderne precum şi următoarele caracteristici, absente în alte module. Inovațiile pe care le veți găsi în cadrul modulul Video vor fi în curând implementate şi în modulele existente.


Utilitatea


Gradul de utilitate reprezintă ușurința în utilizare şi învățare a unui obiect creat de om. Obiectul utilizat poate fi o aplicație software, un website, o unealtă, o mașină, un proces sau orice element cu care un om interacționează.


În cadrul acestui modul, am încercat o nouă abordare a utilității. Toate interfețele pentru adăugarea intrărilor, a descrierilor acestora etc. sunt ușor de utilizat şi chiar şi bunica dvs ar putea adăuga un video pe un website cu ușurință smile Noi vom respecta acest principiu în toate inovațiile şi actualizările viitoare.


Particularități şi caracteristici ale modulului Video



  • Motoare de Căutare prietenoase cu URL-urile
    Această caracteristică este implementată atât pentru canale cât şi pentru paginile cu video.



  • Adăugarea de noi video-uri
    Un video nou poate fi adăugat în trei moduri:
    — specificând codul html al unui video;
    — specificând link-ul către un video (un link este transformat automat într-un cod şi toate informațiile video sunt adăugate automat!);
    — încărcarea unui video pe YouTube (OAuth 2.0) direct de pe website-ul dvs.



    Coduri HTML Video
    Pot fi: iframe, obiect, script, multimedia din Bara Admin.

    Tehnologii OEmbed
    Un exemplu simplu cu privire la ce este şi de ce aveți nevoie de aceasta: dacă doriți să încărcați un video cu ajutorul următorului link: http://youtu.be/ade326SknKA. Doar copiați acest link în tab-ul “Adăugare link”. Toate informațiile disponibile cu privire la acest video vor fi încărcate automat, iar dvs nu va trebui decât să alegeți o categorie şi să dați click pe “Adăugare video”. Vă va salva din timpul dvs şi nu va trebui să depuneți nici un efort.

    Încărcarea unui video pe YouTube
    Un video va putea fi încărcat direct pe YouTube prin intermediul website-ului dvs. Pentru a utiliza această metodă, trebuie să aveți un cont YouTube şi un canal în cadrul acestuia. Această caracteristică este implementată cu ajutorul OAuth 2.0, ce vă va permite să vă autentificați direct în contul dvs YouTube fără a transfera informații inutile şi fără a fi nevoie să vă autentificați prin introducerea numelui de utilizator şi a parolei dvs de fiecare dată.


  • Evaluare Video
    Caracteristica de evaluare a fost modificată pentru acest modul. Acum nu mai este legata de cookies ci de un anumit utilizator. Vizitatorii nu pot evalua video-urile.

  • Canalele
    Modulul dispune de canale, ceea ce reprezintă o practică obișnuită pentru video. Când adăugați un nou video, un utilizator poate alege locul în care acesta va fi adăugat – pe canalul lui sau nu. Este posibil să adăugați nu doar canale personale pentru utilizator – noi canale pot fi adăugate prin intermediul Panoului de Control.

  • Aspectul intrărilor şi a paginilor video



  • Structuri de tip arbore pentru categorii
    Modulul nu conține secțiuni, poate doar să conțină categoria principală şi subcategorii. Îmbinarea acestora este nelimitată.



  • Câmpurile adiționale
    Modulul conține 15 câmpuri, fiecare dintre ele putând fi modificate în funcție de nevoile dvs.

  • Șablonul "Adăugare intrare/formular editare"
    Șablonul vă va permite implementarea de soluții interesante, ex: adăugarea video-urilor cu plată.

    Acestea, însă, nu sunt toate caracteristicile acestui modul. Le puteți testa chiar şi în acest moment! smile
    Puteți instala modulul prin Panoul de Control → Inactive → Video → Instalați modulul . Acesta va fi disponibil prin intermediul adresei .http://yoursite.ucoz.ro/video



Acesta este doar începutul. Vom continua dezvoltarea modulului şi adăugarea de caracteristici interesante, ce nu au fost incluse în cadrul acestei variante. Dacă, întâmplător, găsiți erori în cadrul modulului, vă rugăm să le publicați aici.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
xXx_vasya_xXx
Postări: 185
Reputație: 8
Mesaj # 2 | 9:20 PM
Foarte frumos... god job... asteptam si alte module interesante pe parcurs biggrin
TvLive-HD "Posturi TV , Radio si Scoruri LIVE !"
patriot
Postări: 24
Reputație: 1
Mesaj # 3 | 10:55 PM
Quote
adăugarea cu plată a video-urilor.


posibil ceva n-am inteles corect

unde pot vedea pretul si conditiile?

Doriti sa faceti bani cu siteul dvs?
Aici ati putea gasi ceva ...
Material modificat de patriot - Marţi, 31/07/2012, 10:56 PM
djdorin
Postări: 173
Reputație: 3
Mesaj # 4 | 11:07 PM
Raver, de ce nu putem sa incarca video de pc
Crazyness
Postări: 331
Reputație: 6
Mesaj # 5 | 0:18 AM
Bun modulul , l-am instalat si eu dar intrebarea este cum adaptez sablonul pentru el fara sa mai schimb tema din nou ?

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 6 | 8:49 AM
djdorin, inca se lucreaza la aceasta functie.

Crazyness, ati primit raspunsul, nu faceti flood http://forum.ucoz.ro/forum/4-1617-1

Crazyness
Postări: 331
Reputație: 6
Mesaj # 7 | 2:29 PM
Ok . Am rezolvat problema smile Mersi pentru ajutor.

Al3xander_Ice
Postări: 1
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 2:47 PM
Cum pot sa pun un video de pe calculator pe site?! biggrin
xXx_vasya_xXx
Postări: 185
Reputație: 8
Mesaj # 9 | 3:14 PM
Ar fi fain cand cauti ceva acolo la cautare ceva vreun video ceva de ex "eu vara nu dorm" sa apara si la modulul video cautarea ... pentru ca eu scriam de ex sa caut un video care il am acolo in video si nu-mi apare ... daca se poate sa fie activata cautarea si la video ..
TvLive-HD "Posturi TV , Radio si Scoruri LIVE !"
yonutz
Postări: 417
Reputație: 7
Mesaj # 10 | 11:33 PM
Sincer mie numi place
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 11 | 0:10 AM
yonutz, argumente? si nu uita ca e la inceput smile
Vampire
Postări: 42
Reputație: -18
Mesaj # 12 | 2:44 AM
Interesant. Felicitari.
Poate ca ar trebui in viitor sa lucrati la Tag Board (Mini-Chat) sa il faceti un fel de instant messenger.
xXx_vasya_xXx
Postări: 185
Reputație: 8
Mesaj # 13 | 1:22 PM
Vampire, ai mai scris un mesaj aici nu mai scrie si aici deja http://forum.ucoz.ro/forum/29-1622-1
TvLive-HD "Posturi TV , Radio si Scoruri LIVE !"
Chrome
Postări: 8
Reputație: 1
Mesaj # 14 | 9:44 PM
Salut am si eu o mica intrebare am instalat azi modulul video si am incercat cu un video de test dar nici o treaba imi adauga video`ul si cand vreau sa ii dau play se maximizeaza fereastra dar ramane neagra , ex: http://caterincoteca.ucoz.ro/video/vip/1/fun/zombie

Edit: Se pare ca problema persista doar pe "Opera" am incercat si cu firefox si merge.
Material modificat de Chrome - Luni, 06/08/2012, 9:49 PM
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 15 | 10:17 PM
Chrome, la mine merge si prin opera, uite ca poate trebu plugin adobe flash.
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Video » Modulul Video (Detalii, funcții, posibilități ale acestuia)
Căutare: