Comunitatea uCoz » Altele » Promovarea site-urilor » Meta Tag-uri
Meta Tag-uri
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 1 | 8:09 PM
Meta tagurile sunt folosite pentru a aduce informatii suplimentare motoarelor de cautare. Unii sustin ca meta tagurile nu mai sunt actuale si ca motoarelor de cautare nu au nevoie de ele, totusi o buna parte de webmasteri sunt de alta parere.
Deci, meta tegurile se introduc in header intre
Cod
<head> si </head>

Cam asa vad motoarele de cautare meta tegurile unui site (desigur daca au fost indicate)

Cod

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=UTF-8">
<meta http-equiv="content-language" content="Romanian">
<meta name="title" content="www.maxrom.ucoz.com MaxRom | Scripturi uCoz Romania | Maximu Romanesc">
<meta name="description" content="MaxRom este un site care oferă scripturi utilizatorilor uCoz Romania. Aici veţi găsi script-uri verificate, traduse şi la care veţi primi ajutor dacă nu înţelegeţi ce şi cum." >
<meta name="keywords" content="uCoz, forum, album photo, news, blog, scripturi, scripturi ucoz, tempale ucoz, teme ucoz, totul pentru ucoz, news" >
<meta name="robots" content="index,follow">
<meta name="revisit-after" content="3 days">

Un meta teg are doua atribute: name si content name (´´name´´ este denumirea meta tegului si ´´content ´´, informatia de care are nevoie motoarele de cautare).
In continuare va voi explica fiecate content.

meta http-equiv:

  • content-type - tipul si setul de caractere (Se recomanda UTF-8. Sunt si alte codificari: windows-1251 | BIGS | ISO-2022-KR.)
  • content-language - Limba de bază a site-ului.

meta name="title" - Un titlu, se poate si motto-ul. Maxim 70 caractere.
meta name="description" - O scurta descriere, de dorit, 100-120 caractere.
meta name="keywords" - Cuvintele cheie prin care veti fi gasit de motoarele de cautare. Alegeti cuvintele cel mai des folosite pe site.
meta name="robots" - Acest meta teg permite sau nu indexarea paginii de catre motoarele de cautare.

  • index - Permiteţi robotului să indexeze pagina.
  • noindex - Nu permiteţi robotului să indexeze pagina.
  • follow - Permiteţi robotului să verifice link-urile pentru a găsi alte pagini.
  • nofollow - Nu permiteţi robotului să verifice link-urile pentru a găsi alte pagini.
  • index & follow - Permiteţi indexarea şi verificarea link-urilor.

meta name="revisit-after" - Intervalul de indexare. Robotul de cautare va indexa din nou site-ul dvs. ( Foarte util pentru paginile actualizate). Perioda de indexare se măsoară în "days" - zile, "weeks" - săptămâni, "months" - luni.

Pentru uCoz va sfatuiesc sa folositi urmatoarele:
-La module puteti folosi $MESSAGE$ si $ENTRY_NAME$ sau echivalentul lor la fiecare modul.
-Pentru ca tegul $MESSAGE$ contine mai multe caractere decat se permite in meta teg folositi: unde 150 este numarul maxim de caractere pe care le afiseaza. Ca rezultat veti avea cam asa ceva:
Cod
<meta name="description" content="<?substr($MESSAGE$,0,150)?>">                      
<meta name="title" content="$ENTRY_NAME$">

-La meta tegul "title" se poate pus si tegul $CAT_NAME$ care arata categoria materialului; prin urmare veti avea asa ceva:
Cod
<meta name="title" content="$CAT_NAME$. $ENTRY_NAME$">

-O alta idee este folosirea tegului $CAT_DESCR$ la meta tegul "description" in paginile categoriilor sau subcategoriilor unor module. De obicei descrierile la categorii sunt mici, si totusi, daca aveti descriere mare va sfatuiesc sa folositi
Ex:
Cod
<meta name="description" content="<?substr($CAT_DESCR$,0,150)?>">


Nu va recomand sa puneti la meta tegul keywords , tegul $TAGS$, pentru ca va da eroare. sad

Cum introduceti meta tegurile pe site?

Cel mai usor este prin inlocuirea rapida a fragmentelor de pe site.
Modulul de inlocuire alegeti linii multipe
la cauta puneti:
Cod
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=UTF-8">
,(el deja exista la voi) .Sau puneti alt fragment care sunt la toate paginile; spre exemplu:

Si in celula inlocuite de punem metategurile noastre.

Atentie!!! Daca la cauta ati pus , atunci si in celula inlocuite de tot puneti.In caz contrar, site-ul va avea erori.



Dupa cum am zis, puteti folosi teguri pentru title si description, insa cum sa le introducem pe ele? Sunt 3 variante:
1. Introduceti manual pentru fiecare modul.

2. Conditionati metategurile : folositi tegurile speciale pentru pagini si module:

Insa aceasta metoda este foarte grea si cu probabilitate mai mare de a face greseli.

O a 3-a varianta este chiar acea inlocuire rapida a frazelor.Doar ca, daca va uitati pe pagina corespunzatoare veti vedea ca puteti bifa in ce module sa se schimbe.


Exista si alte meta teguri, insa e recomandabil sa nu le folositi daca nu stiti ce inseamna in mod exact.

marius15
Postări: 265
Reputație: 9
Mesaj # 2 | 7:52 PM
Quote (Muşatinu)
Exista si alte metateguri, insa e recomandabil sa nu le folositi daca nu stiti insemnatatea exacta a lor.
va revomand sa verificati metategurile voastre aici Link

Am incercat si eu aici sa vad cum stau cu meta-tag-urile iar raspunsul primit este acesta :

Robotul metatags a vizitat site-ul dvs., dar am întâlnit o eroare. Detaliile tehnice sunt de mai jos. Furnizorul tau de gazduire vă poate ajuta să rezolve această problemă.
Cine ma poate ajuta sa aflu care este eroarea ??Adresa introdusa de mine acolo este http://kz-video.com/

Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 3 | 8:30 PM
marius15, pentru ca dumneavostra nu ati pus meta tag-urile pe site. Inafara de:

Code
<title>Teritoriul Black Crusader - Teritoriul BLACK CRUSADER</title>


pune toate meta tag-urile dorite, si fa dupaia un test.

iluzii
Postări: 35
Reputație: 0
Mesaj # 4 | 11:08 AM
se poate explica putin despre follow ca nu prea am inteles ce face ?
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 5 | 2:05 PM
iluzii, follow adica verifica link-urile de pe site-ul dvs. cei mai multi folosesc index & follow
iluzii
Postări: 35
Reputație: 0
Mesaj # 6 | 6:23 PM
acum am pus index & follow , sper sa apara si siteu meu pe google, cand dau cautare http://www.siteulmeu.ucoz.ro nu apare
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 7 | 8:11 PM
iluzii, no sa apara imediat
iluzii
Postări: 35
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 8:14 PM
pai in cat timp ?
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 9 | 8:19 PM
iluzii, depinde de materialele tale si vizitele pe site
iluzii
Postări: 35
Reputație: 0
Mesaj # 10 | 8:21 PM
aici e problema vizitele ca nu prea am cry cry cry cry dar materiale adaug zilnic , am in jur de 700 materiale adaugate pe site
SkipY
Postări: 495
Reputație: 24
Mesaj # 11 | 8:22 PM
iluzii, ţi-ai bagat sitemap-ul in google ?
iluzii
Postări: 35
Reputație: 0
Mesaj # 12 | 8:23 PM
sincer nu stiu dar daca stiti cum ziceti-mi
RazvaNC3050
Postări: 80
Reputație: 0
Mesaj # 13 | 4:18 PM
Unde adaug meta tegurile?
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 14 | 4:29 PM
RazvaNC3050, intre
Code
<head> si </head>


Va sfatui un tutorial mai complex http://forum.ucoz.com/forum/49-15167-1 astept si comentari acolo smile

PainKillerR
Postări: 6
Reputație: 0
Mesaj # 15 | 10:47 PM
Şablonul nu conţine codul necesar $POWERED_BY$<<< ce fac?
Comunitatea uCoz » Altele » Promovarea site-urilor » Meta Tag-uri
Căutare: