• Pagina 1 din 8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 7
  • 8
  • »
Comunitatea uCoz » Altele » Promovarea site-urilor » Robots.txt (Indexarea site-urilor)
Robots.txt
bogdannn96
Postări: 229
Reputație: 2
Mesaj # 1 | 8:20 PM
Un site cu fisierul robots.txt in versiune standard este indexat în cel mai bun mod posibil. Am conceput sistemul, astfel încât numai paginile ce au conținut sunt indexate și nu toate paginile existente (de exemplu, login sau înregistrare pagină). Prin urmare, site-urile uCoz sunt indexate mai bine, cât si pentru a avea prioritate în comparatie cu alte site-uri, ale căror pagini lipsite de conținut sunt indexate.

VĂ RECOMANDĂM SĂ NU ÎNLOCUIȚI VERSIUNEA IMPLICITĂ A FIȘIERULUI robots.txt DE PE SITE-UL DUMNEAVOASTRĂ. Vom face tot posibilul pentru ca site-urile dumneavoastra create în sistemul uCoz, sa se dezvolte cât mai bine.

Mai jos este versiunea inițială a fișierului robots.txt
Citat

User-agent: *
Disallow: /a/
Disallow: /stat/
Disallow: /index/1
Disallow: /index/2
Disallow: /index/3
Disallow: /index/5
Disallow: /index/7
Disallow: /index/8
Disallow: /index/9
Disallow: /main/
Disallow: /admin/
Disallow: /secure/
Disallow: /informer/
Disallow: /mchat



Există o "carantina" pentru fiecare site web nou, atunci când nu există nicio modificare a fișierului robots.txt. În cazul unui trafic bun, carantina va dura până la 2 săptamani, iar pentru site-urile cu trafic redus - 30 de zile. Dacă plătiți pentru oricare dintre serviciile adiționale, carantina se va încheia imediat după plată.

Fișierul robots.txt este un fișier care aparține de sistemul site-ului. Dacă totuși doriți să-l substituiți prin propriul fișier, vă creați un fișier text utilizând Notepad-ul, sau oricare editor de text și creați un fișier "robots.txt" , apoi adăugați în el textul scris cu albastru de mai sus. Apoi, încărcați-l în folderul de bază al site-ului dvs. prin intermediul File Manager sau FTP.

Adresa fișierului robots.txt este http://adresa_siteului_tau/robots.txt

Robots.txt arată astfel în timpul perioadei de carantină:

Citat
User-agent: uBot
Disallow: /a/
Disallow: /stat/
Disallow: /index/1
Disallow: /index/2
Disallow: /index/3
Disallow: /index/5
Disallow: /index/7
Disallow: /index/8
Disallow: /index/9
Disallow: /panel/
Disallow: /admin/
Disallow: /secure/
Disallow: /informer/
Disallow: /mchat
Disallow: /search

User-agent: *
Disallow: /


sau

Citat

User-agent: *
Disallow: /


Informatorii (/informer/1 . /informer2 ... etc.) nu sunt indexați, deoarece informațiile pentru opțiunea export există deja pe site. Ca o regulă, această informație este deja indexată pe paginile corespunzătoare.

Totul despre robots.txt




Accidental, am stricat fișierul robots.txt. Ce ar trebui să fac?
Stergeți fișierul. Sistemul va adăuga automat altul (sistemul îl verifică cum a fost folosit și apoi adaugă un fișier rebots.txt similar cu cel inițial).

Site-urile cu trafic redus sunt în carantină timp de o lună. Cred că este o perioadă mult prea lungă. Cum pot face ca un site cu trafic bun, să apară în motoarele de cautare ?
Acest timp este necesar pentru pentru a face site-ul dvs. interesant, adauga conținut unic și realiza un design atrăgător. Apoi, motoarele de cautare vor indexa site-ul dvs. corect și nu-l vor ignora pentru că nu are conținut.

Este posibilă scurtarea perioadei de carantină pentru un site cu trafic redus?
Da, dar trebuie sa plătiți pentru acest serviciu.

Dacă aș atașa un domeniu la site-ul meu, care este în carantină, aceasta se va sfârși?
Nu. Domeniul atașat nu influențează perioada de carantină.

Există posibilitatea de înregistrare a unui site în motoarele de cautare, dacă perioada de carantină nu s-a terminat încă?
Nu, site-ul dvs nu va fi acceptat.

Fișierul robots.txt este înlocuit în mod automat după carantină, sau ar trebui să-l actualizez manual?
Acesta, va fi actualizat automat de către sistem.

Este posibil de a permite indexarea albumelor foto în robots.txt? Multe persoane caută imagini pe internet.
Se poate, daca doriți acest lucru.

Ce este "UNetBot"? un robot uCoz?
Da.

Ce ar trebui sa fac pentru a interzice indexarea paginilor urmatoare?
_http://site.ucoz.com/index/0-4
_http://site.ucoz.com/index/0-5

Adaugați la fișierul robots.txt următoarele:
/index/0-4
/index/0-5

Am interzis indexarea unor link-uri prin intermediul robots.txt, dar ele sunt încă afișate. De ce este așa?
Robots.txt vă poate interzice indexarea paginilor, nu a link-urilor.

Vreau să fac unele modificari în fișierul meu robots.txt. Care este procedura modificărilor ?
Mai întâi, trebuie sa-l descărcați pe calculator, după care să-l încărcați din nou prin intermediul File Manager sau clientului FTP.

Tutorial tradus de pe forum.ucoz.com

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 2 | 5:59 AM
Intrebare

Întâmplător mi-am stricat fișierul robots.txt. Ce să fac?


Răspuns

Ștergeți fișierul din File manager. Sistemul uCoz îl va inlocui automat cu fișierul standard.

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 3 | 6:21 AM
Întrebare

Dacă robots.txt se află în carantina timp de o lună, cum imi vor indexa motoararele de căutare site-ul?


Răspuns

Acest timp va fost dat pentru ca dumneavoastră să adăugați conținut interesant pe site, precum și un design original. După o lună, motoarele de căutare vor începe să indexeze site-ul dvs cu articole originale, dar nu orice fel de articole care pot fi găsite și pe alte site-uri, publicate cu un an în urmă.

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 4 | 6:28 AM
Întrebare

Dacă fișierul robots.txt este în carantină, are sens să-mi înregistrez site-ul în motoarele de cautare?


Răspuns

NU. Site-ul nu va fi acceptat. După expirarea perioadei de carantină, site-ul va trebui din nou înregistrat.

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 5 | 6:36 AM
Întrebare

Cum pot vedea dacă fișierul robots.txt este în carantină?


Răspuns

Dacă se află în carantină, fișierul arată astfel:

Code
User-agent: *    
Disallow: /


În cazul în care carantina a fost scoasă, fișierul arată astfel:

Code
User-agent: *    
Disallow: /a/    
Disallow: /stat/    
Disallow: /index/1    
Disallow: /index/2    
Disallow: /index/3    
Disallow: /index/5    
Disallow: /index/7    
Disallow: /index/8    
Disallow: /index/9    
Disallow: /panel/    
Disallow: /admin/    
Disallow: /secure/    
Disallow: /informer/    
Disallow: /mchat    
Disallow: /search


ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 6 | 6:47 AM
Întrebare

Cum să adaug robots.txt pe site?


Răspuns

Nu este nevoie să-l adăugați, el face parte din sistem și este deja prezent acolo, doar ca nu este vizibil in File manager. Pentru a-l vedea, scrieți în bara de adrese a browser-ului http://site/robots.txt
Dacă nu aveți experiența, vă recomandăm să nu încercați modificarea fișierului.

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 7 | 11:10 AM
Întrebare

Aseară mi-am cumpărat un domeniu și l-am atașat, dar modul Carantina a rămas. De ce?


Răspuns

Achiziționați oricare serviciu uCoz >2$ și carantina va dispărea.

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 8 | 11:27 AM
Întrebare

Dacă închid un modul pentru oaspeți, acest lucru va afecta afișarea site-ului meu în motoarele de căutare?


Răspuns

DA. Roboții de pe motoarele de cautare sunt în modul Oaspeți(Guests) atunci cand vizitează site-ul dvs.

iluzii
Postări: 35
Reputație: 0
Mesaj # 9 | 12:05 PM
am si eu o problema cu robots.txt e site nou de 3 zile si nu stiu ce sa fac ? ma ajuta careva ?
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 10 | 12:33 PM
iluzii,
Quote (bogdannn96)
Există o "carantina" pentru fiecare site web nou, atunci când nu există nicio modificare a fișierului robots.txt. În cazul unui trafic bun, carantina va dura până la 2 săptamani, iar pentru site-urile cu trafic redus - 30 de zile. Dacă plătiți pentru oricare dintre serviciile adiționale, carantina se va încheia imediat după plată.

iluzii
Postări: 35
Reputație: 0
Mesaj # 11 | 12:36 PM
am incercat sa schimb fisierul si nu merge , adica il schimb si cand intru pe www.site/robots.txt apare tot ala vechi , iar in manageru de fisiere apare ala care lam pus eu
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 12 | 12:41 PM
iluzii, el nu se schimba in timpul carantinei.
iluzii
Postări: 35
Reputație: 0
Mesaj # 13 | 12:44 PM
deci trebuie sa astept 30 de zile sa iasa . si daca in acest timp nu adaug nimic pe site carantina se lungeste dupa 30 de zile ?
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 14 | 1:48 PM
iluzii, nu se prelungeste.. 2 saptamani (14zile) la trafic mare si 30 zile la trafic mic sau deloc. dupa perioada data se iesa din carantina automat indiferent de situatie.
iluzii
Postări: 35
Reputație: 0
Mesaj # 15 | 3:46 PM
multumesc de raspunsuri !
Comunitatea uCoz » Altele » Promovarea site-urilor » Robots.txt (Indexarea site-urilor)
  • Pagina 1 din 8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 7
  • 8
  • »
Căutare: