• Pagina 1 din 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Editorul de pagini » Constructor pentru meniul site-ului (Cum să realizăm/edităm meniuri)
Constructor pentru meniul site-ului
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 1 | 9:45 PM
Dacă doriți să adăugați un meniu sau să-l modificați pe cel existent, urmați acest ghid.

Mergeți la Panoul de Control-> [Constructor pentru meniul site-ului]



După ce apăsați pe "Creare meniu" o fereastră de tip pop-up va apărea. Introduceți un nume pentru meniul dvs (ex: "Meniu_site"), selectați modul de afișare (în mod normal este vertical) și apăsați butonul salvare.



În "Constructor pentru meniul site-ului" trebuie să țineți cont de următoarele:

а) $SMENU_1$ - un cod utilizat în șabloanele implicite pentru a afișa meniul site-ului. Un meniu nou creat trebuie să aibă acest $code$.
b) "+ Adauga elemente meniu" – acest link va activa o fereastră de tip pop-up prin intermediul căreia puteți adăuga secțiuni în cadrul meniului.
c) Sub "Module în utilizare" puteți vedea o listă cu toate modulele active. Apăsați pe un link pentru a vedea URL-ul modulului.



Să adăugăm "Panoul Anunțuri" la meniul nostru ca și exemplu.
Mai întâi, apăsați pe butonul "Panou Anunțuri" din "Module în utilizare" și copiați url-ul în clipboard.



Apoi, apăsați pe butonul "+ Adaugă elemente meniu" și introduceți un nume pentru acesta, după care lipiți url-ul în fereastra care va apărea. Apăsați butonul "Aplicare".



Cum ati adaugat un element nou, tot asa puteti sa le stergeti dand click pe


În aceeași manieră veți putea adăuga alte elemente la meniu.
Pentru a schimba ordinea acestora, aduceți-le cu drag prin intermediul mouse-ului.
Dacă doriți să adăugați o subsecțiune, apăsați pe crucea verde de lângă meniul dorit și aduceți-o prin drag deasupra secțiunii, unde doriți să apară:




Paginile dinamice se adauga automat in meniul principal daca e bifata optiunea Adaugă o legătură către pagină în meniul principal al site-ului


Pagina dinamica cu usurinta poate fi stearsa din meniu, insusi pagina nu va fi stearsa din sistem.


După ce ați efectuat toate schimbările necesare, apăsați pe butonul "Salvare".
Dacă noul meniu nu apare în mod automat, va trebui să resalvați șablonul corespunzător (e.g. Partea superioară a website-ului).



Atașamente: 7701050.png (19.3 Kb) · 7002756.png (12.5 Kb) · 7840038.png (15.7 Kb) · 4123645.png (13.5 Kb) · 9549257.png (14.3 Kb)

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
xXx_vasya_xXx
Postări: 185
Reputație: 8
Mesaj # 2 | 10:12 PM
De ce cand creez ceva in meniu de ex eu am creat asa:

Code
Modifică elementele meniului
Prenume
Zu
Adresa URL
http://www.radio-three-x.do.am/zu/
Opţiuni ↓
  Deschide într-o nouă fereastră


Si cand intru pe site si apas pe Zu acolo adica pe pagina imi da Error 404

TvLive-HD "Posturi TV , Radio si Scoruri LIVE !"
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 3 | 10:37 PM
xXx_vasya_xXx, deoare acest link http://www.radio-three-x.do.am/zu/ nu exista in web'siteul tau.
Poate fi de forma http://www.radio-three-x.do.am/zu.html sau http://www.radio-three-x.do.am/index/zu/nr-ul paginii .
Dupa ce ai creat respectiva pagina, copii url-ul din browser si il adaugi in meniu (nu il adaugi tu din cap smile )
xXx_vasya_xXx
Postări: 185
Reputație: 8
Mesaj # 4 | 2:38 PM
Danny eu am crezut ca singur creez pagina asa cum ai zis tu din cap biggrin ..... Poti sa-mi spui te rog frumos dar unde intru so creez si o copii sa o pun acolo ... smile Te rog asa mai detaliat tongue
TvLive-HD "Posturi TV , Radio si Scoruri LIVE !"
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 5 | 3:16 PM
xXx_vasya_xXx, poti sa creezi o pagina direct din site folosind "Admin Bar" Addition -> Page Editor sau din Panoul de control Main » Page Editor » Entry management vezi dreapta sus Add new page .
Introduci numele paginii si continutul acesteia , salvezi pagina si o sa iti apara
Quote

Page has been added

[ Go to the page ]

Te duci pe "Go to the page" si copii url-ul creat din browser , apoi il introduci in meniu si Done ai rezolvat cazul smile .
PS: Aceste explicatii sunt pentru Panoul de control setat in limba engleza , daca nu te descurci o sa iti explic pentru cel in limba romana .
xXx_vasya_xXx
Postări: 185
Reputație: 8
Mesaj # 6 | 3:28 PM
Am creat pagina am copiat link si acum ce sa fac sa ramana pagina dar sa nu-mi apara in meniul de sus ... :|?
TvLive-HD "Posturi TV , Radio si Scoruri LIVE !"
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 7 | 3:36 PM
xXx_vasya_xXx, In in Panoul de control te duci la Main » Site menu builder si stergi link-ul de acolo apasand pe x-ul din dreptul link-ului.
Cheers!
xXx_vasya_xXx
Postări: 185
Reputație: 8
Mesaj # 8 | 3:52 PM
Frate esti cel mai tare ... mersi mult wink A mers demult cautam asta smile

Adăugat (23/05/2012, 2:52 PM)
---------------------------------------------
Ai +1 Reputatie de la mine smile


TvLive-HD "Posturi TV , Radio si Scoruri LIVE !"
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 9 | 3:54 PM
xXx_vasya_xXx, cu placere!
Orice problema ai legata de sistemul ucoz , nu ezita sa intrebi aici pe forum.
Hip-Hop
Postări: 1
Reputație: 0
Mesaj # 10 | 4:22 AM
cum pot sami public site
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 11 | 9:28 AM
Hip-Hop, presupun ca doresti sa apara in rezultatele motoarelor de cautare ... urmeaza cu atentie postul scris de Felicia accesand urmatorul link .
Heracleea
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 12 | 1:22 AM
Ciao! Am si eu o mare nelamurire: incerc sa fac o subsectiune intr-o pagina (de ex in pagina principala) si nu o pot activa. Apare in meniu dar daca o selectez nu se intampla nimic. Am incercat sa ma loghez in control panel dar ma trimite in managerul de fisiere si de acolo.. pauza, sunt in ceata totala.
Material modificat de Heracleea - Joi, 23/08/2012, 1:36 AM
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 13 | 12:25 PM
Heracleea, link site si cateva screenshoturi ce accesati si unde va retrimite.
Heracleea
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 14 | 12:38 PM
http://wishcometrue.ucoz.ro

Incerc sa fac o subsectiune in pagina principala de ex. pe care sa o pot accesa. In meniu imi creaza subsectiunea dar nu poate fi accesata. Plus ca nu pot intra in panoul de control, ma trimite in managerul de fisiere dupa autentificare
Ozil
Postări: 23
Reputație: 0
Mesaj # 15 | 7:51 PM
Mersi ! smile
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Editorul de pagini » Constructor pentru meniul site-ului (Cum să realizăm/edităm meniuri)
  • Pagina 1 din 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Căutare: