Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Atașarea domeniului propriu și crearea adreselor de e-mail (De asemenea veți vedea cum se creează subdomeniile)
Atașarea domeniului propriu și crearea adreselor de e-mail
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 1 | 4:17 PM
Tehnologia UCOZ permite transferul oricărui tip de domeniu (pe orice nivel) către website-ul dvs în mod GRATUIT.

  • - uCoz oferă această posibilitate în mod gratuit;
  • - uCoz pune la dispoziție posibilitatea de administrare completă a domeniului (crearea de subdomenii, căsuțe e-mail etc.);
  • - conturile de e-mail sunt create prin intermediul serviciului GMail;
  • - un domeniu de nivel secundar (COM, ORG, NET) poate fi achiziționat de pe uCoz Domains;
  • - un domeniu de nivel secundar .RO poate fi achiziționat de pe ROTLD;
  • - veți putea să vă înregistrați website-ul în directoarele care interzic înregistrarea site-urilor gratuite;
  • - veți avea oportunitatea să intrați într-o rețea de schimb bannere profesionistă (sau companie de publicitate) acolo unde doar domeniile plătite sunt permise;
  • - cu astfel de domenii, utilizatorii vor fi alături de dumneavpastră, chiar dacă vp schimbați găzduirea (ex. pentru alt server Sх), URL-ul va rămâne la fel.
  • - cu astfel de domeniul motoarele de căutare vă vor plasa la un nivel mai ridicat la rezultatele căutărilor;
  • - cineva își va da cu greutate seama de faptul ca website-ul a fost creat prin intermediul sistemului uCoz.


Mai jos vă vom prezenta cum poate fi atașat un domeniu, pas cu pas, utilizând un domeniu gratuit de tipul co.cc domain (metoda 2).

1. Înregistrați un nume domeniu la adresa co.cc.

2. Specificați numele name serverelor uCoz în "Manage Domains -> secțiunea Manage DNS" și apăsați butonul "Set Up". Mesajul primit de la proivder este "Name server changes may take up to 48 hours to update throughout the Internet." Asta înseamnă ca este nevoie să așteptăm aproximativ 48 de ore pentru ca actualizarea aceasta să fie efectuată.





3. Mergeți în Panoul de Control uCoz (Principală) -> Atașarea domeniului -> Alegeți Metoda 2

4. Introduceți numele noului domeniu pe care doriți să-l atașați și apăsați butonul "Atașare domeniu".



5. Veți vedea următorul mesaj:



6. Dacă totul este ok, veți vedea următorul mesaj în circa 5 minute:



7. Apăsați butonul "Attașare domeniu" și în 15 minute website-ul dvs va fi accesibil după noul nume al domeniului.



Schimbați toate link-urile necesare (pe Meniul Site-ului etc.). Domeniul dvs uCoz va fi accesibil de asemenea.





SUBDOMENIILE

Mai departe, vă vom prezenta cum se pot creea subdomeniile.

-----------------------------------------------

Considerăm că ați reușit să atașați un domeniu la site-ul uCoz creat, de exemplu domain.co.cc în locul domeniului anterior. domain.ucoz.com (prin intermediul metodei 2).
În același timp, aveți un alt website uCoz (ex., start.ucoz.com) și pe care doriți să îl faceți accesibil prin intermediul numelui start.domain.co.cc


Prin intermediul uCoz puteți creea subdomenii cu ușurință, doar urmând pașii descriși mai jos.

1. Autentificați-vă în Panoul de Control (domain.co.cc/admin) -> Atașarea domeniului



2. Alegeți SIMPLIFIED MODE



3. Apoi, trebuie să instalați subdomeniile mergând la "SETUP OF SUBDOMAINS"



4. Aici puteți observa mai multe câmpuri:

Subdomeniile. Aici ar trebui să introduceți numele subdomeniului (noi îl vom numi start în cadrul exemplului).

Adresa IP. Pentru ca start.domain.co.cc să fie atașat website-ului dvs start.ucoz.com, trebuie să introduceți adresa IP a serverului unde start.ucoz.com este localizat (doar selectați numărul server-ului, poate fi s101. Puteți vedea numărul în Panoul de Control -> Admin Bar -> General -> Numele Serverului). După ce ați selectat serverul, adresa IP va apărea în mod automat în câmpul adiacent (acesta este 208.100.61.101 pentru s101).



Apăsați butonul 'Salvare'. Așteptați până vedeți mesajul: "Nu există un website configurat la această adresă" prin intermediul start.domain.co.cc după care, continuați.

5. Autentificați-vă în Panoul de Control al site-ului start.ucoz.com unde doriți să vă atașați noul subdomeniu start.domain.co.cc. Mergeți la Principală-> 'Atașarea domeniului' și alegeți Metoda 3.



6. Citiți informația și introduceți noul dvs subdomeniu start.domain.co.cc în câmpuri, apăsați butonul Atașare



Ați încheiat. Felicitări! Așteptați puțin timp după care website-ul dvs start.ucoz.com va fi accesibil după numele start.domain.co.cc.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
Anonymus
Postări: 11
Reputație: 0
Mesaj # 31 | 0:00 AM
Am deja atasat un domeniu la site ucoz.

Cum pot crea un subdomeniu, si acolo la ip vreau un site unde e gazduire gratuita dar nu stiu ip de unde sa il iau

De exemplu o firma ofera host gratuit. dar subdomeniile cum sa le bag aici daca nam ip.
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 32 | 1:26 PM
Anonymus, pentru a atașa un un nou website (găzduire) unui subdomeniu creat pe un domeniu atașat unui website uCoz, trebuie să mergi în Panoul de Control -> Setări -> Transfer domeniu propriu -> [ Editaţi informaţiile domeniului în MODUL SIMPLIFICAT (recomandat) ]. Acolo creezi numele subdomeniului și introduci adresa IP a hostului gratuit non-uCoz.

Pentru a identifica adresa serverului, poți face un ping simplu din Command Prompt, de tipul ping -t www.adresa.server.com.

Oricum, multe host-urilor gratuite afișează adresa direct pe website, ca de exemplu acesta.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
laurentiulaur1
Postări: 39
Reputație: 0
Mesaj # 33 | 2:07 PM
Raver, mie nu-mi dă voie să intru pe co.cc . Zice:
Citat
Eroare de server
Serverul pentru http://co.cc/ a răspuns prea târziu. Este posibil să fie supraîncărcat.
Iată câteva sugestii:
Reîncărcați această pagină web mai târziu.
Eroare HTTP 504 (Gateway Timeout): Serverul gateway sau proxy a expirat în timpul așteptării răspunsului de la un server superior.
Mulţumesc! Dacă e de ajutor, folosesc browser-ul Google Chrome versiunea 27.0.1453.116

Căutăm ajutor cu materiale (fig.) aici.
Trenuri (încă selucrează, e nou) şi iar trenuri. (www.lumeatrenurilor.ucoz.net)
Material modificat de laurentiulaur1 - Sâmbătă, 22/06/2013, 2:09 PM
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 34 | 1:29 AM
laurentiulaur1, este doar un exemplu orientativ astfel că, dacă intri pe http://domains.ucoz.com/ poți înregistra unul de acolo mult mai ușor, după care să-ș atașezi website-ului tău conform instrucțiunilor de mai sus.

Dar, poți să obții un domeniu gratuit dacă participi la aplicația I love uCoz.ceea ce îți recomand. În acest caz trebuie să ai minim 100 de prieteni pe Facebook care să te ajute biggrin

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
eda2k
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 35 | 7:11 PM
Citat Raver ()
conturile de e-mail sunt create prin intermediul serviciului GMail;


Bună ziua,

GMail nu mai oferă free acest serviciu. Cum pot să atașez e-mailuri domeniului meu ? Gratis ?

Mulțumesc !
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 36 | 10:21 AM
eda2k, poți să utilizezi serviciul Windows Live. Momentan, un tutorial în Limba Engleză pentru acesta poate fi găsit aici: http://forum.ucoz.com/forum/37-12095-1. În curând va urma și unul în limba română!
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
marian3000
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 37 | 3:02 AM
Am si eu o intrebare. Sa zicem ca, lucrez la site-ul meu de pe uzoc 2 ani si pana la urma vreau sa ma mut pe domeniu dar cu toata munca depusa, adica cum pot muta site-ul cu tot cu continut ?? Sper sa nu fie off topic
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 38 | 7:25 PM
marian3000, poți să atașezi un domeniu gratuit site-uilui tău uCoz iar, dacă achiziționezi orice pachet plătit începând cu cel Bază pe 1 an, primești un domeniu com, net, org pe 1 an gratuit. Dacă te referi la transferul site-ului tău pe un alt serviciu de hosting, se poate și asta, realizând un backup (copie de rezervă) la site-ul curent după care să îl transferi prin intermediul unui script de migrare. Este o operațiune destul de costisitoare pe care nu o recomandăm..
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
marian3000
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 39 | 9:07 PM
Raver, pai nu ma ajuta cu nimic, de exemplu eu cumpar de la dvs. gazduire asa cum ati scris mai sus, dar vreau initial sa incep pe subdomeniu, sa-l promovez un timp si dupa ce am ceva useri sa cumpar domeniu pe ucoz, dar intr-un an voi avem foarte multe articole si le voi pierde ??
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 40 | 9:06 PM
marian3000, dacă vei creea inițial un website cu subdomeniu gratuit și ulterior, la 6 luni vei decide să atașezi un nou domeniu website-ului creat, atunci acesta va putea fi accesat prin ambele adrese (cea inițiala cu subdomeniu și cea nouă, cu domeniul propriu). În ambele cazuri, integritatea website-ului se păstrează intactă.
Dacă totuși dorești să salvezi constant munca depusă (de exemplu articolele de care spuneai, în acest caz), atunci îți recomand să utilizezi funcția Copie de rezervă.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
marian3000
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 41 | 11:47 PM
Raver, ok, am inteles, daca achizitionez de la dvs. un pachet basic care imi ofera un domeniu, acel domeniu va fi tot cu script ucoz ?? Identic ca subdomeniul ??
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 42 | 3:19 AM
marian3000, ramane site-ul exact cum este doar cu alt domeniu
ca ex: http://hainebaieteisif.ucoz.ro si http://www.haineprichindei.ro/

marian3000
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 43 | 9:36 PM
Muşatinu, Ms mult de raspuns, sper sa fie asa wink
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 44 | 9:51 AM
marian3000, așa este, nu există îndoieli. Citește mai multe și pe FAQ (întrebări și răspunsuri) despre asta.
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
guiurichard
Postări: 1
Reputație: 0
Mesaj # 45 | 1:57 PM
Am si eu o intrebare, sunt incepator, vreau sa creez un website .ro, daca atasez site-ul .ro la ucoz ? pot sa il administrez din ucoz ? sa il modific, sa folosesc teme si toate astea ? ca eu nu ma pricep sa fac un website, prin dreamweaver spre ex. si de aia vreau sa folosesc ucoz.
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Atașarea domeniului propriu și crearea adreselor de e-mail (De asemenea veți vedea cum se creează subdomeniile)
Căutare: