Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Atașarea domeniului propriu și crearea adreselor de e-mail (De asemenea veți vedea cum se creează subdomeniile)
Atașarea domeniului propriu și crearea adreselor de e-mail
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 1 | 4:17 PM
Tehnologia UCOZ permite transferul oricărui tip de domeniu (pe orice nivel) către website-ul dvs în mod GRATUIT.

  • - uCoz oferă această posibilitate în mod gratuit;
  • - uCoz pune la dispoziție posibilitatea de administrare completă a domeniului (crearea de subdomenii, căsuțe e-mail etc.);
  • - conturile de e-mail sunt create prin intermediul serviciului GMail;
  • - un domeniu de nivel secundar (COM, ORG, NET) poate fi achiziționat de pe uCoz Domains;
  • - un domeniu de nivel secundar .RO poate fi achiziționat de pe ROTLD;
  • - veți putea să vă înregistrați website-ul în directoarele care interzic înregistrarea site-urilor gratuite;
  • - veți avea oportunitatea să intrați într-o rețea de schimb bannere profesionistă (sau companie de publicitate) acolo unde doar domeniile plătite sunt permise;
  • - cu astfel de domenii, utilizatorii vor fi alături de dumneavpastră, chiar dacă vp schimbați găzduirea (ex. pentru alt server Sх), URL-ul va rămâne la fel.
  • - cu astfel de domeniul motoarele de căutare vă vor plasa la un nivel mai ridicat la rezultatele căutărilor;
  • - cineva își va da cu greutate seama de faptul ca website-ul a fost creat prin intermediul sistemului uCoz.


Mai jos vă vom prezenta cum poate fi atașat un domeniu, pas cu pas, utilizând un domeniu gratuit de tipul co.cc domain (metoda 2).

1. Înregistrați un nume domeniu la adresa co.cc.

2. Specificați numele name serverelor uCoz în "Manage Domains -> secțiunea Manage DNS" și apăsați butonul "Set Up". Mesajul primit de la proivder este "Name server changes may take up to 48 hours to update throughout the Internet." Asta înseamnă ca este nevoie să așteptăm aproximativ 48 de ore pentru ca actualizarea aceasta să fie efectuată.





3. Mergeți în Panoul de Control uCoz (Principală) -> Atașarea domeniului -> Alegeți Metoda 2

4. Introduceți numele noului domeniu pe care doriți să-l atașați și apăsați butonul "Atașare domeniu".



5. Veți vedea următorul mesaj:



6. Dacă totul este ok, veți vedea următorul mesaj în circa 5 minute:



7. Apăsați butonul "Attașare domeniu" și în 15 minute website-ul dvs va fi accesibil după noul nume al domeniului.



Schimbați toate link-urile necesare (pe Meniul Site-ului etc.). Domeniul dvs uCoz va fi accesibil de asemenea.





SUBDOMENIILE

Mai departe, vă vom prezenta cum se pot creea subdomeniile.

-----------------------------------------------

Considerăm că ați reușit să atașați un domeniu la site-ul uCoz creat, de exemplu domain.co.cc în locul domeniului anterior. domain.ucoz.com (prin intermediul metodei 2).
În același timp, aveți un alt website uCoz (ex., start.ucoz.com) și pe care doriți să îl faceți accesibil prin intermediul numelui start.domain.co.cc


Prin intermediul uCoz puteți creea subdomenii cu ușurință, doar urmând pașii descriși mai jos.

1. Autentificați-vă în Panoul de Control (domain.co.cc/admin) -> Atașarea domeniului



2. Alegeți SIMPLIFIED MODE



3. Apoi, trebuie să instalați subdomeniile mergând la "SETUP OF SUBDOMAINS"



4. Aici puteți observa mai multe câmpuri:

Subdomeniile. Aici ar trebui să introduceți numele subdomeniului (noi îl vom numi start în cadrul exemplului).

Adresa IP. Pentru ca start.domain.co.cc să fie atașat website-ului dvs start.ucoz.com, trebuie să introduceți adresa IP a serverului unde start.ucoz.com este localizat (doar selectați numărul server-ului, poate fi s101. Puteți vedea numărul în Panoul de Control -> Admin Bar -> General -> Numele Serverului). După ce ați selectat serverul, adresa IP va apărea în mod automat în câmpul adiacent (acesta este 208.100.61.101 pentru s101).



Apăsați butonul 'Salvare'. Așteptați până vedeți mesajul: "Nu există un website configurat la această adresă" prin intermediul start.domain.co.cc după care, continuați.

5. Autentificați-vă în Panoul de Control al site-ului start.ucoz.com unde doriți să vă atașați noul subdomeniu start.domain.co.cc. Mergeți la Principală-> 'Atașarea domeniului' și alegeți Metoda 3.



6. Citiți informația și introduceți noul dvs subdomeniu start.domain.co.cc în câmpuri, apăsați butonul Atașare



Ați încheiat. Felicitări! Așteptați puțin timp după care website-ul dvs start.ucoz.com va fi accesibil după numele start.domain.co.cc.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
Flavi
Postări: 258
Reputație: 14
Mesaj # 16 | 4:37 AM
Raver, Va rog ajutati-ma si pe mine !
Care o fi Problema ?


Am atasat domeniu asa cum este descris aici ! Intr-un final trebuia sa astept 15 minute

insa domeniu Nu este disponibil cand acesez


care este problema ? ce am facut eu gresit ? cum sa corectez ca sa mearga !

Domeniu

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 17 | 8:53 AM
Flavi, punctu 5 si 6 ai facut la al 2lea site???? la mine sa primit... http://ro.maxrom.net
Flavi
Postări: 258
Reputație: 14
Mesaj # 18 | 7:20 PM
Muşatinu,o sa incerc din nou si o sa arat toti pasi care ii fac

Adăugat (03/07/2012, 6:20 PM)
---------------------------------------------
Muşatinu, am facut din nou ! si am reusit ! stiti care este problema ? Nustiu poate si alti o sa se confrunte cu astfel de problema !

este necesar ca in afara de NS server sa indicati si Ip serverului de gazduire ! Nustiu de ce trebuie dar fara el nu se hosta site-ul

Site Nou


caullen
Postări: 37
Reputație: 0
Mesaj # 19 | 11:36 PM
multumesc foarte mult. am o intrebare. la atasarea de subdomenii trebuie sa treaca un timp ca sa functioneze cum se intampla cand se face atasarea de domenii, sau inseamna ca am gresit ceva de-mi zice ca pagina nu exista?
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 20 | 3:58 PM
caullen, da! va trebui sa astepti in jur de 15 minute.
avanglion
Postări: 12
Reputație: 0
Mesaj # 21 | 5:52 PM
Buna. sunt nou in domeniu si as dori sa imi raspundeti la o intrebare simpla. Daca am un site creat in sistemul ucoz cu un nume , pot sa transfer tot continutul pe alt site ucoz sau sa schimb numele primului site ucoz iar continutul sa ramana intact_ ex. benidormspania.ucoz.ro cu benidorm1click.ucoz.ro ,
multumesc anticipat
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 22 | 7:07 PM
avanglion, salut. Se poate, doar că trebuie să ștergi primul website imediat, pentru că două website-uri identice nu sunt permise în sistem.

Astfel, trebuie urmati acesti pasi:

1. Realizati o copie de rezerva a website-ului existent (primul)
2. Creati un nou website cu adresa dorita
3. Incarcati copia de rezerva acolo (pe al 2-lea website)
4. Stergeti website-ul curent (primul)
5. Restaurati copia creata pe noul website (al 2-lea website)

Copia de rezerva (backup) poate fi creata si restaurata in Panoul de Control -> "Copie de rezervă".
Copia de rezerva a sabloanelor poate fi creata si restaurata in Panoul de Control -> Butonul "Design" din Admin-bar -> "Sabloane de rezerva".

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
avanglion
Postări: 12
Reputație: 0
Mesaj # 23 | 8:20 PM
merci, dar mai cam bagat in ceata putin, ca nu inteleg care ar fi doua siteuri identice? benidormspania.ucoz.ro este identic cu benidorm1click.ucoz.ro ? oricum am sa incerc ce mi-ai explicat tu cand o sa imi dea voie sa fac copia de rezerva si apoi sa o incarc acolo unde doresc.
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 24 | 8:37 PM
avanglion, este vorba de conținutul identic, nu de adresă. Ține-ne te rugăm la curent cu evoluția proiectului și spune-ne cum au mers pașii.
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
avanglion
Postări: 12
Reputație: 0
Mesaj # 25 | 8:45 PM
am inteles, ok.
Evollution
Postări: 103
Reputație: 1
Mesaj # 26 | 5:51 PM
Si daca am deja domeniu .ro si am primit si .com la achizitia contului premium cum pot sa fac ca domeniul.com sa faca redirect la .ro ?! adica sa functioneze amandoua
xXx_vasya_xXx
Postări: 185
Reputație: 8
Mesaj # 27 | 8:58 AM
Unde pun serverele DNS ?
TvLive-HD "Posturi TV , Radio si Scoruri LIVE !"
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 28 | 12:12 PM
Evollution, da, prin Web-forwarding din Panoul de Control al furnizorului de domenii.

xXx_vasya_xXx, în Panoul de Control al Furnizorului de domenii. Ai un user/parola, pentru a modifica Serverele DNS de acolo.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
daniel
Postări: 359
Reputație: 23
Mesaj # 29 | 3:55 PM
xXx_vasya_xXx, le pui in panoul de la contul tk la sectiunea "Custom DNS"
xXx_vasya_xXx
Postări: 185
Reputație: 8
Mesaj # 30 | 7:16 PM
daniel, Multumesc frumos
TvLive-HD "Posturi TV , Radio si Scoruri LIVE !"
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Atașarea domeniului propriu și crearea adreselor de e-mail (De asemenea veți vedea cum se creează subdomeniile)
Căutare: