Mesaj # 1 | 1:20 AM
In ce costa criptatea :

Cum functioneaza criptarea?
Criptarea reprezinta procesul de amestecare a datelor. Exista modalitati diferite (si complicate) de amestecare si reasezare a informatiei. Aceasta sectiune realizeaza o scurta descriere a criptarii fara a intra in prea multe detalii tehnice.
Pe internet exista doua utilizari principale a criptarii. Prima se intalneste in momentul vizitarii unui site Web securizat, asemeni unui magazin online. Aceasta este numita criptare server deoarece utilizeaza certificatul digital atasat serverului pe care ruleaza site-ul web. Cealalta utilizare se utilizeaza cand trimiteti sau primiti un e-mail criptat. In ambele cazuri, procesul de criptare implica schimbarea cheilor publice intre ele.
Cand informatia este criptata, procesul de criptare are loc cu una din chei, publica sau privata si decriptarea se realizeaza cu cheia publica sau privata potrivita. Ganditi-va ca arata ca un lacat care cere o cheie pentru a fi inchis si alta pentru a-l deschide. De exemplu, atunci cand vizitati un site securizat, calculatorul dumneavoastra primeste cheia publica a site-ului. Atunci cand calculatorul dumneavoastra trimite informatii catre site-ul web, calculatorul dumneavoastra realizeaza criptarea utilizand cheia publica a site-ului. Decriptarea informatiei se realizeaza numai de catre cheia privata a site-ului web.

Cine sti cum sa criptez si eu un Site lasatimi mesaj mai jos...

Material modificat de HakTar8832 - Luni, 04/02/2013, 1:22 AM