• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Configurarea design-ului » Cum scoți Ziua, Luna, Anul dintr-o dată $DATA$ (Am nevoie de un script ce scoate ziua,luna anul din $DATA$)
Cum scoți Ziua, Luna, Anul dintr-o dată $DATA$
caullen
Postări: 37
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 5:29 PM
Are careva o idee care ar fi scriptul pentru aflarea ZILEI, LUNII, ANULUI în care a fost scrisă o postare de blog?

Precizez că folosesc formatul datei din setările standard: 2005-02-25 23:23 Vineri

Am incercat să fac asta prin scoaterea caracterelor prin eliminare, extragere de caractere si tot nu mi-a mers.
Cred că variabilele sunt declarate diferit, deoarece presupun că $DATA$ e de tip dată calendaristică și ce procedeu folosesc eu, folosește operații pe șiruri de caractere.
Recunosc că nu știu mare lucru Javascript ci doar am folosit cunoștințele mele de bază despre algoritmica din C++. Rămân recunoscător dacă m-ați putea ajuta.
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 2 | 6:15 PM
caullen,
- $DATE$ data curentă
- $DAY$ ziua curentă a lunii de la 1 până la 31
- $HOUR$ ora curentă de la 0 până la 23
- $MONTH$ luna curentă de la 1 la 12
- $TIME$ ora curentă
- $WDAY$ ziua curentă
- $YEAR$ anul curent

caullen
Postări: 37
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 5:01 PM
Muşatinu, Stiu asta. Dar pe mine nu mă interesează DATA pentru timpul curent ci pentru cel al cărui moment dat a fost postat un articol, fiecare articol.
Vreau ca fiecare articol din blog sa aibe in stanga data la care a fost creat. Nu aceeasi data si nu data curenta. Si cum spuneam... nu toata $DATA$ ci doar cate-o bucatica din ea, sau numai anumite bucațele vreau să folosesc. Încerca tagurile tale și vei vedea că în

Principală » Personalizaţi design-ul > Blog > Aspectul intrărilor

... nu apar deloc, d-apoi cum ceream eu. Multumesc frumos pentru sprijin, dar cred că nu ai înțeles ce am vrut eu defapt.
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 4 | 6:21 PM
caullen, un motiv pentru care nu iti este afisata data exacta a intrarii unui articol este:

intri in Principala » Blog » Satarile Modulului si undeva jos de tot gasesti Setările avansate ale modulului iar prima optiune este Activează posibilitatea de a alege data adăugării intrării : o bifezi si ar trebui sa poti afisa/editate orice data a oricarui articol.
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 5 | 8:34 PM
caullen, pai alea si sunt ceia ce vrei. doar ca asa e scris in modul.
caullen
Postări: 37
Reputație: 0
Mesaj # 6 | 11:21 PM
Am activata optiunea oricum. Asta nu face altceva decat sa-ti ofere posibilitatea de a alege data la care sa fie publicat articolul. Si nu are legatura cu ceea ce cer eu. Repet: pe mine nu ma intereseaza sa editez data, adica sa schimb ziua, ci vreau sa editez structura ei.

Vreau sa existe niste coduri precum:

- $DATE$ data in care a fost publicat articolul (☺REZOLVAT. afiseaza data precum 24 August 2012 in functie de structura cu care a fost aleasa in setarile standard)
- $DAY$ ziua lunii de la 1 până la 31 in care a fost publicat articolul
- $HOUR$ ora la care a fost publicat articolul, de la 0 până la 23
- $MONTH$ luna la care a fost publicat articolul, de la 1 la 12
- $TIME$ ora la care a fost publicat articolul (☺REZOLVAT. Afiseaza ora precum 23:05 )
- $WDAY$ ziua la care a fost publicat articolul (☺REZOLVAT. Afiseaza data precum Luni, Marti, Miercuri... )
- $YEAR$ anul in care a fost publicat articolul

care să funcționeze în dreptul fiecarui articol în Principală » Personalizaţi design-ul > Blog > Aspectul intrărilor si nu în Pagina cu textul integral de intrare şi comentariile sale



Asa vreau sa arate. Cu alte cuvinte, imi mai trebuie coduri precum...

- $DAY$ ziua lunii de la 1 până la 31 in care a fost publicat articolul
- $HOUR$ ora la care a fost publicat articolul, de la 0 până la 23
- $MONTH$ luna la care a fost publicat articolul, de la 1 la 12
- $YEAR$ anul in care a fost publicat articolul

care sa mearga in Principală » Personalizaţi design-ul > Blog > Aspectul intrărilor si nu în Pagina cu textul integral de intrare şi comentariile sale

Scuze că m-am repetat, dar sper să mă fi făcut înțeles! happy
TotEu
Postări: 150
Reputație: 8
Mesaj # 7 | 11:58 PM
caullen, am înțeles ce vrei sa faci am încercat și eu și se pare că nu funcționează codurile în aspectul intrărilor doar ora și ziua.
caullen
Postări: 37
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 0:07 AM
TotEu, exact. Eu tot sper ca se poate. Faza e ca eu nu am cunostințe de baza solide in Javascript, căci de-altfel cred că aș fi reușit să extrag din $DATE$, ziua, luna si anul. Am intrebat pe forum crezand ca a gasit cineva solutia. Se pare ca sunt obligat sa-mi pun mintea la contributie mai mult. Multumesc celor care s-au implicat, si mai așteptăm păreri, idei, soluții, sugestii, etc. Have a nice day!
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 9 | 1:15 AM
caullen, in setarile fiecarui modul ai jos
Enable ability to choose date of entry adding:

caullen
Postări: 37
Reputație: 0
Mesaj # 10 | 4:50 PM
Muşatinu, Am mai spus si-o mai repet: nu ma intereseaza sa pot alege data la care se posteaza un articol din blog! Stiu deja asta.

Nu citeste nimeni ce se cere in acest topic?! Repet ca la bebelusi. Serios, acuma! Îmi bat gura de pomană.
Pentru tine, Muşatinu, te respect pentru ceea ce faci aici si pentru implicare, ai reputatie, functie pe forum, dar in acest topic chiar nu esti atent. De două ori chiar!

Mai uită-te odată în acest topic, și dacă crezi că poți ajuta, bine, dacă nu... nu mai da sfaturi de pomană!
Repet, nu te supăra! Tot respectul!
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 11 | 6:02 PM
caullen, setarile generale ale site-ului.


caullen
Postări: 37
Reputație: 0
Mesaj # 12 | 6:50 PM
Eu vorbesc de pomană... Fraților, am tâmpit eu, de nu știu ce vorbesc că nu-mi dau seama de ce Muşatinu nu intelege nimic din ce spun eu...

Nu despre asta vorbesc. Stiu despre setarile alea. Eu vreau sa segmentez $DATE$. Sa fac un fel de split intre ZIUA, LUNA si AN si pe acestea sa le asez in locuri diferite intr-un post. Adica sa am cun cod pentru zi, un alt cod pentru luna, si-un altul pentru an, dar nu pentru data curenta ci pentru data la care a fost postat fiecare articol. Sper sa fi inteles pana la urma ce vreau sa zic Muşatinu, si poate sa ne dai cateva idei.
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 13 | 7:02 PM
caullen
Postări: 37
Reputație: 0
Mesaj # 14 | 1:17 AM
Muşatinu scrie ca soluție asta in link-ul mai sus menționat...

Mulţi din voi aţi văzut aşa format al datei pe bloguri....

Demo: http://desktopchaos.ucoz.ro/

Vă previn că această ideie nu este compatibilă cu designu site-ului meu, de şi nici nu am încercat sa schimb ceva..... Schimbaţi modelaţi, vedeţi şi voi.

În CSS adăugaţi codul:

Code
/* Calendar */
  .post-date {width: 45px;height: 49px;float:left;background: url('http://
i.imagehost.org/0518/date-bg.gif') no-repeat;margin-right:5px;}  
  .post-month {font-size: 8px;color: #FFFFFF;text-align:  
center;display:block;line-height: 11px;padding-top: 2px;margin-left: -3px;}  
  .post-day {font-size: 7px;text-transform: uppercase;color: #000000;text-align:  
center;display:block;line-height: 18px;padding-top: 7px;margin-left: -3px;}


În-->>Page with entry full text and its comments sau/şi Appearance of entries a ştirilor, blogului sau a publisher-ului

Code
<div class="post-date"><span class="post-month">$WDAY$</span><span class="post-day">$DATE$</span></div>



Deci sunt eu nebun?! In codul lui

$WDAY$ afiseaza ziua din saptămână, în cazul nostru Mr (e bine. mi-e utila. am cerut asta)
$DATE$ afiseaza data postarii cu ANUL, LUNA, ZIUA legate într-un cod. În cazul nostru, 2012-07-24, ca un întreg.

Așa arată la tine...


Spune-mi mie cum să fac designul de mai jos dacă tu nu separi deloc $DATE$ in AN, LUNA, ZIUA?!



Chiar ești cu capul în nori la ce explic eu aici, sau o faci pe prostul?!
Decat sa dai raspunsuri la misto, mai bine nu mai scrii balării în acest topic.
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Configurarea design-ului » Cum scoți Ziua, Luna, Anul dintr-o dată $DATA$ (Am nevoie de un script ce scoate ziua,luna anul din $DATA$)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: