• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Altele » Comunicarea dintre utilizatori » .htaccess (utilizarea memoriei cache a browserului)
.htaccess
kalashnik
Postări: 29
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 7:05 PM
Salut, comunitate! Am niște neclarități cu privire la fișierului .htaccess, am o nevoie mare de ajutor smile

Vreau să utilizez memoria cache a browserului pentru a mări viteza de încărcare a site-ului, aș vrea să știu părerea celor ce cunosc dacă codul ce vreau să-l introduc în acel fișier este binevenit.

Codul ce aș dori să-l introduc este:

ExpiresActive On
ExpiresDefault A0

# 1 YEAR - doesn't change often
<FilesMatch "\.(flv|ico|pdf|avi|mov|ppt|doc|mp3|wmv|wav)$">
ExpiresDefault A29030400
</FilesMatch>

# 1 WEEK - possible to be changed, unlikely
<FilesMatch "\.(jpg|jpeg|png|gif|swf|js|css)$">
ExpiresDefault A604800
</FilesMatch>

# 3 HOUR - core content, changes quickly
<FilesMatch "\.(txt|xml)$">
ExpiresDefault A10800
</FilesMatch>

Și acuma vin întrebările biggrin
1) Durata de stocare a informației în cache-ul browserului e în deajuns, sau trebuie mărită, ori micșorată, sau în genere trebuie alt cod?
2) De fapt ar fi trebuit să fie 1 )) Sistemul uCoz permite utilizarea acestui fișier?
3) "Cand transferati fisierul pe server, prin FTP, transferul trebuie facut în format ASCII mode si nu BINARY." - pentru sistemul uCoz trebuie făcută operațiunea dată? și dacă da, cum se face?
4) "Un alt lucru important de care trebuie sa tineti cont, dupa ce ati pus fisierul pe server, trebue sa setati CHMOD 644 pe fisierul htaccess (RW-R--R--). " - la fel și asta, trebuie la uCoz, sau el automat face, și dacă da, cum?

Vă mulțumesc anticipat!
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 2 | 7:29 PM
kalashnik, momentan, uCoz nu oferă acces la fișierul .htacces. Poate pe viitor dar șansele sunt minime datorită arhitecturii platformelor de tip website building.
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
kalashnik
Postări: 29
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 7:34 PM
păcat, după mine e un minus chestia dată ..
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 4 | 9:03 PM
kalashnik, ce anume dorești să faci (obiectiv) de ai nevoie să accesezi .HTC access? Poate reușim să găsim alte variante optime.
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
kalashnik
Postări: 29
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 10:48 PM
obiectivul principal e să optimizez site-ul cât mai bine, pentru a lăsa o impresie plăcută, și anume viteza de încărcare a paginii web .. apropo, site-ul e ăsta http://felicitarialese.com/
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 6 | 3:36 PM
kalashnik, arată drăguț. L-am testat și acesta se încarcă bine spre foarte bine cu o atenție mai mare la imaginile pe care le încarci. Poți să testezi și tu aici.

Câteva sfaturi referitoare la optimizarea vitezei de încarcare găsești în cadrul acestui articol scris în Engleză.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
Comunitatea uCoz » Altele » Comunicarea dintre utilizatori » .htaccess (utilizarea memoriei cache a browserului)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: