• Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Comunitatea uCoz » Altele » Comunicarea dintre utilizatori » Discutie - Care este cel mai bun browser web?"
Discutie - Care este cel mai bun browser web?"
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 1 | 9:02 PM
Care este, in opinia dumneavoastră, browser-ul web cel mai convenabil din punct de vedere al functionalitatii, disponibil in acest moment?

Internet Explorer
Windows Internet Explorer (fostul Microsoft Internet Explorer, de obicei prescurtat IE sau MSIE ) este o serie de navigatoare web grafice dezvoltate de Microsoft, şi incluse ca parte a liniei de sisteme de operare Microsoft Windows, începând cu1995. Acesta a fost lansat ca parte a pachetului Plus add-on! pentru Windows 95 în acel an. Mai târziu, versiunile au fost disponibile ca descărcări gratuite, sau în pachete de servicii, şi incluse în versiunile de servicii OEM de Windows 95, precum şi în versiunile ulterioare de Windows

Google Chrome
Google Chrome este un navigator dezvoltat de Google care foloseste structura sistemului WebKit . Acesta a fost lansat ca o versiune beta pentru Microsoft Windows pe 2 septembrie 2008, iar lansarea publică a fost facută la 11 decembrie 2008. Numele provine de la cadrul interfetei grafice de utilizare,”Chrome” - "cromatică", a navigatoarelor web. Începând cu luna august 2011, Chrome este al treilea cel mai utilizat pe scară largă. cu 23.16% cotă de piață

Safari
Safari este un browser dezvoltat de Apple Inc. În primul fază a fost lansat ca versiune beta pe 07 ianuarie 2003 și, odată cu sistemul de operare Mac OS X, a devenit browser-ul implicit Apple începând cu Mac OS X v10.3 "Panther". Safari este, de asemenea, browser-ul nativ pentru iOS. O versiune de Safari a fost lansată și pentru sistemul de operare Microsoft Windows, lansat pe 11 iunie 2007, cu suport pentru Windows XP, Windows Vista şi Windows 7.Ultima versiune stabilă a browser-ului este 5.1, ce este disponibilă ca descărcare gratuită, atât pentru Mac OS X cât şi Microsoft Windows. In 2011, navigatorul Safari este al patrulea cel mai utilizat pe scară largă în SUA, dupa Internet Explorer, Mozilla Firefox, şi Google Chrome.


Firefox
Mozilla Firefox este un navigator web gratuit de la Mozilla Application Suite, sub umbrela Mozilla Corporation . Începând cu luna august 2011, navigatorul Firefox este al doilea cel mai utilizat pe scară largă, cu aproximativ 30% din cota de utilizare în întreaga lume, a navigatoarelor web. Acesta a avut succes mai ales în Germania şi Polonia, acesta fiind cel mai popular browser acolo, cu 55% şi respectiv 47% cotă de piață.

Opera
Opera este un browser web cu peste 200 de milioane de utilizatori în întreaga lume. Navigatorul web are sarcinile standard, cum ar fi afişarea de site-uri web, trimiterea şi primirea de mesaje e-mail, date de contact , chat pe IRC, descărcarea de fişiere prin intermediul BitTorrent, precum şi pentru lectura fluxurilor Web. Opera este pus la dispoziție în mod gratuit pentru computerele personale şi telefoanele mobile.

TotEu
Postări: 150
Reputație: 8
Mesaj # 2 | 1:13 PM
Eu folosesc Google Chrome pentru ca este facut de cei de la Google si are multe extensii pentru SEO si multe altele

si Firefox este foarte bun

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 3 | 1:16 PM
IE prgramul speial windows pentru a descarca un browsr de pe net smile
SkipY
Postări: 495
Reputație: 24
Mesaj # 4 | 1:27 PM
FireFox sau PaleMoon, amandoua produse de Mozila smile
djdorin
Postări: 173
Reputație: 3
Mesaj # 5 | 1:52 PM
Eu folosesc Google Chrome Ca este mai Bun !
marius15
Postări: 265
Reputație: 9
Mesaj # 6 | 5:33 PM
Folosesc FIREFOX de 3 ani si ceva si mi se pare cel mai ok. respect
YOYOYO
Postări: 133
Reputație: 10
Mesaj # 7 | 5:44 PM
Opera l-am folosit dintodeauna. Nu am avut nici o problema cu el. Dar folosesc si Google Chrome sau Firefox. Le am in PC pe toate 3 .
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 8 | 6:47 PM
Google Chrome clar pentru consumatorii de online obisnuiti si Mozilla Firefox pentru webmasteri.
downloadmovie
Postări: 48
Reputație: 5
Mesaj # 9 | 9:55 PM
Mozilla Firefox folosesc de foarte mult timp... ( de curios am inumarat acum folderele cu bookmarks-uri - 22 si in fiecare chiar si zeci de marcaje) adun de ani de zile chestii folositoare biggrin
Si Opera pentru site-urile wml ... Add-onul de la Mozilla nu face treaba. De amandoua sunt foarte multumim.
De cateva ori am incercat si Chrome-ul, dar imi pare ca merge mai greu daca deschizi multe tab-uri...

Coltu Vesel -Un Colt al Veseliei!
Nu stiu multe , dar sunt dispus sa invat!
Material modificat de downloadmovie - Luni, 30/04/2012, 9:58 PM
Gravedigger
Postări: 239
Reputație: 17
Mesaj # 10 | 10:12 AM
Eu folosesc Google Chrome si cred ca este cel mai rapid dar sa fim sinceri are si niste bug-uri, iar in acest caz bag firefox in actiune.Si in plus de acestea 2 mai am si opera pe care til setarile proxy fudge
Material modificat de Gravedigger - Miercuri, 11/07/2012, 10:12 AM
djbest
Postări: 191
Reputație: 1
Mesaj # 11 | 1:55 PM
Folosesc Google Chrome de obicei...si cand lucrez la un site folosesc Mozilla Firefox.
yonutz
Postări: 417
Reputație: 7
Mesaj # 12 | 3:55 PM
Eu folosesc Mozila Firefox si Google Chrome si Rockmelt care este produs de google si facebook
Vampire
Postări: 42
Reputație: -18
Mesaj # 13 | 7:55 PM
Va zic doar atata.

Google Chrome = Spy, adica va monitorizeaza toata activitatea pe net si apoi Google ori foloseste datele singur ori le vinde la competitie.

Cine nu vrea ca plimbarea pe net sa fie trimisa direct la google si apoi vanduta sa nu foloseasca Google Chrome.

Recomand :
Firefox sau Opera.
admin9894
Postări: 125
Reputație: 0
Mesaj # 14 | 9:14 PM
Google Chrome, Firefox si Maxthon... si cateodata Tor.
bubu3021
Postări: 11
Reputație: 0
Mesaj # 15 | 8:24 PM
Folosesc de peste 4 ani Mozilla Firefox - are cele mai bune pluginuri si este rapid
Am incercat Chrome, Opera, IE, dar Firefox mi se pare de departe cel mai bun

Comunitatea uCoz » Altele » Comunicarea dintre utilizatori » Discutie - Care este cel mai bun browser web?"
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare: