• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Altele » Comunicarea dintre utilizatori » Template aparte pentru forum fata de restul site-ului
Template aparte pentru forum fata de restul site-ului
Christian
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 9:15 PM
Am acest site : http://dragon-ball.ucoz.ro . Problema sta in felul urmator :
Eu am folosit tema citiez , am editat-o , am bagat niste scripturi , etc , etc ... totul bine , pana ma gandesc ca forumul nu este de ajuns si ca trebuie sa fac si un site , dar aici intervine problema ... Cum pot pune alta tema pe site fara sa stric tema de pe forum ?
Am zis sa intreb aici inainte sa incerc vreo prostie si sa stric tot ...
Multumesc , astept raspuns .

EDIT :
Ca tot sunt aici mai vreau sa va intreb :
1. Cum pot pune un banner exact ca cel de mai sus care face reclama la blogul ucoz ? Ma refer sa il pun exact deasupra forumului cum este si aici .
2. Cum pot face ca , daca un user face 2x post sa scrie in acelasi mesaj , sa nu fie mesaj nou . Exact ca pe acest forum

Multumesc din nou , sper ca am explicat bine . Astept raspuns
Material modificat de Christian - Duminică, 22/07/2012, 9:17 PM
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 2 | 11:34 PM
Christian, Bine ai venit in comunitatea uCoz dar trebuie sa te cert biggrin

1 nu scrieti la denumirile topicurilor: "Salutare . :D" "Ajutor" "Help" si alte prostii, aici nu e tpu, puneti o denumire concreta la problema dvs.
2 pe acest forum nu se dau scripturi ci se ajuta cu problemele aparute la functionarea site-ului.

Deci revenim la problemele dvs.
1) puteti pune tema aparte pentru forum insa aceasta e putin mai dificil si posibil sa aara buguri.

mai intai de toate copiati tot continutu din Aspectul general a paginilor forumului (en: General appearance of forum pages) pe un fisier txt.

apoi copie toate stilurile, eu nu stiu cum sunt puse stilurile la dvs, in CSS-ul rezervat sau in fisiere .css uloadate in filemanager. Daca e in CSS-ul rezervat atunci va trebui sa salvezi stilurile intr-un fisier txt ca denumire.css (denumirea o alegi singur) apoi incarci fisierul in filemanager (de dorit cu calea /css/) si introduci css-ul in fisierul cu Aspectul general a paginilor forumului (en: General appearance of forum pages) in felul urmator:
Code
<style type="text/css" a href="/css/denumirea.css' />

acum copii codurile din caciulita si footer :

caciulita:> Partea superioară a site-ului (en: Top part of the website) copii totul de acolo si salvezi intr-un fisier txt

footer:> Partea inferioară a site-ului (en: Bottom part of the website) copii totul de acolo si salvezi intr-un fisier txt

elementele unui site uCoz care nu se schimb (ceia ce defineste site-urile uCoz ca site-uri Dinamice) sunt caciulita footerul si celulele laterale (deobicei unu sau niciunu). deci tu trebuie sa faci astfel ca caciulitasi footerul sa fie pentru site intr-un fel, si pentru forum in altfel. sut 2-ua variante:
a- Conditionarea. in caciulita pui conditia

Code
<?if($MODULE_ID$='forum')?>CODUL PENTRU CACIULITA FORUMULUI<?else?>CODUL PENTRU CACIULITA CELORLALTE PAGINI ALE SITE-ULUI<?endif?>


acelasi lucru faci si pentru footer.

ca exemplu poti vedea aici http://desktopchaos.ucoz.ro/ eu am conditionat footerul la forum e putin diferit. si merge perfect , insa la site-ul dat e mai usor de cat la tine, intr-un cat tu schimbi totul absolut.

urmatorul pas e instalezi noul template, apoi in Aspectul general a paginilor forumului pui codul salvat de aici.

========================================================================

b - o alta varianta este introducerea directa acesor 2 elemente in pagina Aspectul general a paginilor forumului

deci copii Partea superioară a site-ului si inserezi in Aspectul general a paginilor forumului in loc de $GLOBAL_AHEADER$
si la fel cu footerul copii Partea inferioară a site-ului si inserezi in Aspectul general a paginilor forumului in loc de $GLOBAL_BFOOTER$

copii totul ce ti-a iesit in Aspectul general a paginilor forumului si salvezi intr-un fisier txt.

instalezi template-ul si apoi in Aspectul general a paginilor forumului pui codul mai sus salvat.

2) bannerul dat il pui in Aspectul general a paginilor forumului dupa $GLOBAL_AHEADER$

3) nu am inteles

Christian
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 0:39 AM
Multumesc pentru explicatii . E muuult de munca si nu prea am timp acum , deci voi revenii maine sa iti spun daca a functionat .
Bannerul il voi face acum ca este mai simplu din cate vad .
Si desprea a treia parte iti voi arata , sper sa nu primesc avertisment .

Adăugat (22/07/2012, 11:39 PM)
---------------------------------------------
Vreau sa se vada asa . Adaugat si data , cand dau double post . smile
Material modificat de Christian - Luni, 23/07/2012, 0:39 AM
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 4 | 0:59 AM
Christian, pentru problema de la punctul 3 trebuie sa urmezi pasii:

Panoul de Control » Utilizatori » Utilizatori grupuri » Stabileste permisiunile pentru toate grupurile si bifezi ce ti-am selectat in chenarul rosu (vezi imaginea)

Atașamente: 1996727.jpg (85.4 Kb)
Christian
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 12:15 PM
Multumesc .
Comunitatea uCoz » Altele » Comunicarea dintre utilizatori » Template aparte pentru forum fata de restul site-ului
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: