• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Altele » Comunicarea dintre utilizatori » Shoutcast vs icecast ?
Shoutcast vs icecast ?
Flavi
Postări: 258
Reputație: 14
Mesaj # 1 | 11:40 AM
Cum credeti care este cel mai bun server de gazduire radio ?

Shoutcast sau icecast !?

Vreu sa achizitionez unul pe o perioada mai lunga de timp si vreu sa cunosc parerea voastra !

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 2 | 11:41 AM
Shoutcast
dj_mazz
Postări: 267
Reputație: 13
Mesaj # 3 | 12:15 PM
Flavi, Parerea mea este ca shoutcast este mai bun eu lam folosit o perioada buna de timp dar poate sa fie si icecast nu stiu ca nu lam folosit...bafta
http://www.radio-mazzero.com
Flavi
Postări: 258
Reputație: 14
Mesaj # 4 | 8:47 PM
insa iata ce am gasit pe un site rusesc despre serverile radio


cei ce nu inteleg ruseste va pot traduce .

Adăugat (29/06/2012, 7:47 PM)
---------------------------------------------
In general dupa parerea lor cred ca serverile ICECast sunt cele mai bune !

Insa eu stau si ma gandesc care o fi mai bun ? dry


ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 5 | 8:49 PM
Flavi, problema in limba rusa poate fi omisa.. invata engleza, eu tot nu o stiu da pe ea o folosesc. smile
Flavi
Postări: 258
Reputație: 14
Mesaj # 6 | 9:00 PM
rusa o inteleg perfect ! engleza la un nivel mai slab sunt !

Deacea apelez mai des la forumurile rusesti au mai multa experienta si cunostinta fata de forumurile in romana !

Nu exclud ca si forumurile in egleza sa fie la un nivel foarte bun ! insa asta e ...

Adăugat (29/06/2012, 8:00 PM)
---------------------------------------------
o sa incerc o luna pe shoutcast si o luna pe icecast biggrin sa experimentez pe propria piele care e mai bun


Stapanul
Postări: 53
Reputație: 2
Mesaj # 7 | 9:29 PM
Sunt de un număr mai mare, rusofonii, dar nu cu mai multă experienţă. Sunt 2 lucruri diferite. 200 mln = populaţia Rusiei şi 20 mln populaţia României.

Unde-s mulţi puterea creşte...

Nu ştiu care e mai bun, dar cu siguranţă mai mult succes vei avea cu Shoutcast-ul. De 5-10 ori e mai popular decât celalt.

Pomul se cunoaşte după roade, omul după fapte.
Şabloane şi scripturi traduse în Ro
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 8 | 11:36 PM
Flavi, cu certitudine IceCast este peste ShoutCast din multe puncte de vedere dar tinand cont cerintelor tale nu cred ca vei avea nevoie de el neaparat.
Iti recomand totusi ShoutCast deoarece vei fi listat cu ajutorul lor pe multe website-uri de radio streaming .
Flavi
Postări: 258
Reputație: 14
Mesaj # 9 | 7:32 PM
Danny, am facut teste intre servere si am esit la concluzia ca ShoutCast are o stabilitate pe nota 10 , fata de de IceCast care are nota 8 din partea mea !

PRO Dj Radio Testele au durat in medie 2 saptamani pentru ambele servere ! La moment sunt pe un server ShoutCast !

Material modificat de Flavi - Luni, 16/07/2012, 7:33 PM
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 10 | 9:58 PM
Flavi, radio-ul tau e doar un back'up 24/24, tu nu faci emisie + ca nu iti trebuie cine stie ce cerinte de la fiecare server .... pentru ceea ce ai tu nevoie nu prea ai cum sa faci comparatie intre ele.

Daca chiar doresti sa le compari pune 2 moderatori de radio din locatii diferite care sa emita in acelasi timp si sa ai minim 500 de ascultatori pe stream si da , atunci ai putea sa faci ceva comparatii intre ele .
Flavi
Postări: 258
Reputație: 14
Mesaj # 11 | 11:30 PM
Danny, biggrin da chiar !

500 de ascultatori nu are nimeni biggrin nici cele mai mari posturi on-line nu ating acest prag !

Ce priveste emisie , fac uneori cand am timp ! Sunt la moment ocupat cu alta treaba multa mai inportanta ! Dar pe viitor o sa gasesc si timp suficient pentru asta ! wink

Comunitatea uCoz » Altele » Comunicarea dintre utilizatori » Shoutcast vs icecast ?
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: