• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Altele » Propuneri privind modalităţi de îmbunătăţire ale platformei » Sugestii pentru imbunatatirea modulului Video (Sunt foarte nemultumit de modulul actual)
Sugestii pentru imbunatatirea modulului Video
Remus
Postări: 286
Reputație: 5
Mesaj # 1 | 6:08 PM
Salut, din pacate sunt foarte nemultimit de modulul Video oferit de uCoz si am cateva sugestii pentru imbunatatirea lui.

Folosesc uCoz inca din 2009 si am ramas putin dezamagit in ultima vreme de la ultimele update-uri.
Pentru site-ul meu http://www.justformusic.ro aceste mici detalii sunt foarte importante.

Sunt multe lucruri pe care acest modul nu le ofera, printre care cele mai importante sunt:

1. Vizitatori nu pot evalua o intrare, este blocata aceasta functie pentru ei.
Poate ca nu toata lumea vrea sa isi faca cont pe site, iar eu am nevoie de voturile lor pentru topuri muzicale, de exemplu cand intru pe un site nou, nici eu nu vreau sa-mi fac cont si nu voi face asta niciodata, poate dupa un timp imi fac daca chiar imi place site-ul imi fac cont, dar cu siguranta nu imi fac doar pentru un vot.

2. Vizitele la videoclipuri se inregistreaza doar la utilizatori
Mi se pare cea mai prost gandita chestie din tot sistemul uCoz si din orice alt sistem de pe planeta. Vizitele sunt facute pentru a inregistra numarul de vizitatori care au vizualizat un anumit material si asta e foarte important pentru a face unele topuri si pentru a vedea ce este mai important pentru site, ce atrage cel mai mult vizitatori. Nu inteleg, omul ala care a facut acest modul la ce s-a gandit in momentul in care l-a facut? Nu vreau sa jignesc pe nimeni si stiu ca nu comunitatea uCoz.Ro a facut acest modul, dar va rog sa trimiteti aceasta problema mai departe si sa le explicati acelor oameni de ce nu e bine asa si ca, si noi platim unele pachete pentru uCoz.

3. Nu se poate alege data intrarii
Nu este o problema foarte importanta, dar uneori este necesara pentru ca daca am o melodie mai veche mi-ar placea sa o adaug undeva mai in spate... si doar cele noi sa apara in fata.

4. Nu se poate alege utilizatorul care a adaugat intrarea
Nici asta nu este o problema foarte importanta, dar uneori este necesara.

5. Functia search nu functioneaza pentru acest modul
Ok problema asta mi se pare cea mai importanta si am nevoie de ea cat mai repede, aceata functie este foarte folosita pe site si din pacate nu merge pentru acest modul, orice ai cauta nu gaseste nimic.

6. Nu se poate alege canalul la care sa fie adaugata melodia decat din Control Panel
La fel, nu stiu cine a gandit chestia asta dar... ok nu are rost sa incep, as vrea sa fac un canal fiecarui artist, de exemplu:
  • CRBL
  • Smiley
  • Andra

Pe fiecare canal sa bag melodiile fiecarui artist, ar fi foarte folositoare aceasta chestie, pentru ca daca mie imi place un artist, merg pe pagina lui de pe site si acolo gasesc toate melodiile lui, asa ca sa nu mai zic nimic de functia search care nu functioneaza pentru modulul video.

E foarte greu sa adaugi 100 de melodii apoi sa le cauti prin Control Panel pentru a le alege canalul din nou, mi se pare o pierdere de timp, de ce sa faci doua lucruri cand poti face unul si bun.

Imi cer scuze daca am adus unele cuvinte urate asupra sistemului uCoz dar este foarte deranjant, stiu ca nu echipa uCoz.Ro a facut astea si ca nu poate face nimic decat sa trimita problema mai departe, dar anuntati pe domnii aia de la conducere ca si noi platim unele pachete, ce`i drept nu foarte mari, dar putin cu putin se face mult.

Sunt dispus sa renunt la sistemul uCoz in urmatoarele luni, atat pentru http://www.justformusic.ro cat si pentru http://www.bet-home.ro care este al unui prieten, si el a ramas dezamagit, am vrut sa investesc in site-ul meu si sa cresc foarte mult, am ajuns in cateva zile la 140 de vizite unice pe zi, nu e foarte mult dar in cateva zile sa ajung in top 100 uCoz e foarte bine fara nici o reclama. Sunt multumit de asta si sunt multumit de unele servicii oferite de uCoz, dar chiar daca o sa pierd din nou aceasta crestere si o sa scad din nou pe Google, trebuie sa ma gandesc la viitor, daca aceste probleme nu se rezolva mai bine fac totul de la 0, sa nu mai zic nimic de PHP-ul care nu se poate folosi doar la un pret foarte mare pentru inceput.

Sa nu uitam ca in Romania sa traiesti cu salariu minim pe economie e o adevarata aventura biggrin

M-am intors aici pentru ca am crezut ca va fi mai bine dar nu... sper ca aceste probleme sa se rezolve in urmatoarele luni, daca nu voi pierde si eu dar asta e. Oricum nu pot creste cu ceva ce nu pot face.

Stima.

Material modificat de Remus - Marţi, 16/09/2014, 6:24 PM
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 2 | 10:49 PM
Remus, felicitări pentru noua inițiativă din cadrul sistemului și mult succes în dezvoltarea acestui proiect. Ne bucurăm faptul că ai ales sistemul nostru pentru a demara un nou proiect.

Referitor la Modulul Video, într-adevăr, acesta nu a mai primit recent actualizări datorită faptului că marea majoritate a dezvoltatorilor s-au concentrat pe alte module cum ar fi Magazinul Online, Distributior Rețele Sociale, dezvoltarea modulului SEO, dar și pregătirea sistemului pentru noul Panou de Control.

Mulțumim pentru sugestiile oferite referitor la acest modul - le vom transmite dezvoltatorilor și, cu siguranță vor apărea câteva actualizări până la sfârșitul anului. Nu putem garanta că vor fi acoperite toate punctele precizate anterior dar, cu siguranță, o bună parte dintre ele vor fi atinse.

Citat
5. Functia search nu functioneaza pentru acest modul
Ok problema asta mi se pare cea mai importanta si am nevoie de ea cat mai repede, aceata functie este foarte folosita pe site si din pacate nu merge pentru acest modul, orice ai cauta nu gaseste nimic.


Indexarea noilor materiale durează până la 4 zile. Incearcă să cauți materialele mai târziu
Eliminarea materialelor de pe site de la data căutarii, are loc în următoarele 14 zile
Pentru reindexarea manuală in director, trebuie pus, pentru editare, un checkbox pe ultima dată la care a fost modificat materialul

Citat
3. Nu se poate alege data intrarii. Nu este o problema foarte importanta, dar uneori este necesara pentru ca daca am o melodie mai veche mi-ar placea sa o adaug undeva mai in spate... si doar cele noi sa apara in fata.


Incearcă după pașii următori și spune-ne te rugăm ce rezultat ai:

http://c2n.me/iVDKBS, http://c2n.me/iVDOIz http://c2n.me/iVDROX

Citat
Sunt dispus sa renunt la sistemul uCoz in urmatoarele luni, atat pentru http://www.justformusic.ro cat si pentru http://www.bet-home.ro care este al unui prieten, si el a ramas dezamagit, am vrut sa investesc in site-ul meu si sa cresc foarte mult, am ajuns in cateva zile la 140 de vizite unice pe zi, nu e foarte mult dar in cateva zile sa ajung in top 100 uCoz e foarte bine fara nici o reclama. Sunt multumit de asta si sunt multumit de unele servicii oferite de uCoz, dar chiar daca o sa pierd din nou aceasta crestere si o sa scad din nou pe Google, trebuie sa ma gandesc la viitor, daca aceste probleme nu se rezolva mai bine fac totul de la 0, sa nu mai zic nimic de PHP-ul care nu se poate folosi doar la un pret foarte mare pentru inceput.


Opțiunile de care spuneai mai sus modifică minim la nivel de ranking pe Google, poziția website-ului tău, având legătură mai mult cu partea de SEO la care trebuie lucrat cu atenție dar și la promovare în general. Cât despre PHP, ce rezultate ai dori să obții, prin utilizarea sa? Poate reușim să găsim alte variante care să nu presupună utilizarea PHP.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
CreareWebsite
Postări: 910
Reputație: 4
Mesaj # 3 | 2:56 AM
La mine pe site-ul www.vezivideo.ucoz.ro functia de cautare functioneaza foarte bine!
Remus
Postări: 286
Reputație: 5
Mesaj # 4 | 3:09 AM
Raver, multumesc pentru raspuns, ok o sa mai am putina rabdare ce m-ar interesa mai mult e doar aia cu vizualizarile care nu se inregistreaza doar la utilizatori logati pe site si evaluarea intrarilor sa poata sa se faca si de vizitatori.

La php am nevoie doar de un script cu unele clasamente pentru bet-home care sunt importante pentru site, nu este un script mare.

CreareWebsite, functioneaza doar cu
Cod
$MODULE_SEARCH_FORM$
mi-a zis bigblog si am rezolvat asa pana la urma.

Comunitatea uCoz » Altele » Propuneri privind modalităţi de îmbunătăţire ale platformei » Sugestii pentru imbunatatirea modulului Video (Sunt foarte nemultumit de modulul actual)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: