• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Altele » Promovarea site-urilor » Probleme cu afisarea de catre Google (Descrierea temei de discuție)
Probleme cu afisarea de catre Google
1234
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 7:59 PM
Buna ziua,

Cand imi caut site-ul pe google imi apare fara descriere. Sub adresa site-ului Google spune asa: "Lipsa unei descrieri privind acest rezultat este cauzată de fişierul robots.txt al acestui site. Aflaţi mai multe."

Mentiuni: nu am carantina si nu am modificat fisierul robots.txt.
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 2 | 8:43 PM
1234, durează 30 de zile până se deblochează fișierul robots.txt. Detalii complete aici!
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
1234
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 8:55 PM
Raver, chiar daca am platit?
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 4 | 10:42 PM
1234, nu, doar pentru website-urile gratuite. Dacă ai plătit, trebuie 3-4 zile maxim să se indexeze. Depinde mult de roboții Google.
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
1234
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 11:11 PM
La inceput nu aparea deloc. Acum apare dar cu problema amintita mai sus. De fapt apare un singur rezultat: Inregistrare(cea de la ucoz) si numele site-ului. Deci pana la urma e indexat partial?
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 6 | 11:11 PM
1234, ca sa apara descrierea, ai si urmatoarele variante:
1. www.google.ro/webmasters/tools/submit-url – aici iti poti adauga website-ul
2. <META NAME="Descriere" CONTENT="Descrierea ta"> -> pe acesta il poti adauga in cadrul Panoului de Control -> Personalizati design-ul - pe fiecare pagina, inainte de </head>

Good things come to those who wait!
TheGame
Postări: 376
Reputație: 7
Mesaj # 7 | 0:11 AM
1234, cum a zis si Raver daca daca ai activat un serviciu ucoz platit, site-ul tau va putea fi indexat de robotii motoarelor de cautare in 3-4 zile, insa daca site-ul este nou atunci robotii viziteaza mai rar site-ul, asa se intampla deobicei cu site-urile noi, de aceea ca site-urile sa fie mai "cunoscute" de motoarele de cautare se apeleaza la inscrierei in directoare web(de calitate), schimb de link-uri(cu site-uri cu page rank bun), adaugarea site-ului in semnatura de pe forumuri(care permit)...etc. Site-ul tau fiind recent creat, acesta este mai rar vizitat de motoarele de cautare si daca ai adaugat sa zicem azi descrierea meta (cea prezentata de Felicia) poate sa dureze 1-2 sau chiar mai multe zile pana cand google iti va prelua descrierea si o va afisa in rezultate. Sper ca ai inteles ceva :D.
1234
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 1:08 AM
Felicia, credeam ca e de vina robots.txt. Am scris mai multe meta tag-uri dupa ce am citit mai multe teme de discutie scrise de voi (Musatinu, tu, Raver etc). Multumesc. Revin cu impresii.

TheGame, era foarte binevenit comentariul tau saptamana trecuta cand ma luptam cu "indexari", "paianjeni", "roboti", link-uri pe alte site-uri si altele. Sau poate ca nu as fi inteles daca nu ma familiarizam inainte. Acum am inteles tot ce ai scris. Multumesc.

PS Felicia, am citit ca nu e obligatoriu sa-ti inscrii site-ul la google. Tu ce parere ai? E util sa-l inscrii?
Material modificat de 1234 - Miercuri, 27/03/2013, 1:18 AM
TheGame
Postări: 376
Reputație: 7
Mesaj # 9 | 6:37 PM
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 10 | 10:48 PM
1234, nu e obligatoriu, dar nici nu strica ... parerea mea smile
Good things come to those who wait!
Comunitatea uCoz » Altele » Promovarea site-urilor » Probleme cu afisarea de catre Google (Descrierea temei de discuție)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: