• Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Erori privind adresa URL
Erori privind adresa URL
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 12:49 PM
Salut.
Site-ul meu www.aparatul-auditiv.ro in google webmaster tools, la Erori de accesare cu crawlere / Erori privind adresa URL / Smartphone - incepand cu data de 11.03.2017 am avut 1 eroare. Acestea au tot crescut gradual zi de zi pana azi 10.06.2017 cand imi arata ca am 62 erori de accesare privind adresa url. Mesaj detalii de eroare : Googlebot vă poate accesa site-ul, dar, conform fișierului robots.txt., Googlebot pentru dispozitive mobile pe smartphone-uri nu are acces la anumite adrese URL. Aceste adrese URL nu apar în raportul Adrese URL blocate și este posibil să nu fi fost blocate intenționat. " Aceste adrese sunt blocate!
Aceste adrese provin de la urmatoarele : editor de pagini, stirile site-ului, director de articole, blog, iar majoritatea de la produsele din shop. Ce inseamna acest lucru? Are sitemap-ul meu ceva?

Va multumesc
Material modificat de Mag-Total - Duminică, 11/06/2017, 10:22 AM
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 2 | 9:43 AM
Un printscreen, te rog?
Good things come to those who wait!
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 11:41 AM
Buna Felicia,
Aici este un printscreen http://content.screencast.com/users/MagTotal/folders/aparatul-auditiv.ro/media/22a3bb4e-1939-413c-9b71-e72d89aa9256/eroare%20accesare%20crawlere%20%20.jpg
Multumesc.
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 4 | 1:17 PM
Șterge fișierul curent robots.txt astfel încât versiunea actualizată să fie creată. Ulterior ar trebui să dispară erorile.
Good things come to those who wait!
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 3:51 PM
Felicia, sa sterg fisierul cu totul sau ce este in interiorul fisierului?
Multumesc.

Adăugat (12/06/2017, 1:49 PM)
---------------------------------------------
L-am sters. Sa vad ce se intampla.
Multumesc

Adăugat (12/06/2017, 3:51 PM)
---------------------------------------------
In cat timp se recreeaza fisierul robots?

Multumesc?

Material modificat de Mag-Total - Luni, 12/06/2017, 1:49 PM
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 6 | 5:45 PM
Aproape instant se creează unul nou.
Good things come to those who wait!
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 7 | 7:17 PM
Felicia, inca sunt in asteptarea rezultatelor. Daca acesta este demersul pentru a rezolva erorile respective, vreau sa fac la fel si pentru un alt site www.emixt.ro unde, imi arata pe ziua de azi 113 pe erori.
Problema este ca, pentru emixt.ro nu mai gasesc fisierul robots.txt
L-am cautat bine, dar este de negasit! Poate sa lipseasca acest fisier?

Multumesc!
Material modificat de Mag-Total - Marţi, 13/06/2017, 5:11 PM
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 8 | 11:42 AM
N-are cum să lipsească http://www.emixt.ro/robots.txt smile
Good things come to those who wait!
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 9 | 3:59 PM
Da, vad ca exista dar nu-l gasesc ca fisier fizic, vorbind. De exemplu vreau sa-l sterg din emixt.ro si nu gasesc fisierul asa cum a fost de gasit si l-am sters din aparatul-auditiv.ro
Multumesc

Adăugat (16/06/2017, 12:36 PM)
---------------------------------------------
Deci, cum se mai poate sterge fisierul robots.txt daca acesta nu mai este de gasit in managerul de fisiere?
Multumesc.

Adăugat (18/06/2017, 3:59 PM)
---------------------------------------------
Cunoaste cineva?
Poate sa-mi spuna cineva?
Multumesc!

Material modificat de Mag-Total - Miercuri, 14/06/2017, 7:29 PM
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 10 | 11:16 PM
Dacă fișierul nu se mai regăsește în Managerul de Fișiere înseamnă ca acesta a fost șters anterior. După ștergere, acesta nu mai reaparare în Manager. Dacă vrei să-l modifici, poți crea tu un fișier robots.txt pe care să-l adaugi.
Practic, funcționează în felul următor: sistemul verifică existența fișierului în Managerul de Fișiere - dacă acesta există aici, îl redă pe acessta; dacă nu există în Managerul de Fișiere, atunci este redată varianta standard - ceea ce înseamnă că fișierul este constant actualizat.
Sper că am explicat suficient de clar smile dacă nu, spune-mi și o să reformulez smile

Good things come to those who wait!
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 11 | 9:11 AM
Multumesc!
Da, a fost foarte clar si pe inteles. Acum ca am mai invatat ceva despre sistemul uCoz mai am o intrebare:
- daca pe shop aparate-auditive.ro a trebuit sa sterg fisierul robots.txt ca sa dispara erorile semnalate in google tools, ceea ce s-a si intamplat dupa ce am sters fisierul acum avand 0 erori am inteles ca: daca fisierul nu mai exista atunci este redata varianta standard ceea ce înseamnă că fișierul este constant actualizat , atunci in shop emixt.ro unde fisierul nu mai exista deci, este redata varianta standard ceea ce înseamnă că: fișierul este constant actualizat de ce in google tools imi arata ca am 88 erori?

Multumesc.
Material modificat de Mag-Total - Luni, 19/06/2017, 10:41 AM
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 12 | 11:16 AM
Trimite-mi, te rog, printscreen-uri cu erorile, să vedem care e cauza lor.
Good things come to those who wait!
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 13 | 5:13 PM
Buna.
Aici este printscreenul http://content.screencast.com/users/MagTotal/folders/eMixt/media/d9727b31-a088-4672-aff7-24e91ea93282/Erori%20de%20accesare%20cu%20crawlere.jpg

Multumesc.
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 14 | 9:44 PM
Erori care să nu fie din intervalul 01,03,2017-05,05,2017 sunt? În intervalul menționat modulul Magazin online nu a fost activ, de aici și erorile respective.
Good things come to those who wait!
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 15 | 2:32 PM
Nu, nu sunt erori in intervalul respectiv. Multumesc.
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Erori privind adresa URL
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare: