Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Forum » Regulamentul General pentru Protecţia Datelor Personale
Regulamentul General pentru Protecţia Datelor Personale
band206
Postări: 41
Reputație: 0
Mesaj # 16 | 7:45 AM
Adică, așa mai pe înțelesul tuturor, este posibil să ne luăm calabalacul, cu cățel cu purcel și să plecăm. Să trebuiască să o luăm de la capăt pe alte platforme. Dar sunt ani de muncă, zeci și zeci de materiale, etc, etc. Nu pot crede că se ca întampla așa ceva
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 17 | 7:53 AM
band206, dacă-mi arăți de unde ai înțeles asta, ar fi minunat, ca să pot rectifica. Pe înțelesul tuturor, noile reglementări nu afectează cu absolut nimic funcționarea uCoz.
Good things come to those who wait!
band206
Postări: 41
Reputație: 0
Mesaj # 18 | 11:59 AM
Scuze, dar atația , termeni, reguli, că nu mai știi ce să mai crezi. Ma bucur să aud că nu vor fi probleme cu site-urile.
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 19 | 1:16 PM
band206, chiar și anterior am specificat faptul că departamentul juridic va face de fiecare dată modificările necesare astfel încât uCoz să-și ofere în continuare serviciile în concordanță cu orice legislație. Te-aș ruga să nu mai tragi concluzii eronate pe viitor, în condițiile în care am specificat clar, cu câteva mesaje mai în urmă, faptul că modificările legislative nu vor avea nicio influență în serviciile pe care le oferim.
Însă. și tu ca proprietar de website ar trebui să fii informat de ceea ce reprezintă aceste modificări legislative deoarece nu doar uCoz, ca și furnizor de servicii, trebuie să opereze modificări, ci și proprietarii de website-uri. În următoarele zile vom publica și un articol pe blog care va prezenta, pe scurt, ce înseamnă GDPR.
Dacă ai neclarități, poți adresa punctual întrebările și-ți vom oferi detaliile necesare.

Good things come to those who wait!
CreareWebsite
Postări: 910
Reputație: 4
Mesaj # 20 | 7:10 PM
Citat Felicia ()
vom publica și un articol pe blog care va prezenta, pe scurt, ce înseamnă GDPR


Astept cu interes.

Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 21 | 10:56 AM
CreareWebsite, scuze, am omis o întrebare - în ceea ce privește pop up-ul. Încearcă să menții lucrurile cât mai simple, nu oferi prea multe opțiuni - și mă refer aici la butonul cu "Nu sunt de acord". Dacă oferi această opțiuni, atunci ar trebui să blochezi accesul la website pentru utilizatorii care apelează la această variantă.
Scopul pop up-ului este, mai mult, de a informa utilizatorii cu privire la cookie-uri - detaliile se vor regăsi în politica de confidențialitate. Bannerul trebuie să fie cât mai vizibil - de preferat să fie "blocat" în partea de jos sau sus a ecranului - momentan apare doar când dai scroll până la capătul site-ului.

Good things come to those who wait!
CreareWebsite
Postări: 910
Reputație: 4
Mesaj # 22 | 4:04 PM
La mine apare asa fara a da scroll ...
Atașamente: 1535925.png (225.4 Kb)

CreareWebsite
Postări: 910
Reputație: 4
Mesaj # 23 | 4:05 PM
Si ...
Atașamente: 6055781.png (237.3 Kb)

Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 24 | 4:50 PM
Acuma văd că-mi apare bannerul doar dacă dau click the buton ceea ce nu e tocmai ok. Varianta potrivită e bannerul mare, care să fie vizibil imediat ce este accesat site-ul.
Good things come to those who wait!
districtgsm
Postări: 25
Reputație: 1
Mesaj # 25 | 7:32 PM
Felicia, Nu apare bannerul pentru ca nu ai sters istoricul. El nu mai apare odata ce ai acceptat cookie decat dupa minim 1 zi, asta in cazul in care nu e setat pentru mai multe zile sau nu este sters istoricul din browser.
...
In alta ordine de idei ati mentionat in alt post ca nu este necesar un contract intre uCoz si NOI (beneficiarii serviciilor uCoz). Aici va contrazic. Este necesar un astfel de contract prin care uCoz isi asigura partenerii ca a luat la cunostinta si sa conformat noului Regulament. Azi am primit acest gen de contract de la firmele de curierat cu care lucram. Pe alt domeniu ce nu are hosting la uCoz urmeaza sa primim acelasi gen de contract.
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 26 | 8:23 AM
districtgsm, de fapt problema e alta legată de banner... nu m-am uitat la site imediat ce l-am accesat, iar bannerul stă afișat complet doar câteva secunde - apoi este înlocuit de butonul la care mă refeream mai sus happy
Într-adevăr, am specificat că nu este necesar contractul și îmi susțin, în continuare, afirmația. Chiar și la momentul înregistrării, "contractul" dintre tine și uCoz a fost reprezentat de acceptul pe care l-ai oferit pentru Termenii de Utilizare și Politica de Confidențialitate (actualizarea acestora conform cu noile reglementări este în curs și în scurt timp noua variantă va fi disponibilă la adresele ucoz.ro/terms și ucoz.ro/privacy). Aș fi curioasă să văd unul dintre contractele pe care le-ai primit (dacă vrei, îmi poți trimite în privat), ca să îl pot arăta și celor de la juridic, însă bănuiala mea e că ce ai primit e o informare și nu un contract.
În acest sens, și în cazul uCoz, va exista această informare oficială - urmează să fie postată pe blog-urile oficiale și în cadrul rețelelor de socializare.

Good things come to those who wait!
CreareWebsite
Postări: 910
Reputație: 4
Mesaj # 27 | 9:54 PM
Felicia, cand ca maine suntem in data de 25?
districtgsm
Postări: 25
Reputație: 1
Mesaj # 28 | 8:20 AM
Felicia, Cu tot respectul pentru Dvs.
Daca noi am acceptat Termenii de Utilizare si Politica de Confidentialitate la o anumita data cum puteti zice ca uCoz schimba acesti termeni si aceasta politica si nu trebuie un alt contract (alt acord din partea noastra) daca acesti termeni sunt modificati? Aceste lucruri trebuiau clarificate de uCoz inainte de 25.05.2018 nu dupa. Ingrasam porcul in ajunul Craciunului.
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 29 | 4:06 PM
CreareWebsite, azi smile articolul se regăsește deja pe blog: http://blog.ucoz.ro/gdpr
districtgsm, în momentul în care se fac modificări considerabile la Termeni sau la Politica de Confidențialitate, acest lucru este anunțat oficial, așa cum s-a întâmplat azi, pe blog-urile oficiale, în cadrul rețelelor de socializare și pe forumuri.
Dacă un utilizator nu este de acord cu modificările, practic înseamnă că nu mai dorește utilizarea serviciilor noastre, și-și va șterge contul. Dacă alege să-l păstreze, acest lucru este considerat ca fiind o acceptare tacită a noile termeni.
Din acest motiv nu este necesară o nouă solicitare a acceptului și chiar și reglementările GDPR specifică faptul că solicitarea reconfirmării acordului este opțională.

Good things come to those who wait!
CreareWebsite
Postări: 910
Reputație: 4
Mesaj # 30 | 8:11 PM
Felicia, sunt ok aceste informatii https://cookie-script.com/cookie-policy-templates/ro.html cu privire la reglementările GDPR sa le las pentru site-ul meu http://www.deinteres.org/ ?
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Forum » Regulamentul General pentru Protecţia Datelor Personale
Căutare: