• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Ajutor form search , pentru cunoscatori !
Ajutor form search , pentru cunoscatori !
Administrator8511
Postări: 2
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 3:35 AM
Salut. Problema e simpla. Siteul meu , are un <form> cu un searchbox.

Cod
<form style="padding: 5px 15px" action="/index/" id="cse-search-box">
   <input value="CENZURAT" name="cx" type="hidden">
   <input value="UTF-8" name="ie" type="hidden">
   <input size="20" name="q" type="text">
   <input value="Go" name="sa" type="submit">
   </form>


Acesta este , de mai sus. Problema este ca nu e bine dupa action=" . Nu apare nimic pe site cand caut ceva. Eu cred ca acolo trebuie sa fie calea spre pagina care se ocupa cu cautarea. Aceea se numeste in modul "pagina ce arata rezultatele cautarii" sau ceva de genul. Dar problema este ca nu stiu ce link sa trec mai sus in loc de /index/ ca sa fac legatura cu ea , in panou am gasit codul paginii dar nu stiu fisierul , am incercat domeniu.com/search si nimic etc. Sper ca intelegeti la ce ma refer. Trebuie sa fie o adresa pentru pagina aia din panou care sa o trec in form sa mearga searchul.

Putin ajutor va rog.
Material modificat de Administrator8511 - Joi, 19/03/2015, 3:36 AM
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 2 | 4:57 AM
Cod

<form action="/search/" style="margin: 0pt;" method="get" onsubmit="this.sfSbm.disabled=true">
<input type="text" class="queryField" size="50" maxlength="30" name="q" onblur="if(this.value=='') this.value='Cauta...';" onfocus="if(this.value=='Cauta...') this.value='';" value="Cauta...">
<input type="submit" value="Find" name="sfSbm" class="searchSbmFl">
</form>

Administrator8511
Postări: 2
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 4:39 PM
Multumesc frumos de ajutor. Am rezolvat cu alt cod pana la urma.
Treaba e ca nu-mi prea arata bine sau deloc rezultate dar am inteles ca dureaza pana se actualizeaza etc.
Material modificat de Administrator8511 - Joi, 19/03/2015, 9:43 PM
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Ajutor form search , pentru cunoscatori !
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: