• Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Alte funcții » Tag-urile şi Tag cloud
Tag-urile şi Tag cloud
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 1 | 1:42 PM
Crearea tag-urilor este un proces de creare a cuvintelor cheie şi a legăturilor cu informaţia. Ideea principală pentru tag cloud este de a afişa tag-urile în funcţie de înţelesul lor, valoarea şi frecvenţa de utilizare în comparaţie cu alte tag-uri. Elemente de design, cum ar fi dimensiunea font-ului şi culoarea, sunt utilizate pentru acest scop. Cel mai important tag este – cel mai mare şi cu cea mai deschisă culoare (Cel puţin, aşa ar trebui să fie).

Tag cloud-ul oferă un model interesant de navigare. Cu toate acestea, nu ar trebui să înlocuiască modelul de navigare tradiţional. Este o caracteristică suplimentară, ce ajută utilizatorii să înţeleagă mai bine sistemul site-ului. Datorită formei sale, design-ul tag-urilor le diferenţiază de alte elemente de design, existente pe pagină.

Aşadar, haideţi să cream un tag cloud sau o listă de tag-uri. Ar trebui menţionat că nu ar trebui să creaţi un tag cloud dacă nu aveţi multe înregistrări cu tag-uri, deoarece acest lucru n-ar avea nici un rost.

Creare tag cloud

1. Înainte să începeţi, asiguraţi-vă că modulul Căutarea pe site este instalat în cadrul website-ului dvs. Tag-urile dvs sunt în directă legătură cu aceasta.

2. Încercaţi să adăugaţi tag-uri la cât mai multe înregistrări. Pentru a face acest lucru, accesaţi intrările în cadrul panoului de moderator şi daţi click pe opţiunea “Tag-uri ale materialului introdus”.

Introduceţi cuvintele cheie care se referă la intrare, despărţite prin virgulă, în cadrul ferestrei AJAX ce a apărut.

Reţineţi: cu cât aveţi mai multe tag-uri, cu atât mai eficient este tag cloud-ul!

3. Când avem nevoie să creăm un Informator (Panoul de Control -> Unelte -> Informator). Selectaţi ca secţiune “Tag-uri” şi ca metoda de afişare “Tag nor”. Alegeţi modulul pentru care norul cu tag-uri va fi format, precum şi numărul maxim de tag-uri.


4. Daţi click pe butonul “Creat”. Introduceţi codul obţinut (cum ar fi $MYINF_1$) în locul dorit din cadrul şablonului pe care l-aţi ales.

5. Şi asta e tot. Lista tag-urilor a fost creată. Dacă adăugaţi mai multe tag-uri, lista se va mări.

Dacă doriţi să vedeţi cum să modificaţi intrările tag-urilor, vă rugăm să accesaţi următorul tutorial video:

Tag-ul cloud 3D

Puteţi crea, de asemenea, un tag cloud 3D, ce are aceleaşi caracteristici ca cel standard, dar modul de afişare este diferit. Binenţeles, trebuie să aveţi instalat modulul Căutarea pe Site şi tag-uri adăugate la intrările din cadrul site-ului dvs.

Pentru a crea cu tag cloud 3D – autentificaţi-vă pe website-ul dvs ca şi administrator -> Constructor -> Activare constructor -> Adaugă secţiune + -> adăugaţi secţiunea în unul dintre recipiente -> daţi click pe butonul Administrarea conţinutului secţiunii sub formă de rotiţă -> Widget-uri -> Efecte -> Tag cloud 3D -> Aplică -> Salvează modificările.

Vedeţi tutorialul video despre acesta aici:

Ca tag-urile să apară în cadrul tag cloud (cel standard sau cel 3D) – completaţi câmpul "Tag-uri (separate de virgulă):", când adăugaţi intrările.

Cum să ştergem tag-urile rupte (tag-urile încă apar în tag cloud, dar intrările aferente acestora au fost şterse)?

Pentru a îndepărta tag-urile care rămân în cadrul tag cloud-ului, dar intrările aferente acestora au fost şterse, efectuaţi următorii paşi:
1. Mergeţi pe pagina personală a oricărui utilizator, ce nu are nici o intrare adăugată. Puteţi crea un utilizator fals şi să faceţi aceste acţiuni de pe pagina de profil a acestuia.
2. Găsiţi panoul de moderator şi butonul "Ştergerea intrărilor utilizatorului".
3. Selectaţi orice modul ce poate conţine tag-uri şi bifaţi căsuţa aferentă (ex. Blog)
4. Dacă este un utilizator fals – acesta nu are adăugate intrări. Aşadar, puteţi şterge fără probleme intrările false.
5. Introduceţi codul de securitate şi daţi click pe “Salvează”.

Fiţi atenţi! Încercaţi să nu ştergeţi intrările unui utilizator real. Asiguraţi-vă că utilizatorul nu are intrări înainte de ştergerea acestora.

Ştiţi că Informatorii sunt actualizaţi o dată la 15 minute. Cum puteţi actualiza informatorii cu tag-uri imediat?

1. Mergeţi în Panoul de Control -> Informatori -> Informatorul în cauză -> daţi click pe butonul sub formă de şurubelniţă -> o fereastră AJAX se va deschide.
2. Nu modificaţi nimic, doar daţi click pe “Salvează”.
3. Mergeţi înapoi la pagina cu tag cloud şi reîncărcaţi-o. Nu veţi mai vedea tag-urile rupte după acest pas.

Atașamente: 2585250.jpg (8.3 Kb) · 4559268.jpg (12.9 Kb) · 6686145.jpg (66.5 Kb) · 6905660.jpg (0.9 Kb)

Good things come to those who wait!
kollyma
Postări: 42
Reputație: 0
Mesaj # 2 | 9:36 PM
http://www.radiokollyma.com/ nu imi arata tagurile am tag could 3d cine imi poate explica dc de 1 saptamana imi face asa wacko
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 3 | 10:29 PM
kollyma, s-a confirmat existența unui bug - situația va fi remediată în cel mai scurt timp posibil!
Good things come to those who wait!
kollyma
Postări: 42
Reputație: 0
Mesaj # 4 | 7:10 PM
Felicia, si cand se rezolva problema ca nici daca caut un film adaugat acum 1 saptamana nu mil gaseste in cauza asta wacko
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 5 | 10:51 PM
kollyma, situația este în curs de rezolvare, însă un termen exact nu-ți pot oferi.

În ceea ce privește funcția de căutare de pe site, aceasta nu este afectată de problema tag-urilor. Asigură-te că utilizezi $MODULE_SEARCH_FORM$ în loc de $SEARCH_FORM$ - așa cum s-a mai specificat, în cazul modulelor Video și Magazin Online, trebuie utilizată prima variantă.

Good things come to those who wait!
kollyma
Postări: 42
Reputație: 0
Mesaj # 6 | 3:55 AM
Felicia, deci Personalizare design modul intru aicea si schimb

<?if($MODULE_URL$)?><h1>$MODULE_NAME$</h1><?endif?>
<!-- <body> --><div style="padding:0 0 5px 0;">$MODULE_SEARCH_FORM$</div><div style="padding:4px 4px 0 4px;"><!--<s5248>-->Rezultate <b>$NUM_SHOWN$</b> din <b>$NUM_ENTRIES$</b> pentru <b>$SEARCH_QUERY$</b> ( secunde)<!--</s>--></div><hr/>
$BODY$<div align="center">$PAGE_SELECTOR$</div><!-- </body> -->
</td>

Adăugat (28/11/2014, 2:55 AM)
---------------------------------------------
Felicia, ca prima era $SEARCHFORM$ si era totul in regula pana sa dispara tagurile alea

Joe
Postări: 771
Reputație: 41
Mesaj # 7 | 4:32 PM
Citat kollyma ()
deci Personalizare design modul intru aicea si schimb

Intri în personalizarea unui design care aparţine modulului Video sau Magazin Online.
kollyma
Postări: 42
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 5:56 PM
bigblog, nu am nici video nici magazin online activat smile si faza este ca prima era bine vreau cineva care se pricepe nu orice amator angry
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 9 | 6:45 PM
kollyma, mai întâi vreau să-mi cer scuze pentru răspunsul parțial eronat oferit anterior într-adevăr, nu se aplică modulului Directorul de fișiere.
Însă, situația pe care ai semnalat-o a fost transmisă echipei tehnice, site-ul tău a fost deja verificat și s-a confirmat problema la modulul Căutare. Actualmente se lucrează la identificarea sursei și, implicit, la remedierea acesteia - cel mai probabil va dura câteva zile (nu mai devreme de săptămâna viitoare).

Good things come to those who wait!
kollyma
Postări: 42
Reputație: 0
Mesaj # 10 | 10:40 PM
Felicia, ma bucur ca ai inteles ... deci cand caut un film adaugat de 1 saptamana nu mil gaseste si chiar nu am modificat nimica nu inteleg ce treaba are video si Magazin Online care nici macar nu le am activate prima totul bine de odata imi disparare tagurile si cautare pe site ... http://www.radiokollyma.com/
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 11 | 10:57 PM
Citat kollyma ()
chiar nu am modificat nimica

problema este de la modulul Căutarea pe site, nu ține de posibilele tale acțiuni și nici de situația cu tag-urile. Așa cum am specificat anterior, echipa tehnică lucrează la soluționarea cât mai rapidă a situației.
Dacă mai întâmpini și alte probleme, nu ezita să ne anunți!

Good things come to those who wait!
kollyma
Postări: 42
Reputație: 0
Mesaj # 12 | 2:52 PM
Felicia, sper sa se rezolve problema cat mai repede ca devine enervant faza cu cautatul pe site si tag angry
dragomiradrian467
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 13 | 9:16 PM
De ce am asa taguri la un articol de genul asta? http://www.deinteres.org/news/experimentul_pitesti_marturii_zguduitoare_despre_miile_de_romani_care_au_suferit_torturi_inimaginabile_pentru_a_li_se_spala_creierul/2014-12-20-451

Tagurile la ultimele circa 20 de articole sunt ok, dar restul articole au taguri in rusa in mare parte ... toate acestea dupa ce a fost schimbat hostul, de pe ".ro" pe ".org".

Foto: https://forum.ucoz.com/_fr/215/4009228.jpg
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 14 | 10:05 AM
dragomiradrian467, situația a fost deja transmisă către dezvoltatori pentru verificări, voi reveni cu un mesaj imediat ce avem actualizări.
Good things come to those who wait!
CreareWebsite
Postări: 910
Reputație: 4
Mesaj # 15 | 12:50 PM
Felicia, vre-un raspuns cu privire la tagurile schimbate?

Adăugat (29/01/2019, 8:37 PM)
---------------------------------------------
Felicia, problema este aceeasi.....si destul de grava din moment ce vizualizarile de pe motoarele de cautare au scazut cu 60-70% fata de perioada de dinaintea acestei problemei....

Adăugat (04/03/2019, 0:59 AM)
---------------------------------------------
Felicia, nu stie nimeni care e problema?


Material modificat de CreareWebsite - Miercuri, 23/01/2019, 12:50 PM
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Alte funcții » Tag-urile şi Tag cloud
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare: