Comunitatea uCoz » Altele » Instrumente şi Script-uri » Aspect site "Filme Online" (Aspect pentru cei ce vor sasi fac un site de filme online)
Aspect site "Filme Online"
marius15
Postări: 265
Reputație: 9
Mesaj # 16 | 10:15 PM
Nu stiu numele exact deoarece eu traiesc in spania de ceva ani de zile ,filmul este de anul acesta iar in spania se numeste LOS MERCENARIOS,in traducerea romaneasca ar fi MERCENARII ,am uitat sa specific ca eu in aceste momente nu am in pc-ul meu niciun film descarcat si banuiesc ca in asemenea nu conditii nici nu pot scoate codul acela de la Entry Files ,acolo ma zapacesc total deoarece nu prea inteleg cum sta treaba cu acele hiperlink-uri .
Deci eu cred ca si am inteles ca trebuiesc facuti urmatorii pasi :descarc filmul dorit in PC-ul meu,dupa care va trebui sa scot acel cod pe care cred ca am inteles cum trebuie sa il scot ,insa am vazut ca acolo la SOURCE ai diferite optiuni http,javascript etc etc ,sa inteleg ca acolo nu am nevoie sa selectez niciuna dintre aceste optiuni ci decat codul care imi apare ,insa acum vine partea grea pentru mine unde introduc acel cod ?? asta nu reusesc sa inteleg .
Imi cer scuze pentru durerea de cap care sant constient ca v-am provocat-o insa e pentru prima data cand incerc sa fac acest lucru de aceea .insist cu postarile mele pentru a invatza cum pot face acest lucru.As dori sa imi recomandati si mie un site de unde pot descarca filme mai simplu si daca se poate sa fie ceva gratis .
Va multumesc si inca odata scuze pentru postarile repetate

yonutz
Postări: 417
Reputație: 7
Mesaj # 17 | 10:35 PM
Quote
apropo dami mie codul tau de la aparence of entries si til fak ieu daca nu te descurci =asta e ceea ce nu inteleg ,in acest moment nu am niciun film descarcat in pc-ul meu ,insa daca vrei si poti introduce tu un cod oarecare de la un film care vrei tu macar sa imi fac o idee fiindca sincer iti spun inca nu am priceput.App ai 2 min libere sa imi explici pe yahoo?


Deci ca sa pui un film pe site online nu trebuie a fi descarcat in pc-ul tau,
creaza o pagina html noua si pune codul meu de sus sa vezi cam cum sar pune un film pe o pagina html

Adăugat (27/11/2011, 9:28 PM)
---------------------------------------------
gresit nu vrei mai bine cand am timp sati fac un totorial detaliat sa inveti cum se face? ok

Adăugat (27/11/2011, 9:35 PM)
---------------------------------------------
Incerca aici sa vezi cum ar veni

Material modificat de yonutz - Duminică, 27/11/2011, 10:35 PM
marius15
Postări: 265
Reputație: 9
Mesaj # 18 | 10:35 PM
Ok am facut proba cu acel cod trimis de catre tine ,merge perfect e vorba despre un film indian care pare destul de bun ,insa de unde luati aceste coduri asta nu inteleg fiindca m-ai devreme intelesesem ca trebuie sa il iau de acolo de la entry files ,de aceea va rugam frumos sa imi explicati in alti termeni deoarece sant incepator si nu ma pricep foarte bine .Acum da sant convins ca merge acest cod insa de data aceasta imi apare pe pagina diferit fatza de cum era prima data in prima postare insa pe mine asta nu ma intereseaza , ma intereseaza sa mearga filmul fara probleme .
yonutz
Postări: 417
Reputație: 7
Mesaj # 19 | 4:00 AM
marius15, deci codul de filme online daca asta vrei exact se ia dupa siteuri care au filme online postate
aparence of entries ala de tot iti spuneam eu ieste sa arate chestiile alea cu vezi online de cate ori a fost vizionat filmul etc
dar filme online care se pun pe siteul tau adica acel cod il gasesti pe siteuri

marius15
Postări: 265
Reputație: 9
Mesaj # 20 | 9:47 AM
Quote (yonutz)
marius15, deci codul de filme online daca asta vrei exact se ia dupa siteuri care au filme online postate
aparence of entries ala de tot iti spuneam eu ieste sa arate chestiile alea cu vezi online de cate ori a fost vizionat filmul etc
dar filme online care se pun pe siteul tau adica acel cod il gasesti pe siteuri

Am gasit ,am vazut cum se iau insa acel script oferit de tine am incercat sa il pun asa cum ai spus tu pe un modul ,in cazul meu la Catalog Articole si l-am bagat asa cum ai spus intre <head><head>insa de aceasta data imi aparea undeva in susul paginii de site :)).Nu stiu daca ma voi descurca in final ,insa daca poti face un tutorial mai detaliat ar fi foarte bine deoarece cred ca sant mai multzi in situatia mea .
Multumesc mult pentru tot si va doresc o zi buna in continuare .

yonutz
Postări: 417
Reputație: 7
Mesaj # 21 | 0:27 AM


Adăugat (28/11/2011, 11:24 PM)
---------------------------------------------
Filmul dorit de tine The.Expendables.2010

codul e mai jos

Code
<iframe width="600" height="480" frameborder="0" src="http://embed.videoweed.es/embed.php?v=f0c1wgayzee6j&width=600&height=480" scrolling="no"></iframe>


Adăugat (28/11/2011, 11:27 PM)
---------------------------------------------

Apropo pe acest site http://www.videoweed.es/index.php

poti gasi fime dorite si jos ai codurile de pus pe pagina si poti pune si tu un film din pc-ul tau,
de maxim 2 Gb nustiu exact cate filme ai voie sa pui dar e free si ce mai conteaza atata timp cat e free

Material modificat de yonutz - Marţi, 29/11/2011, 0:29 AM
marius15
Postări: 265
Reputație: 9
Mesaj # 22 | 0:46 AM
Ok .Mersi mult pentru tutorial il voi urmari foarte atent deoarece asa am introdus si eu scriptul de la tine insa la mine apare altfel ,iar codul care l-ai postat acum Yonutz pare bun ,insa odata introdus pe site-ul meu se incarca ,nu se intampla altcv decat imi arata ca se incarca .Codul pe care mi l-ai oferit ieri mergea fara probleme insa cel de acum se pare ca nu este bun
.Oricum mersi mult de tot pentru ajutor si pentru tutorialul facut ,acum nu imi ramane decat sa urmaresc cum ai facut tu si sa vad ce imi va iesi mie
O seara buna in continuare .

yonutz
Postări: 417
Reputație: 7
Mesaj # 23 | 1:20 AM
ok lam facut in graba in caz ca sunt unele mici detali gresite skuze
in caz ca nu reusesti nimic dami un cont de modernator la tine pe site dami un modul sal pot modera si til fac eu booze

Adăugat (29/11/2011, 0:20 AM)
---------------------------------------------
---------------------------------------------


Problema ar fi ca optiunea de HTML la pagina este scoasa la tine si asta inpiedica codul la filme dasta nuti merge


Material modificat de yonutz - Marţi, 29/11/2011, 1:19 AM
marius15
Postări: 265
Reputație: 9
Mesaj # 24 | 12:22 PM
Inteleg, si cum pot face sa activez HTML in aceea pagina ???fiindca eu am cautat in panoul de control insa nu am nici-o optiune de activare ,banuiesc ca este o problema de la sistem de aceea as ruga pe cineva daca poate intra sa vada despre ce este vorba .
Pentru a intra pe site-ul meu da click AICI

Material modificat de marius15 - Marţi, 29/11/2011, 12:23 PM
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 25 | 9:11 PM
marius15, deasupra la "Scurtă descriere:" găsesti "| Panoul codurilor HTML ]"
marius15
Postări: 265
Reputație: 9
Mesaj # 26 | 10:40 PM
As mai avea o alta intrebare pe care as dori sa o fac insa nu stiu exact in care topic va trebui sa postez .Am gasit pe un site ceva interesant care ma intereseaza insa se pare ca nici de data aceasta nu avem norocul sa fie compatibil cu UCOZ.
Este vorba despre Youtube Instant Search: Un plugin pentru JQuery care este foarte simplu de instalat insa am inteles ca ne lipseste o linie in CSS .In fine am sa va explic despre ce este vorba poate asa aflam cum putem face sa introducem si noi aceasta chestie pe site-urile noastre.

Youtube Instant Search este un mic plugin jQuery care permite sa cauti video si afiseaza rezultatele în timp real, profitand de Youtube API si de lectura de feed-uri în format JSON. Este usor de adaugat si personalizat. In primul rand, daca nu ai instalata biblioteca jQuery copiaza codul urmator si adaugal inainte de </head>:

Code
<script type="text/javascript" src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1/jquery.js"></script>


daca deja ai instalat codul treci la urmatorul pas, adauga sub el urmatorul script cu plugin:

Code
<script type='text/javascript'>
//<![CDATA[
$(document).ready(function(){
$(".search_input").focus();
$(".search_input").keyup(function() {
var search_input = $(this).val();
var keyword= encodeURIComponent(search_input);
var yt_url='http://gdata.youtube.com/feeds/api/videos?q='+keyword+'&format=5&max-results=1&v=2&alt=jsonc';
$.ajax({
type: "GET",
url: yt_url,
dataType:"jsonp",
success: function(response){
if(response.data.items){
$.each(response.data.items, function(i,data){
var video_id=data.id;
var video_title=data.title;
var video_viewCount=data.viewCount;
var video_frame="<iframe width='500' height='300' src='http://www.youtube.com/embed/"+video_id+"' frameborder='0' type='text/html'></iframe>";
var final="<div id='title'>"+video_title+"</div><div>"+video_frame+"</div><div id='count'>"+video_viewCount+" Views</div>";
$("#result").html(final);
});
} else {
$("#result").html("<div id='no'>No Video</div>");
}
}
});
});
});
//]]>
</script>


Pentru a utiliza plugin este nevoie de doua DIVs: primul este controlul pentru a face cautarea si al doilea cel care va arata rezultatele. Se adauga intr-o postare noua sau unde doresti sa fie vizibil pe blogul tau.
Codul DIVs;

Code
<div id="input_box">
<input type="text" class='search_input' />
</div>
<div id="result"></div>

ultimul pas, adaugare de stil CSS pentru armare script video si se adauga inainte de linia ]]></b:skin>.

Code
<style>
#input_box {
text-align: center;
width:500px;
}
.search_input {
font-size: 20px;
padding: 5px;
text-align: center;
width: 400px;
}
#result {
background-color: #91D0A1;
margin-top:25px;
min-height:380px;
width:500px;
}
#no { text-align: center; }
#title {
font-size: 18px;
height: 40px;
line-height: 1;
padding-bottom: 10px;
text-align: center;
}
#count {
height: 20px;
padding-top: 10px;
text-align: right;
}
</style>

salveaza modificarile si asta este tot, vezi exemplul de mai jos scrie numele unui artist sau melodie si in cateva secunde poti viziona video-ul cautat.
Uitati ce mi-a raspuns adminul de acolo:
Salut Marius,acest plug jQuiery nu functioneaza in codul HTML de pe blogul tau pentru simplu motiv ca nu exista aceasta linie ]]></b:skin> eu nu am gasito???
Se poate face ceva pentru a rezolva aceasta problema ??

Material modificat de marius15 - Marţi, 29/11/2011, 10:43 PM
Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 27 | 10:44 PM
marius15, cel mai bine este sa intrebi acolo unde ai gasit script-ul , iti va da un raspuns mai concret
marius15
Postări: 265
Reputație: 9
Mesaj # 28 | 10:54 PM
Quote (Devil)
marius15, cel mai bine este sa intrebi acolo unde ai gasit script-ul , iti va da un raspuns mai concret

Pai da am intrebat DEVIL si mi-a raspuns uite ce a zis:
Salut Marius,acest plug jQuiery nu functioneaza in codul HTML de pe blogul tau pentru simplu motiv ca nu exista aceasta linie ]]></b:skin> eu nu am gasito???

De aceea eu am postat si am zis sa bag si codurile,gandind ca are cineva o solutie ,tipul de acolo mi-a spus clar ca imi lipseste aceasta linie
Code
]]></b:skin>
si eu am zis sa intreb poate aflam cum putem adauga acea linie .Apropo legat de problema mea cu acel cod html
Quote
marius15, deasupra la "Scurtă descriere:" găsesti "| Panoul codurilor HTML ]"
nu gasesc scurta descriere niic panoul codurilor html
Bafta in continuare si o seara placuta tuturor

yonutz
Postări: 417
Reputație: 7
Mesaj # 29 | 11:02 PM
deci ceai vrea tu din ce am inteles eu este un fel de script astfel
pui un video descrierea lui apare plus secundele cate vei avea voie sa vizionezi
acest script pune un video sau o melodie gen un asemenea script este pe hulkshare iti da voi sati aleti timpul de askultare a melodiei
de exemplu de 5 de 6 de 10 sec etc
daca am inteles bine

Material modificat de yonutz - Marţi, 29/11/2011, 11:02 PM
marius15
Postări: 265
Reputație: 9
Mesaj # 30 | 11:09 PM
Quote (yonutz)
deci ceai vrea tu din ce am inteles eu este un fel de script astfel
pui un video descrierea lui apare plus secundele cate vei avea voie sa vizionezi
acest script pune un video sau o melodie gen un asemenea script este pe hulkshare iti da voi sati aleti timpul de askultare a melodiei
de exemplu de 5 de 6 de 10 sec etc
daca am inteles bine

Nu .Este cu totul altceva ,odata ce ai introdus acest script iti apar in pagina 2 ferestre :una mai micutza unde introduci numele artistului sau melodia dorita sau numele videoclipului dupa caz ,iar dedesubt sub ea ai o fereastra in genul celor de la youtube imediat ce ai introdus cateva litere in bara de cautare in fereastra de jos apar videoclipurile si odata ales videoclipul il poti viziona la fel ca pe youtube fara niciun fel de problema ,sper sa nu fie considerata reclama insa daca vreti sa vedeti cum functioneaza AICI se poate vedea foarte bine

Comunitatea uCoz » Altele » Instrumente şi Script-uri » Aspect site "Filme Online" (Aspect pentru cei ce vor sasi fac un site de filme online)
Căutare: