Comunitatea uCoz » Altele » Promovarea site-urilor » Sfaturi pentru promovarea avansată a website-ului
Sfaturi pentru promovarea avansată a website-ului
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 1 | 3:14 PM
Salutare! Aici vă voi împărtăşi câteva sfaturi ce vă vor ajuta să vă promovaţi website-ul dvs.



Optimizarea Motorului de Căutare (Search Engine Optimization - SEO)

Motoarele de Căutare sunt o resursă importantă pentru vizitatorii website-ului dvs. Scopul este ca Motoarelor de Căutare să le “placă” site-ul dvs, iar acest lucru îl puteţi face prin Optimizarea acestuia. Acest tip de Optimizare se numeşte SEO - Search Engine Optimization.

Dacă Motoarelor de Căutare le va place sau nu de website-ul dvs va depinde de mai mulţi factori. Mai jos o să vă prezint cei mai importanţi factori.

1. Creaţi un conţinut unic. Motoarele de Căutare (Search Engine - SE) preferă conţinutul unic – nu le place conţinutul duplicat. Mulţi vizitatori vor fi aduşi pe website-ul dvs de pe motoarele de căutare (SE): studiaţi cu atenţie cuvintele cheie şi adăugaţi-le în TITLUL şi în textul din cadrul paginilor website-ului. Concentrarea cuvintelor cheie pe fiecare pagină trebuie să fie între 3 şi 5%.

2. Adăugaţi website-ul dvs la Motoarele de Căutare atunci când nu are o vechime mai mică de 30 zile – adică atunci când robots.txt va permite indexarea website-ului.

Există o lungă listă de Motoare de Căutare unde vă puteţi înscrie website-ul. Noi v-am sugera să acordaţi o atenţie deosebită la următoarele:



Cu cât mai multe Motoare de Căutare (SE) vor cunoaşte site-ul dvs, cu atât va fi mai bine. Dar cele trei SE menţionate mai sus sunt cele mai importante, deoarece sunt cele mai mari şi vă pot oferi cei mai numeroşi vizitatori.

3. Adăugaţi website-ul dvs în cadrul cataloagelor. Cel mai cunoscut catalog este DMOZ. Fiţi foarte atenţi, însă, la adăugarea site-ului dvs. Alegeţi categoria corectă, şi creaţi un titlu şi o descriere potrivită. Prin aceste elemente, veţi creşte şansele ca website-ul dvs să fie adăugat. Reţineţi că adăugându-vă website-ul pe DMOZ veţi primi şi un mic bonus în clasamentul SE.

4. Creşterea numărului de link-uri. Cu cât vor plasa mai multe link-uri către site-ul dvs, cu atât mai mulţi vizitatori din partea SE veţi avea. Cu cât este mai cunoscut website-ul care oferă link către site-ul dvs, cu atât link-ul are o valoare mai ridicată. Este foarte important ca link-ul către website-ul dvs să conţină cuvintele cheie dorite, în sursă.

...





Optimizarea Mediului de Socializare (Social Media Optimization - SMO)

Motoarele de Căutare nu sunt singura sursă de vizitatori pentru website-ul dvs. Foarte multe persoane îşi petrec majoritatea timpului lor în reţele de socializare atunci când navighează pe internet. Este posibil să răspândiţi informaţii cu privire la website-ul dvs în cadrul acestora. Acest tip de optimizare a site-ului se numeşte SMO.

1. Integraţi website-ul dvs în cadrul Reţelelor de Socializare, cum ar fi Facebook. Vă puteţi adăuga butonul Facebook pe website-ul dvs. Când utilizatorii vor da click pe acesta, vor obţine link-uri de pe profilul lor. Pe lângă butonul “Like”, Facebook vă oferă foarte multe dizpozitive ce pot fi integrate în website-urile uCoz.

2. Folosiţi Twitter pentru a obţine vizitatori suplimentari pe website-ul dvs. Puteţi posta tweet-uri cu link-uri către postările noi de pe website-ul dvs. Aceste link-uri sunt indexate de către motoarele de căutare. Când veţi avea câte 1000 de cititori pentru fiecare tweet, acestea vor trimite foarte mulţi vizitatori către website-ul dvs.

Nu uitaţi să urmăriţi @ucoz_ro şi veţi afla întotdeauna ultimele noutăţi uCoz. cool

Puteţi găsi butoanele pentru Twitter şi alte dispozitive aici

3. Amplasaţi butoanele de distribuire pentru marcaje sociale cum este Delicious. Există o gamă largă de servicii sociale de distribuire pe internet, dar v-aş sugera să nu folosiţi foarte multe concomitent, deoarece din cauza multitudinii de butoane, website-ul dvs va arăta ca un brad de Crăciun.

Cele mai cunoscute servicii de marcare sunt:



...





Sfaturi Generale

1. Creaţi-vă website-ul dvs pentru oameni. Veţi câştiga mult mai mult dintr-un website de o calitate ridicată, decât dintr-un conţinut preluat sau anunţuri de tip “pop-under”.
...



... va urma

Good things come to those who wait!
stand
Postări: 22
Reputație: 2
Mesaj # 16 | 2:32 PM
Danny, Am luat pachet de baza pentru 2 luni, am verificat si nu merge.
Tre sa treaca ceva timp pentru ca sa se activeze?
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 17 | 2:39 PM
stand, va merge
trebuie sa treaca putin timp pana crawlerii (robotii) iti vor vizita si indexa site-ul
nu exista un timp exact... dar cu siguranta nu va dura 30 de zile smile
stand
Postări: 22
Reputație: 2
Mesaj # 18 | 2:49 PM
Daca va dura 15 atunci nu a avut sens smile ca atit mai am pina expira carantina
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 19 | 2:56 PM
stand, personal estimez ca va dura max 2-3 zile smile poate chiar mai putin
eu cred ca - daca accesezi un link al site-ului tau de pe facebook ... automat vei dirija robotul spre website-ul tau si te va descoperi

.........................................
Update

Am gasit ceva mai concret chiar la ei pe site
si anume
Citat
2. Facebook Crawler access

The Facebook Crawler fetches content from your site and generates a preview for people on Facebook. When someone shares a URL on Facebook and Likes or Recommends a page on your site using a plugin, it activates the Facebook Crawler. If your content is publicly available, we should have no problem accessing it.


mai multe detalii https://developers.facebook.com/docs....content punctul 2
stand
Postări: 22
Reputație: 2
Mesaj # 20 | 3:14 PM
Nu prea pricep engleza... In 2 cuvinte ce scrie acolo?Danny,
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 21 | 3:26 PM
stand, Daca continutul tau este liber publicului larg (fara anumite restrictii) ... nu ar trebui sa existe nici o problema din partea lor sa iti poata accesa site-ul .
In momentul in care cineva da like sau share unui link de-al tau ... va activa Crawlerul de la Facebook
In cazul tau restrictia fisierului /robots.txt aflat in carantina (disallow) stopa accesul robotilor .... acum odata cu achizitionarea pachetului baza ai dat acces robotilor.

Pe scurt - incearca sa ai ceva activitate pe facebook postand site-ul si accesandu-l de acolo ... ca sa grabesti lucrurile smile

.................
Sa ai putina rabdare cu pagina principala
paginile secundare deja au inceput sa functioneze
screen


.......................
Iar ca sa ai si o mica descriere a fiecarei postari
recomand sa introduci in fiecare pagina
1. Este folosita pentru motoarele de cautare (dar functioneaza si pentru facebook)
Cod
<meta name="description" content="description here" />

sau
2. Are ca scop doar afisarea descrierii unui url pe facebook
Cod
<meta property="og:description" content="description here" />
Atașamente: 9850094.jpg (21.7 Kb)
stand
Postări: 22
Reputație: 2
Mesaj # 22 | 7:21 PM
Danny,
Citat Danny ()
<meta name="description" content="description here" />
Cum inteleg pun asta tot acolo inainte de </head> si in loc de description here pot sa scriu ce vreau eu ca descriere?
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 23 | 7:38 PM
stand, Da!
Insa recomand ca descrierea sa nu depaseasca 150-160 de caractere (valabil pentru motoarele de cautare...nu pentru retelele de socializare)
stand
Postări: 22
Reputație: 2
Mesaj # 24 | 0:50 AM
Danny, am facut cum ai scris tu si a trecut cam o zi de atunci si descrierea nu sa modificat. sad
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 25 | 2:30 AM
stand, in google sa se modifice?? asteapta minim 3 saptamani.. Google nu sta langa site 24/24
stand
Postări: 22
Reputație: 2
Mesaj # 26 | 12:13 PM
Muşatinu, marefeream la descrierea care apare pe facebook atunci cand dai like
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 27 | 1:10 PM
stand, asta nu stiu, in facebook nu ma pricep. in principiu daca adaugi corect metategul, acesta indata trebu sa-ti puna descrierea.
smartapp
Postări: 3
Reputație: 0
Mesaj # 28 | 3:32 AM
E o problema daca nu am fisier robots.txt configurat?
Ai nevoie de un SRL, PFA, ONG? Iti completam GRATUIT dosarul de acte. Vino pe www.smartapp.ro
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 29 | 4:04 AM
smartapp, da
smartapp
Postări: 3
Reputație: 0
Mesaj # 30 | 12:41 PM
Insa imi aduc aminte ca citisem undeva ca robots doar spune unde sa caute crawlerele, insa daca nu exista acestea cauta peste tot. Ma insel? Pe mine nu ma deranjeaza sa caute peste tot.
Ai nevoie de un SRL, PFA, ONG? Iti completam GRATUIT dosarul de acte. Vino pe www.smartapp.ro
Comunitatea uCoz » Altele » Promovarea site-urilor » Sfaturi pentru promovarea avansată a website-ului
Căutare: