Meta Tag-uri
Hand-made
Postări: 18
Reputație: 0
Mesaj # 46 | 10:55 AM
Imi explicati si mie unde trebuie sa introduc tagurile astea? din cate am inteles tagurile sunt pt a fi gasit site-ul mai repede de google, nu? site-ul meu este : artizanat.ucoz.com. Multumesc
Inca ceva, stiu ca este un topic separat pt asta, dar acum scriu probleam mea aici: cand dau share de pe site pe facebook, imi apare o pagina goala si dupa asta nimic, nu stiti din ce cauza? mai tre sa setez ceva acolo? Ms
Material modificat de Hand-made - Joi, 20/02/2014, 10:58 AM
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 47 | 12:40 PM
Hand-made, intre <head> si </head>
nbi
Postări: 10
Reputație: 0
Mesaj # 48 | 1:32 AM
nu reușesc sa îmi pun alt <title> pentru fiecare pagina de pe site defapt nu găsesc unde pot înlocui pentru fiecare pagina îmi apare la toate paginile acel-as titlu setat in secțiunea"Personalizare design modul-Editor de pagini-Paginile site-ului" ma poate ajutata cineva?
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 49 | 10:00 PM
nbi, specifică te rog la ce pas ai întâmpinat probleme ca să-ți putem oferi un răspuns cât mai la obiect.

Mai jos ai și un exemplu pentru varianta a doua, de care spunea Mușatinu în cadrul tutorialului, și anume adăugarea de meta tag-uri pentru pagini separate cu ajutorul variabilei $URI_ID$.

Pasul 1. Mai întâi trebuie să afli valoarea $URI_ID$ pentru fiecare pagină. Deschide paginile una câte una şi copie valoarea câmpului "$URI_ID$" pentru fiecare dintre ele (aceasta este disponibilă prin Bara admin -> Constructor -> Lista variabilelor paginii).



Pasul 2. Copie codul ce afişează meta tag-urile pentru fiecare pagină (mai jos apar cele pentru titlu, descriere dar și cuvinte cheie).
Cod

<meta name="title" content="titlul paginii" />
<meta name="description" content="descriere pagină" />
<meta name="keywords" content="cuvintele cheie" />


Pasul 3. Accesează Design -> Administrarea design-ului -> modulul dorit (de exemplu Blog -> Pagina cu textul integral al intrării și comentariile sale). De reţinut: trebuie scrisă câte o secțiune pentru fiecare pagină în parte.

Trebuie să adaugi și o condiţie, cu ajutorul unui operator condiţional, în funcţie de care o anumită secţiune va fi afişată (pentru a face legătura dintre fiecare pereche de meta tag-uri cu pagina corespunzătoare). De exemplu:
Cod
<?if($URI_ID$='valoarea copiată anterior')?>
<meta name="title" content="titlul paginii" />
<meta name="description" content="descriere pagină" />
<meta name="keywords" content="cuvintele cheie" />
<?endif?>

Nu uita să salvezi modificările.
Atașamente: 8416497.png (115.9 Kb)

Good things come to those who wait!
nbi
Postări: 10
Reputație: 0
Mesaj # 50 | 0:59 AM
Felicia, mulțumesc tare mult, cautat de mult și acum datorita ție chiar am înțeles mulțumesc încă odata biggrin

Adăugat (11/12/2014, 11:59 PM)
---------------------------------------------
am găsit o pagina cu multe meta tag-uri http://code.lancepollard.com/complete-list-of-html-meta-tags/#opengraph-meta-tags ce ziceți care ar trebui folosite?

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 51 | 10:15 AM
nbi, nici una daca nu cunosti semnificatia lor.
dandani
Postări: 38
Reputație: 0
Mesaj # 52 | 10:24 AM
salutare am gasit un site unde te ajuta sa iti construiesti metatagurile
http://www.itbox.ro/promovare/index-meta-tag.htm

completezi in formular si iti genereaza in limbaj HTML, pe urma le pui aculo unde te invata si sper ca e ok, el le-am pus.
pentru cei care nu se pricep (si eu fac parte din acea categorie), este bine sa deschideti un notepad si inainte sa faceti modificari, copiati in acel notepad totul cum era inainte de modificari, daca stricati ceva, puneti la loc din notepad cum a fost si incercati din nou smile

Material modificat de dandani - Sâmbătă, 13/12/2014, 11:18 AM
nbi
Postări: 10
Reputație: 0
Mesaj # 53 | 3:14 PM
am găsit si eu un generat si mi se pare un pic mai complex http://www.abstract-co.ro/metatag-generator.html
georgian
Postări: 44
Reputație: 0
Mesaj # 54 | 6:23 PM
salut.eu am pus aceleasi meta.taguri la aprope toate modulele si sectiunile.e bine? wacko
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 55 | 6:45 PM
georgian, daca ai lasa link-ul poate-ti voi spue...
georgian
Postări: 44
Reputație: 0
Mesaj # 56 | 6:59 PM
http://nseriale.com
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 57 | 8:10 PM
georgian, Nu e bine.

am deschis codul sursa la 2 intrari in modulul file catalog, unde am gasit meta identic.

Cod
<meta name="title" content="Seriale online subtitrate in romana - nseriale.com">   
<meta name="description" content="Seriale online gratis subtitrate in limba romana - nseriale.com" >   
<meta name="keywords" content="Seriale online,serial online gratis,film seriale,seriale online subtitrate in romana,seriale online 2014,seriale online 2015,seriale romanesti" >


Tu nu ai citit ce am scris eu si nu ai ideie ce e metatag. Te sfatui mai intai sa cauti pe net ce e SEO - Meta teguri.. apoi sa citesti cu atentie topicu dat.

georgian
Postări: 44
Reputație: 0
Mesaj # 58 | 7:55 PM
poi explica mai pe intelesul tuturor.ce trebuie sa adaug si unde . cry

Adăugat (31/01/2015, 6:55 PM)
---------------------------------------------
un tutorial video ar fi de ajutor pentru toata lumea

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 59 | 8:06 PM
georgian, https://www.google.md/webhp?s....%20tags

daca nu intelegi asta, nu te pot ajuta cu nimic.

georgian
Postări: 44
Reputație: 0
Mesaj # 60 | 9:31 AM
poti sa te uiti 2 sec. sa vezi daca e bine acum ?

Adăugat (01/02/2015, 8:31 AM)
---------------------------------------------
am lucrat si inca mai lucrez pe platforma blogger dar pe ucoz e mai greu
asa ar trebui sa arate:director de fisiere-pagina cu textul integral si comentariile sale:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
<title>$ENTRY_TITLE$ - $CAT_NAME$ <?if($SECTION_NAME$)?>- $SECTION_NAME$<?endif?> - $MODULE_NAME$ - $SITE_NAME$</title>
<meta name="description" content=" " />
<meta name="keywords" content=" " />
<meta name="generator" content=" " />
<link rel="shortcut icon" href="/images/favicon.ico" />
<link type="text/css" rel="StyleSheet" href="/_st/my.css" />

Căutare: