• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Forum » Site-ul nu functioneaza pe IE (Se blocheaza pagina forumului)
Site-ul nu functioneaza pe IE
jaina
Postări: 6
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 6:29 AM
Buna ziua,
Sunt administratorul unui site relativ nou, dar, de vreo cateva zile unii dintre utilizatori au inceput sa se planga despre faptul ca nu pot vizualiza corect paginile forumului. Forumul este principalul modul al site-ului nostru, dorindu-se un grup de sprijin pt cei care doresc sa renunte la fumat.

Am realizat dupa aceea ca problema este la IE, pe Chrome de ex. se vede OK!
Am intrat si eu pe IE si era totul in regula atat timp cat il vizualizam ca administrator. Problema apare cand vizualizez ca oricare alt grup de utilizatori.
Chiar nu inteleg ce s-a intamplat, eu incercand in ultima perioada sa gasesc un design corespunzator profilului site-ului.

Este vorba despre ifumat-stop.ucoz.ro

Pur si simplu, cand se intra de pe IE se poate vizualiza la inceput un mesaj de pe forum, de ex., dupa aceea nu se mai poate face nimic. Daca de ex. sunt la pagina 10 si apas pagina 11 sau vreau sa dau orice alta comanda, sa ma intorc la pagina principala...etc, incepe sa fuga pagina in sus si in jos, mesajele apar goale, nu mai functioneaza niciun buton.

Chiar nu stiu ce sa mai fac!
Va rog mult sa ma ajutati!!!
Multumesc
Material modificat de jaina - Duminică, 20/01/2013, 3:50 AM
Gravedigger
Postări: 239
Reputație: 17
Mesaj # 2 | 8:05 PM
Spune-le utilizatorilor sa il acceseze de pe alt browser deoarece ucoz-ul si Internet explorer nu se prea inteleg si nu ai ce face:)
jaina
Postări: 6
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 8:44 PM
este frustrant sa conditionez inregistrarea noilor utilizatori de instalarea altui navigator. site-ul a functionat bine aproape 1 luna de zile. iar daca IE ar fi totusi de vina, de ce eu, ca administrator pot sa vizualizez fara probleme?
tind sa cred, totusi ca este altceva, o setare gresita...nu stiu!
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 4 | 4:36 PM
Gravedigger jaina, nu uCoz e de vina ci IE e tampit. trebuie <!DOCTYPE> Insa daca nu stiti ce e aceasta, nici nu va apucati.
Crazyness
Postări: 331
Reputație: 6
Mesaj # 5 | 5:24 PM
Muşatinu, nu este "codul" acela care trebuie adaugat in setari standard ?

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 6 | 6:39 PM
Crazyness, da, e acela.. dar pe langa el, tebuie sa modifici structura site-ului din tabel in div.
jaina
Postări: 6
Reputație: 0
Mesaj # 7 | 11:54 PM
Muşatinu, Crazyness, am facut si o captura video sa vedeti despre ce este vorba.

link captura video

prima data m-am autentificat ca administrator si site-ul merge perfect pe IE. dupa aceea m-am deconectat ca administrator si am vizualizat ca vizitator. si nu am putut decat sa execut o comanda, dupa aceea pagina a inceput sa fuga in sus si in jos si sa se blocheze toate butoanele.
daca ma autentificam inapoi ca administrator, iarasi totul devenea perfect.

spuneti-mi daca exista o rezolvare, chiar daca sunt incepatoare, nu ma ocoloti! va rog!!!!
Material modificat de jaina - Luni, 21/01/2013, 0:32 AM
Gravedigger
Postări: 239
Reputație: 17
Mesaj # 8 | 1:20 AM
Muşatinu, tot asta am vrut sa zic si eu.Tocmai de aceea i-am zis sa sugereze userilor sa foloseasca alt browser.Si la mine se intampla la fel.In IE site-ul este de nerecunoscut:)
Eu unul am sa raman la tabele pentru ca sunt mult mai utile.Cine vrea sa vada site-ul bine sa nu foloseasca IE :)) daca nu asta e...Avand in vedere ca lucrez la site doar din lipsa de ocupatie si nu tin sa obtin profit de pe urma lui nu ma deranjeaza acest aspect.

Material modificat de Gravedigger - Luni, 21/01/2013, 1:24 AM
jaina
Postări: 6
Reputație: 0
Mesaj # 9 | 1:43 AM
Gravedigger, dar tie iti functioneaza bine site-ul pe IE cand te autentifici ca administrator?

Adăugat (20/01/2013, 11:43 PM)
---------------------------------------------
update

am observat ca de fapt doar modulul Forum imi face probleme. in rest e OK, merge mini-chatul, pot apasa orice alte butoane, e OK. in momentul in care am accesat insa forumul mi se blocheaza.
repet, doar pt utilizatori, nu si pt mine ca administrator!

exista vreo setare pe care eu am facut-o din greseala???? sad
Material modificat de jaina - Luni, 21/01/2013, 1:44 AM
jaina
Postări: 6
Reputație: 0
Mesaj # 10 | 1:56 AM
Muşatinu, crede-ma ca prima data am intrat ca simplu vizitator, eu folosind deobicei Chrome, apoi, autentificandu-ma ca administrator am vazut diferenta. acum vad ca doar modulul forum imi face probleme.

Muşatinu, intra doar de curiozitate, daca ai 2 sec libere si vezi cu ochii tai despre ce vorbesc. o imagine face cat 1000 de cuvinte
ifumat-stop
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 11 | 3:35 PM
jaina, daca am inteles corect, problema e la site-ul tau.. eu am facut aceiasi pasi pe site-ul meu si nu am avut probleme.

Ce scripturi ati adaugat? si ce biblioteca .js folositi?

Gravedigger
Postări: 239
Reputație: 17
Mesaj # 12 | 3:39 PM
jaina, eu am o versiune de internet explorer mai veche si nici o pagina a site-ului nu se vede bine:)
jaina
Postări: 6
Reputație: 0
Mesaj # 13 | 9:09 PM
Gravedigger, site-ul nu mergea nici pe IE 8 si nici pe IE 9.
Muşatinu, site-ul era setat pe jQuery 1.7.2.js daca la asta te referi.
singurul script adaugat a fost de la trafic.ro

intre timp, problema s-a rezolvat. solutia salvatoare a venit de pe forum.ucoz.com
Citat (Sunny)

Message # 6 | 9:59 AM Today
jaina, sorry for the delay. The problem is in the following option: "Use AJAX for post editing:" (in Control Panel -> Forum -> Module settings). The bug has been forwarded to the techs and will be fixed. Meanwhile you can just disable the option and the forum will be ok.


multumesc tuturor pt timpul acordat de a-mi raspunde si a cauta solutii pt problema mea.
sunteti minunati!

rezolvat!
topic inchis.
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Forum » Site-ul nu functioneaza pe IE (Se blocheaza pagina forumului)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: