• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Editorul de pagini » SEARCH FORM (motorul de cautare)
SEARCH FORM
playmarius
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 2:01 AM
buna seara,

am observat ca exista diferente intre $SEARCHFORM$ si $SEARCH_FORM$, dar de ce dispare $SEARCH_FORM$ pe pagina de rezultate acolo unde exista si $SEARCHFORM$.

mentionez ca am scos conditia <if .. endif>. iar $SEARCH_FORM$ este in $GLOBAL_AHEADER$ smile

am incercat sa sterg $SEARCHFORM$ din pagina respectiva si cu toate astea dispare si $SEARCH_FORM$

as vrea sa pastrez pe toate paginile doar $SEARCH_FORM$, pentru ca l-am putut "redesena" asa cum imi place si nu as vrea sa se modifice layoutul paginii la afisarea rezultatelor pentru ca incurca user-ul smile

va multumesc,
Marius
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 2 | 12:17 PM
playmarius, scuzati, da unde ati gasit tegul $SEARCHFORM$ ?
playmarius
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 8:22 PM
in template-ul paginii de rezultate acolo e ...


da eu cand dau enter sa imi caute ceva atunci dispare motorul de cautare din partea de sus a site-ului si imi apare automat ala din pagina de rezultate .. daca-l sterg pe ala din pagina de rezultate atunci nu mai imi apare niciunul ..

$SEARCHFORM$ - este motorul de cautare cu optiuni avansate ...
$SEARCH_FORM$ - este ala fara optiuni doar cauta si it cauta automat in tot site-ul

asa e la mine in template

ideea e: exista sau nu o rezolvare ca nu am gasit-o pana acum sad ?

Adăugat (17/03/2013, 6:22 PM)
---------------------------------------------
http://imageshack.us/f/805/searchform.jpg/ asta e imagine la cod

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 4 | 3:31 PM
playmarius, deci indifeent de conditionare $SEARCHFORM$ e strict legat de $SEARCH_FORM$ au aceleai stiluri, cel mai bine e sa stilizati codul formei de logare si nu tegul acestuia ($SEARCH_FORM$). Dati CTRL+U si copiati codul formei de cautare, si pe acesta il puneti in partea superioara in loc de $SEARCH_FORM$. sper ca ati inteles.

Cod
<form action="/search/" style="margin: 0pt;" method="get" onsubmit="this.sfSbm.disabled=true">
<input type="text" size="50" maxlength="30" name="q" onBlur="if(this.value=='') this.value='Cauta...';" onFocus="if(this.value=='Cauta...') this.value='';" value="Cauta...">
<input type="submit" value="Find" name="sfSbm">
</form>

playmarius
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 4:03 PM
mersi fain .. am rezolvat biggrin
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Editorul de pagini » SEARCH FORM (motorul de cautare)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: