• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Editorul de pagini » Întrebări frecvente (Editorul de Pagini)
Întrebări frecvente
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 1 | 6:27 PM
Ce este "Editor de Pagini" şi la ce foloseşte acesta?
Editorul de pagini este unul dintre principalele module uCoz şi este utilizat pentru crearea a diferite pagini pe website. Prin intermediul Editorului de pagini, puteţi amplasa pe site-ul dvs orice informaţie statică, ex: despre dvs, interesele dvs, prieteni etc.


Cum pot activa "Editorul de Pagini"?
Mergeţi în Panoul de Control, găsiţi modulele "Inactive" şi daţi click pe "Editor de pagini". Apoi daţi click pe "Instalează modulul".


Cum pot crea o pagină?
Mergeţi în Panoul de Control -> Editor de pagini -> Adaugă pagină nouă.


Cum pot şterge o pagină?
Mergeţi în Panoul de Control -> Editor de pagini -> Administrarea paginilor şi veţi vedea lista paginilor create. Daţi click pe imaginea "Ştergere" (un X roşu) şi apoi confirmaţi ştergerea acesteia.


Vreau să schimb numele paginii. Cum pot face acest lucru?
Mergeţi în Panoul de Control -> Editor de pagini -> Administrarea paginilor şi veţi putea vedea o listă cu paginile create. Daţi click pe "Modifică informaţiile" şi schimbaţi numele paginii care va apărea.


Am creat o nouă pagină şi aceasta a fost adăugată automat în meniul site-ului. Cum o pot şterge?
Mergeţi în Panoul de Control -> Constructor pentru meniul site-ului. Daţi click pe semnul X de lângă pagina dorită şi daţi click pe "Salvează".


Din greşeala am şters un link către una din paginile din meniul site-ului. Cum pot să o adaug înapoi?
Mergeţi în Panoul de Control -> Constructor pentru meniul site-ului. Daţi click pe "Adaugă elemente meniu", completaţi câmpurile şi daţi click pe "Salvează".
Dacă nu ştiţi adresa paginii create sau a modulului, o puteţi căuta sub butonul "Salvează" – acolo apare lista cu toate modulele active. Daţi click pe modulul dorit şi veţi putea vedea URL-ul acestuia într-o căsuţă de tip pop-up.


Pot să încarc propriile fişiere pe server?
Da, se poate.


Cum pot face acest lucru?
Găsiţi link-ul "Manager de fişiere" şi daţi click pe acesta. Veţi vedea lista fişierelor încărcate. Pentru a adăuga un nou fişier din calculatorul dvs, daţi click pe "Browse", găsiţi fişierul dorit şi daţi click pe "Încărcare fişier ".
Reţineţi că dimensiunea maximă a unui fişier ce poate fi încărcat este de 15 Mb.

De asemenea, puteţi încărca fişiere şi prin intermediul unui client FTP (ex: CuteFTP). Puteţi vedea detalii de conexiune în partea de sus a Panoului de Control -> Detalii FTP.


Cum pot schimba rapid design-ul întregului website?
Mergeţi în Panoul de Control -> Setările Standard -> Design Site. Aici puteţi găsi mai multe design-uri standard, selectaţi-l pe cel dorit şi daţi click pe "Salvează".


Unde pot modifica informaţii cum ar fi denumirea site-ului şi fusul orar?
În Panoul de Control -> Setările standard.


Am creat un website şi acum vreau să-l modific complet. Pot să fac acest lucru? Ce pot modifica şi ce nu?
Puteţi modifica orice doriţi dvs – să creaţi propriile pagini, să modificaţi şabloanele şi design-ul. Vă puteţi crea propriu design, să-l încărcaţi pe server şi veţi avea un website unic. Singura cerinţă este prezenţa banner-ului uCoz şi a drepturilor de autor. Orice încercare de a le îndepărta vor duce la ştergerea website-ului (mai puţin în cazul în care aţi plătit pentru îndepărtarea acestora).


Cum transfer paginile create pe un alt site uCoz?
Încărcaţi paginile în cadrul Managerului de Fişiere. Apoi mergeţi în Panoul de Control -> Constructorul pentru meniul site-ului şi inseraţi link-urile în cadrul paginilor încărcate. Acestea sunt pagini statice, şi de aceea trebuie să furnizaţi un URL complet, ex: http://site_ul_dvs.ucoz.ro/numele_paginii.html


Cum pot modifica paginile statice?
Prin Managerul de Fişiere.


Pot modifica link-urile standard în unele personalizate, ex: www.website.ucoz.ro/publ/1-1-2 cu www.website.ucoz.ro/articol/5
Activaţi caracteristica "URL-uri prietenoase" din Setările Standard.


Cum pot crea subcategoriile? Ex: Vreau să fac subcategorii pentru albume în cadrul categoriei "audio".
Utilizaţi Constructorul pentru meniul site-ului sau urmăriţi paşii de mai jos:
De exemplu aveţi următoarele pagini:
Pagina principală (pagina 1)
Imagini (p. 2)
Audio (p. 3): Pop (p. 4), Rock (p. 5), Hip-Hop (p. 6)
Filme (p. 7): Comedie (p. 8), Thrillere (p. 9), Drame (p. 10)
Cărţi (p. 11)

Aşadar, vor fi afişate în cadrul meniului site-ului link-uri către paginile 2, 3, 7, 11;
link-urile către paginile 4, 5, 6 – vor apărea pe pagina 3
link-urile către paginile 8, 9, 10 – vor apărea pe pagina 7


Cum pot face să stabilesc website-ul meu ca pagină principală şi să-l adaug la favorite?
Utilizaţi Widget-uri sau adăugaţi următorul cod:
- pentru pagina principală
Cod
<a onclick="this.style.behavior='url(#default#homepag e)';this.setHomePage('http://siteuldvs.ucoz.ro/'); return false;" href="#" >Stabileşte ca pagina principală</a>

- pentru favorite
Cod
<a href="#" onClick="window.external.addFavorite('http:// siteuldvs.ucoz.ro ', Descriere site'); return false;">Adaugă la favorite</a>


Pot să mut dreptul de autor $POWERED_BY$? în altă parte, în cadrul aceleiaşi pagini?
Da.


Ar trebui să adaug drepturile de autor uCoz pe toate paginile, adăugate cu ajutorul Managerului de Fişiere?
Nu, drepturile de autor sunt necesare doar pe paginile modulului (paginile dinamice).


Este posibilă creşterea lungimii maxime a şablonului?
Nu.


Este posibilă utilizarea JavaScript în cadrul sistemului uCoz?
Da, orice scripturi din partea clientului sunt premise.


#Cum pot schimba "Site-ul meu"?
- Cea mai simplă variantă este să utilizaţi opţiunea Constructor din cadrul Barei Admin: http://forum.ucoz.com/forum/5-5862-1


# Cum pot înlocui Eroarea 403?
- Utilizatorii nu vor primi niciodată această eroare, decât dacă proprietarul o face intenţionat.


# Cum pot să inserez, să adaug un video pe pagină?
- Încărcaţi fişierul video prin intermediul managerului de fişiere, copiaţi codul şi inseraţi-l unde doriţi dvs.
- Pentru video-urile de pe YouTube, în panoul HTML “introduceţi” codul furnizat de YouTube.
- Pentru panoul BBC puteţi utiliza tag-urile ["video"]Link Video[/video]. (fără " ")


# Cum puteţi stabili diferite şabloane pentru o singură pagină
- Când creaţi sau modificaţi pagina, bifaţi: "Aplicaţi propriul şablon pentru această pagină".


# Cum pot să nu permit unui grup să acceseze/vizualizeze o pagină?
- Panoul de Control -> Editor de pagini -> Administrarea înregistrărilor -> Pagină -> Grupurile, care au acces la această pagină.


# Cum să stabilesc un URL personalizat pentru această pagină? (www.website.ucoz.ro/Video)
- Acest lucru nu este posibil prin intermediul Editorului de Pagini, dar puteţi să-l faceţi prin paginile HMTL.


# Pot adăuga utilizatorii noi pagini website-ului meu?
- Nu. Paginile pot fi adăugate doar prin intermediul Panoului de Control.


# Câte pagini, subpagini, pot fi create?
- Mai mult de 1000.


# Cum pot face ca aceeaşi pagină să fie afişată în mai mult de 1 limbă?
- uCoz nu oferă această opţiune. Puteţi utiliza Google Translate.


# Cum pot să fac să apară o fereastră de tip pop-up după ce dau click pe un link?
Cod
<a href="javascript://" onclick="window.open('http://Link_To_Window_Page','myWin','top=0,left=0,width=300,height=100');return false;">Numele_Paginii</a>


Am făcut ceva greşit când am modificat şablonul. Aş dori să restaurez informaţiile cum erau iniţial, dar nu ştiu cum.

Puteţi restaura şabloanele prin intermediul opţiunii “Redă şablonul iniţial”. Acesta poate fi găsit deasupra câmpului de personalizare a şablonului. Daţi click pe butonul şi apoi salvaţi.

De asemenea, puteţi face o copie de rezervă a şablonului: Panoul de Control -> Editorul de Pagini -> Personalizare design modul -> daţi click pe Şabloane de rezervă din colţul dreapta sus . Apoi, pe următoarea pagină daţi click pe “Creează o copie de rezervă”.

Notă: stilul foii CSS nu este inclus în şablonul copiei de rezervă. Acesta trebuie salvat separat.

Este mai bine să creaţi o copie de rezervă a şablonului înainte de editarea acestuia. Dacă ceva nu funcţionează cum trebuie, puteţi restaura oricând şabloanele în formatul existent înainte de efectuarea modificărilor.

Veţi găsi mai multe informaţii cu privire la copia de rezervă aici

Cum este afişat spaţiul pe disc şi cum se calculează acesta?

Este afişat ca limita discului general. Fiecare utilizator primeşte 400 mb la înregistrare, iar valoarea acestuia creşte în timp. Spaţiul pe disc include toate serviciile, şabloanele şi fişierele utilizatorului.

Veţi găsi mai multe informaţii cu privire la spaţiul pe disc aici

Câte pagini pot fi create?
Este posibil să creaţi câte pagini dinamice doriţi dvs.
Numărul paginilor statice încărcate depinde însă de dimensiunea spaţiului de pe disc disponibil.

Cum pot personaliza formularul de autentificare?
Puteţi crea propriul formular de autentificare şi să ştergeţi codul $LOGIN_FORM$. Codul formularului poate fi găsit în codul sursă a paginii website-ului.

Este posibilă modificarea dimensiunii ferestrei de personalizare a şablonului?
Nu.

Lungimea maximă a şablonului este de 75 000 caractere. Este posibilă creşterea numărului de caractere?
Nu. Nici gratis şi nici cu plată.

Cum puteţi redirecţiona de pe website-ul dvs pentru o anumită perioadă de timp?
Introduceţi următorul cod:
Cod
<meta http-equiv="Refresh" content="20;url=WEBSITE URL">


Este posibilă modificarea ID-ului unei pagini?
Nu.

Este posibilă utilizarea opţiunii pentru comentarii cu editorul de pagini?
Din păcate nu.
Atașamente: 1750241.jpg (2.7 Kb) · 1616328.jpg (2.8 Kb)

Good things come to those who wait!
geo22tgv
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 2 | 7:53 PM
Salut! vreau sa creez o pagina din care vizitatorii pot downloada diferita documente; aici am cateva intrebari: trebuie sa incarc toate documentele pe site sau ei pot downloada direct din calc meu?, sincer nu stiu cum se face asta; Multumesc
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 3 | 7:59 PM
geo22tgv, fisierele se incarca pe site... marimea maxima e de 15MB prin FTP
geo22tgv
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 4 | 8:35 PM
Da, mersi, insa ce aveam eu nevoie era o idee despre cum sa fac o astfel de pagina, de fapt cum creez un buton de download pentru un document, la asta nu ma prea pricep, Multumesc inca o data!

Adăugat (12/12/2012, 6:35 PM)
---------------------------------------------
Nu imi poate nimeni spune cum creez un butin de download pentru un document? pls....

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 5 | 6:42 PM
geo22tgv,
Code
<a href="link" target="_blank">descarca</a>

cubreacovdima
Postări: 1
Reputație: 0
Mesaj # 6 | 4:54 PM
Buna ziua,spuneti-mi va rog cum as putea adauga carti de citire online,ca sa fie in ordine alfabetica pe site?Am incercat sa adaug insa cind intru pe site nu le gasesc?Help please!
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 7 | 5:12 PM
cubreacovdima, e mai bine prin modul.
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 8 | 10:03 PM
cubreacovdima, daca te intereseaza ordonarea alfabetica in mod automat, asta s-ar putea face doar cu ajutorul scripturilor PHP ....
Good things come to those who wait!
laurentiulaur1
Postări: 39
Reputație: 0
Mesaj # 9 | 6:46 PM
Hai serios.
Editorul de pagini nu a fost al 2-lea modul creat după Utilizatori (presupun)???

Căutăm ajutor cu materiale (fig.) aici.
Trenuri (încă selucrează, e nou) şi iar trenuri. (www.lumeatrenurilor.ucoz.net)
emolescu
Postări: 21
Reputație: 1
Mesaj # 10 | 9:56 PM
laurentiulaur1, este vreo diferenta care primu si care al doilea?
Owner
Postări: 1
Reputație: 0
Mesaj # 11 | 2:24 PM
Mi-a disparut Pagina Principala din CP , cum procedez sa o readuc acolo ?
poza ->
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 12 | 4:41 PM
Owner, dacă ești Administratorul, trebuie să mergi în Panoul de Control și să restaurezi Șablonul inițial (default) astfel:

CP -> Administrare Desgin -> Paginile site-ului -> redă șablonul inițial ( http://screencast.com/t/7GmmnV2PSidI )

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
Denisa2055
Postări: 8
Reputație: 0
Mesaj # 13 | 8:29 PM
smile
Material modificat de Denisa2055 - Duminică, 13/03/2016, 8:35 PM
marindorel56
Postări: 13
Reputație: 0
Mesaj # 14 | 11:52 AM
Buna ziua . Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez sa postez pe pagina din siteul ( u coz ) meu ca nu ma lasa .Unde trebuie sa intru ca sa pot sa scriu si sa adaug diferite comentarii de pe Facebook .
Va multumesc .
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 15 | 6:15 PM
marindorel56, link site? Ca să postezi intrări pe propriul site este suficient să te autentifici ca administrator și să dai click pe butonul Intrare nouă din modulul dorit....
Good things come to those who wait!
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Editorul de pagini » Întrebări frecvente (Editorul de Pagini)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: