• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Utilizatorii site-ului » Dacă site-ul dvs a fost spart sau parola v-a fost furată
Dacă site-ul dvs a fost spart sau parola v-a fost furată
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 1 | 10:36 PM
Cine sparge website-urile?
În cele mai multe cazuri, website-ul dvs este spart de către cunoștințe, prieteni, colegi etc.

De ce sunt sparte website-urile?
Website-urile sunt sparte, de cele mai multe ori, din dorința de distracție, deoarece, de regulă, website-urile dvs nu conțin informații valoroase pe care un hacker le-ar putea folosi pentru un câștig personal.

A cui este vina?
Aceasta este DOAR vina dvs deoarece nu îndepliniți cererile elementare pentru securitate.


Cum vă puteți proteja website-ul?

  • Nu vă autentificați în Panoul de Control de la calculatorul unei alte persoane, de la un internet cafe, instituție, şcoală etc.
  • În cazul în care vă veți autentifica în Panoul de Control de la un calculator folosit de mai multe persoane, niciodată să nu vă salvați parola în navigator şi întotdeauna să dați click pe “Deconectare” înainte de a închide navigatorul.
  • Nu dați nimănui parolele dvs.
  • Utilizați parole diferite pentru orice (e-mail, Panoul de Control, contul de administrator etc.).
  • Nu utilizați parole simple (123456, 123qwe, qwerty, parola, parolamea etc.). Parolele dvs ar trebui să aibă o formă asemănătoare cu: jDk9eu8kd (adică un set aleator de caractere).
  • Nu permiteți la toți membrii să adauge știri, intrări pe blog sau în alte locuri unde le este permisă utilizarea HTML. Țineți minte că DOAR dvs aveți nevoie de acest website. Dacă aveți prieteni care doresc să vă ajute cu website-ul dvs, treceți-i într-un grup separat (ex. “Verificați”) şi permiteți acestui grup să adauge informații pe site.
  • Nu atribuiți persoanelor pe care nu le cunoașteți foarte bine calitatea de administrator sau moderator.


Atunci când am creat uCoz, ne-am axat pe sistemul de siguranță. Până în prezent nu a fost nici o situație în care o persoană nedorită să fi obținut accesul la un website, decât din cauza neglijenţei proprietarului sau a moderatorilor. Din acest motiv vă sfătuim să urmați recomandările de mai sus.

Oricine se poate autentifica în Panoul de Control, doar dacă vă cunoaște parola, şi nici un XSS nu îi va putea ajuta să o afle. Parolele nu sunt stocate în cookie-uri, ci doar pe server, într-o formă criptată. De aceea, dacă o persoană nedorită reușește să se autentifice în locul dvs în Panoul de Control, înseamnă că ați permis ca parola să vă fie furată (adică nu ați observat regulile de securitate).

P.S.

Noi vă recomandăm insistent să NU răspundeți la astfel de e-mail-uri:

Quote
Serviciul de mail/administrarea host-ului dvs *@your_mail/host este în procesul de ștergere a conturilor. Dacă nu doriți ștergerea contului dvs, vă rugăm să răspundeți la acest e-mail, menționând utilizatorul şi parola în câmpul "Subiect" în următorul format: utilizator; parolă.
--
Administrator

Good things come to those who wait!
Andr3
Postări: 24
Reputație: 0
Mesaj # 2 | 8:11 PM
salut ucoz!!! nu ma m ai pot loga pe site-ul meu nu stiu de ce www.musi-clips.ucoz.ro!!!multumesc!!!

Adăugat (22/08/2012, 7:11 PM)
---------------------------------------------
de ce am adresa IP blocata temporar???

Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 3 | 10:22 PM
Andr3, adresa IP va fi blocata automat temporar in urma incercarilor repetate de logare si bineinteles nereusite .
windows1
Postări: 10
Reputație: 0
Mesaj # 4 | 2:05 PM
Mai este o posibilitate de a proteja site de altii ca in panelul de control sa intre dupa ip chiar daca tio aflat parola treb sa aiba ip ca la tine
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 5 | 3:17 PM
windows1, nu
windows1
Postări: 10
Reputație: 0
Mesaj # 6 | 4:56 PM
Muşatinu, dc cel mai sigur lucru e acesta in ucoz mi se pare ?
fagertoy
Postări: 6
Reputație: 4
Mesaj # 7 | 12:18 PM
Salutare Utilizatori Ucoz!!! Am o problema!
Cand intru in panoul de control :

Cand mi-am scris parola care am pus-o :

Va rog ajutati-ma!!!
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 8 | 1:55 PM
fagertoy, nu repetti intrebarea in alte topicuri, riscati penalizare.
Joe
Postări: 771
Reputație: 41
Mesaj # 9 | 5:07 PM
fagertoy, Dacă există asta:
http://forum.ucoz.ro/forum/9-3034-1

Nu ar mai trebui să existe asta:
http://forum.ucoz.ro/forum/7-1549-18050-16-1382084295

dry
FilmeAlese
Postări: 15
Reputație: 0
Mesaj # 10 | 8:36 PM
Ajutor, aseara am intrat pe site meu (www.filmealese.ucoz.org) si era normal, dar astazi cand am intrat parola de la Panoul de Control nu mai merge, pe site apare numai prostii, injuraturi si mi-a modificat tot de la constructor!
Am verificat acea persoana care a facut acest lucru fiind inregistrata pe site la categoria Utilizatori care mentionez k nu m-am atins de acea categorie sa schimb ceva. Deci va rog ajutati-ma sa imi recuperez parola de pa Panoul de Control sau sa o schimb, restul le-am putut repara!

Adăugat (07/01/2014, 7:36 PM)
---------------------------------------------
nu mai trebuie k am scris o parola la nimereala si a mers, apoi am pus o parola foarte grea!!

CreareWebsite
Postări: 910
Reputație: 4
Mesaj # 11 | 8:53 PM
FilmeAlese, da la "am uitat parola" si cu ajutorul intrebarilor de securitate recupereaz-o!
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Utilizatorii site-ului » Dacă site-ul dvs a fost spart sau parola v-a fost furată
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: