• Pagina 4 din 4
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Atașarea domeniului propriu și crearea adreselor de e-mail (De asemenea veți vedea cum se creează subdomeniile)
Atașarea domeniului propriu și crearea adreselor de e-mail
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 1 | 4:17 PM
Tehnologia UCOZ permite transferul oricărui tip de domeniu (pe orice nivel) către website-ul dvs în mod GRATUIT.

  • - uCoz oferă această posibilitate în mod gratuit;
  • - uCoz pune la dispoziție posibilitatea de administrare completă a domeniului (crearea de subdomenii, căsuțe e-mail etc.);
  • - conturile de e-mail sunt create prin intermediul serviciului GMail;
  • - un domeniu de nivel secundar (COM, ORG, NET) poate fi achiziționat de pe uCoz Domains;
  • - un domeniu de nivel secundar .RO poate fi achiziționat de pe ROTLD;
  • - veți putea să vă înregistrați website-ul în directoarele care interzic înregistrarea site-urilor gratuite;
  • - veți avea oportunitatea să intrați într-o rețea de schimb bannere profesionistă (sau companie de publicitate) acolo unde doar domeniile plătite sunt permise;
  • - cu astfel de domenii, utilizatorii vor fi alături de dumneavpastră, chiar dacă vp schimbați găzduirea (ex. pentru alt server Sх), URL-ul va rămâne la fel.
  • - cu astfel de domeniul motoarele de căutare vă vor plasa la un nivel mai ridicat la rezultatele căutărilor;
  • - cineva își va da cu greutate seama de faptul ca website-ul a fost creat prin intermediul sistemului uCoz.


Mai jos vă vom prezenta cum poate fi atașat un domeniu, pas cu pas, utilizând un domeniu gratuit de tipul co.cc domain (metoda 2).

1. Înregistrați un nume domeniu la adresa co.cc.

2. Specificați numele name serverelor uCoz în "Manage Domains -> secțiunea Manage DNS" și apăsați butonul "Set Up". Mesajul primit de la proivder este "Name server changes may take up to 48 hours to update throughout the Internet." Asta înseamnă ca este nevoie să așteptăm aproximativ 48 de ore pentru ca actualizarea aceasta să fie efectuată.





3. Mergeți în Panoul de Control uCoz (Principală) -> Atașarea domeniului -> Alegeți Metoda 2

4. Introduceți numele noului domeniu pe care doriți să-l atașați și apăsați butonul "Atașare domeniu".



5. Veți vedea următorul mesaj:



6. Dacă totul este ok, veți vedea următorul mesaj în circa 5 minute:



7. Apăsați butonul "Attașare domeniu" și în 15 minute website-ul dvs va fi accesibil după noul nume al domeniului.



Schimbați toate link-urile necesare (pe Meniul Site-ului etc.). Domeniul dvs uCoz va fi accesibil de asemenea.





SUBDOMENIILE

Mai departe, vă vom prezenta cum se pot creea subdomeniile.

-----------------------------------------------

Considerăm că ați reușit să atașați un domeniu la site-ul uCoz creat, de exemplu domain.co.cc în locul domeniului anterior. domain.ucoz.com (prin intermediul metodei 2).
În același timp, aveți un alt website uCoz (ex., start.ucoz.com) și pe care doriți să îl faceți accesibil prin intermediul numelui start.domain.co.cc


Prin intermediul uCoz puteți creea subdomenii cu ușurință, doar urmând pașii descriși mai jos.

1. Autentificați-vă în Panoul de Control (domain.co.cc/admin) -> Atașarea domeniului



2. Alegeți SIMPLIFIED MODE



3. Apoi, trebuie să instalați subdomeniile mergând la "SETUP OF SUBDOMAINS"



4. Aici puteți observa mai multe câmpuri:

Subdomeniile. Aici ar trebui să introduceți numele subdomeniului (noi îl vom numi start în cadrul exemplului).

Adresa IP. Pentru ca start.domain.co.cc să fie atașat website-ului dvs start.ucoz.com, trebuie să introduceți adresa IP a serverului unde start.ucoz.com este localizat (doar selectați numărul server-ului, poate fi s101. Puteți vedea numărul în Panoul de Control -> Admin Bar -> General -> Numele Serverului). După ce ați selectat serverul, adresa IP va apărea în mod automat în câmpul adiacent (acesta este 208.100.61.101 pentru s101).



Apăsați butonul 'Salvare'. Așteptați până vedeți mesajul: "Nu există un website configurat la această adresă" prin intermediul start.domain.co.cc după care, continuați.

5. Autentificați-vă în Panoul de Control al site-ului start.ucoz.com unde doriți să vă atașați noul subdomeniu start.domain.co.cc. Mergeți la Principală-> 'Atașarea domeniului' și alegeți Metoda 3.



6. Citiți informația și introduceți noul dvs subdomeniu start.domain.co.cc în câmpuri, apăsați butonul Atașare



Ați încheiat. Felicitări! Așteptați puțin timp după care website-ul dvs start.ucoz.com va fi accesibil după numele start.domain.co.cc.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 46 | 2:09 PM
guiurichard,

Citat marian3000 ()
Raver, ok, am inteles, daca achizitionez de la dvs. un pachet basic care imi ofera un domeniu, acel domeniu va fi tot cu script ucoz ?? Identic ca subdomeniul ??


Citat Muşatinu ()
marian3000, ramane site-ul exact cum este doar cu alt domeniu
ca ex: http://hainebaieteisif.ucoz.ro si http://www.haineprichindei.ro/

Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 47 | 2:15 PM
guiurichard, bineînțeles. Poți să atașezi domeniul .ro și să creezi până la 50 de subdomenii, dar adiministrarea propriu-zisă a domeniului se va face din Panoul de control al furnizorului de domenii de unde l-ai achiziționat.

Referitor la teme, ai mai multe variante:

1. Să utilizezi una dintre cele peste 250 de teme existente (dintre care ultimele 28 adăugate responsive).
2. Să achiziționezi o temă premium și să o instalezi de pe uCoz Templates
2. Să adaptezi o temă externă la uCoz prin intermediul CSS.

În plus, la platforma noastră ai acces la HTML(5)/CSS(3) și poți utiliza script-uri Java-Script dacă ai cunoștințe în această zonă, având posibilitatea să modifici oricare dintre temele instalate. Dacă mai ai alte întrebări, dă-ne de știre și te vom ajuta!

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
lauguta
Postări: 1
Reputație: 0
Mesaj # 48 | 1:19 PM
Buna ziua,

am setat in "
Main » Domain attachment » Editing domain records (expert mode)" ->
subdomeniul: mail.grafixstuff.com
type: CNAME
value: ghs.google.com.

apoi am mers in google - dashboard si am setat url preferential: mail.grafixstuff.com
apoi m-am intors in "Main » Domain attachment » Editing domain records (expert mode)"
si am dat "SAVE"

ce nu gasesc, asa cum arata in ULTIMA poza: "changing CNAME records" -> butonul "I have completed these steps"

= nu merge link-ul: http://mail.grafixstuff.com
*mail pot sa primesc si sa trimit de pe userii creati

ma poate ajuta cineva?

Multumesc

*edit : FUNCTIONEAZA: se pare ca ii trebuie aproape o ora pentru configurare, acum merge
multumesc oricum!
Material modificat de lauguta - Vineri, 14/03/2014, 2:28 PM
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 49 | 7:34 PM
lauguta, felicitări pentru rapiditatea cu care ai rezolvat problema. Se pare că, uneori, răbdarea este cea mai bună soluție biggrin
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
dandani
Postări: 38
Reputație: 0
Mesaj # 50 | 4:45 PM
Salutare! Am atashat si eu domeniul in sfarsit smile
am 6-7 zile de cand m-am apucat sa fac site, l-am facut iar ieri si azi mi-am facut si domeniul l-am atashat.
Vreau sa spun ca nu stiam absolut nimic de siteuri si cu ajutorul UCOZ am reusit sa fac si inca intr-un timp scurt.

De ieri pana azi am reusit sa atashez si domeniul, mai greu am suduit pe aici aseara degeaba, de vina eram eu ca nu eram atent si ma grabeam sa ard etape.
Deci UCOZ functioneaza de la zero fara sa stiu nimic, acum am site facut de mine cu domeniu cu tot, l-am bagat si pe motoarele de cautare azi si pe cel cu com siteul este OUTDOORAUDIENCE.COM, sau varianta cu ucoz.com.

Am vrut neaparat sa iau domeniu ca sa se poata conecta la mine utilizatorii care nu au cont uID, am inteles ca este posibil doar daca ai domeniu atashat.

Va rog mult!! am nevoie de niste indrumari cum sa fac ca vizitatorii sa se logheze la site fara sa aibe sau sa faca cont uID.
Am sa caut si eu info dar orice indrumare e bine venita
chestia cu logarea este urmatoarea problema pe care trebuie sa o rezolv neaparat pana ma gasesc motoarele de la google.
cred ca e chestia cu $LOGIN_FORM$ sau $LOG_FORM$, dar nu stiucare este si unde sa o pun, am gasit ceva la un moment dat haladuind prin control pannel, dar orice ajutor e bine venit.
Multumesc anticipat!

Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 51 | 10:59 AM
Ca sa modifici metoda de logare, acceseaza Panoul de Control -> Utilizatori -> Setarile modulului -> la optiunea Metodele permise de autorizare a utilizatorilor bifezi Utilizatori locali (informatii cu privire la modificarea formularului poti gasi aici)
Daca vrei sa muti formularul de autentificare intr-un alt loc pe pagina, poti folosi Constructorul (informatii despre acesta poti gasi aici)

Good things come to those who wait!
ZAC
Postări: 1
Reputație: 0
Mesaj # 52 | 3:31 AM
Service-ul de E-mail de la Google nu mai este gratuit si nici link-ul http://forum.ucoz.com/forum/37-12095-1 nu arata varianta de la Windows live... Imi puteti zice o alta optiune? biggrin

Multumesc anticipat!
Material modificat de ZAC - Marţi, 22/07/2014, 12:12 PM
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 53 | 9:28 PM
ZAC, încearcă aici. Link-ul acesta se găsește la o căutare simplă pe forum - sperăm să te ajute!
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
Fenomenul-thephenom
Postări: 52
Reputație: 1
Mesaj # 54 | 11:55 AM
Salut, as dori sa va intreb ceva in legatura cu asta, se poate crea gratuit un domeniu TK prin siteul http://my.dot.tk, daca DA, cum as putea face asta ?

1. Deci mi-am ales domeniul, apoi ce optiune ar trebuii sa aleg? ... http://i.imgur.com/vm1eI1F.png
2. Daca aleg USE DNS, ce ar trebuii sa completez la Host name si la IP address, cum aflu acele date din siteul meu ucoz
3. Observ ca durata domeniului siteului respectiv e de maxim 1 an, ce se va intampla cu el dupa ?
4. Google Adsense va accepta un domeniu tk ?

Scuze pentru intrebarile de novice, dar chiar nu stiu smile

Siteul meu http://cartoons.ucoz.ro
Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 55 | 2:21 PM
Salut Fenomenul-thephenom,

1. Use DNS » Your own DNS si introduci ns1.ucoz.net si ns2.ucoz.net si apoi urmezi pasii din primul post
2. Dupa ce bifezi Use DNS, nu alegi Dot TK DNS Service ci Your own DNS.
3. Dupa aceea vei fi nevoit sa il platesti.
4. Din ce stiu eu doar subdomenii nu mai accepta.
5 (optional) Nu iti recomand sa folosesti extensia .tk, aceasta extensie apartine teritoriului Tokelau din New Zealand...e ca si cum ai pune extensia Chinei .cn si scrii continut in romana pe el, cum crezi ca reactioneaza Google cand te indexeaza? te va trimite direct pe "fundul sacului" in rezultatele de cautare.
Odata ce te iti afecteaza si SEO - nu merita sa iti pierzi timpul pentru ca nu vei reusi niciodata cu un astfel de domeniu.

Succes,
Fenomenul-thephenom
Postări: 52
Reputație: 1
Mesaj # 56 | 3:41 PM
Mersi frumos pentru informatii Danny, ai dreptate, o sa raman la subdomeniu pana imi voi achizitiona un domeniu .ro, nu imi voi mai bate capul cu chestii gratuite
Siteul meu http://cartoons.ucoz.ro
cismacristian
Postări: 1
Reputație: 0
Mesaj # 57 | 3:03 PM
Salut, de curand am creat un website, am cumparat un domeniu .com si de aici nu ma mai descurc, am primit urmatorii pasi:
Please follow these simple steps
Log in to your account with the company you registered your domain through.
Locate the DNS management section in your control panel.
Add an ‘A Record’: www.ChrisCleaning.com that points to our IP address 162.222.176.137
Please always refer to your domain registrar’s instructions on how to complete this process.
Always make sure your website is published when trying to link a domain.
Once this has been done please allow 48 hours for the details to be updated and take affect on your site.
Mersi!
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 58 | 1:00 PM
cismacristian, dacă vrei să atașezi domeniul website-ului tău uCoz, atunci e suficient să urmezi intrucțiunile prezentate aici
Good things come to those who wait!
dragomiradrian467
Postări: 14
Reputație: 0
Mesaj # 59 | 10:43 PM
Raver, asta cu crearea mailului e veche.... se poate sa actualizati informatiile?
AdminPortal
Postări: 6
Reputație: 0
Mesaj # 60 | 11:55 AM
Citat Raver ()

Pentru mobilacarina.com trebuie sa fac aceste setări
Domeniul este achiziționat de la ucoz
La setări email primesc "Acces denided "......
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Atașarea domeniului propriu și crearea adreselor de e-mail (De asemenea veți vedea cum se creează subdomeniile)
  • Pagina 4 din 4
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Căutare: