• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Blocare acces click dreapta
Blocare acces click dreapta
bogdannn96
Postări: 229
Reputație: 2
Mesaj # 1 | 7:22 PM
Nu cred ca gresesc cand spun ca unii proprietari de site-uri au facut o porcarie cand au adaugat pe site-ul lor acel cod care face sa apara o alarma dupa apasarea a click dreapta , eu cel putin nu sunt multumit de acest timp de alarma . Mai jos aveti un demo si scriptul alarmei.

DEMO: link
Code
<script language=JavaScript>
<!--

var message="Function Disabled!";

///////////////////////////////////
function clickIE4(){
if (event.button==2){
alert(message);
return false;
}
}

function clickNS4(e){
if (document.layers||document.getElementById&&!document.all){
if (e.which==2||e.which==3){
alert(message);
return false;
}
}
}

if (document.layers){
document.captureEvents(Event.MOUSEDOWN);
document.onmousedown=clickNS4;
}
else if (document.all&&!document.getElementById){
document.onmousedown=clickIE4;
}

document.oncontextmenu=new Function("alert(message);return false")

// -->   
</script>


Dar unele browsere considera acest script ca un potential abus asupra clientilor , si pot dezactiva (ca optiune) acest script , cum ar fi browserul de internet Mozila Firefox (doar unele versiuni mai noi)

Dupa a doua apasare pe click dreapta apare asa:

Pentru a scapa de tot de efectul care afecteaza click dreapta bifati ca si in imaginea de mai jos apoi apasati ok

Dupa care puteti vedea ca alarma scriptului nu mai apare

Eu personal folosesc alt script care , tot asa anuleaza posibilitatea de a apasa pe click dreapta , dar acest script nu foloseste nici un fel de alarma
Aveti un demo si codul scriptului mai jos:
DEMO: http://rofiler.do.am/test/click02.html
Code
<script language=JavaScript1.2> function ejs_nodroit() {return(false); } document.oncontextmenu = ejs_nodroit; </script>

Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 2 | 11:24 PM
bogdannn96, nu merge link-ul demo , mai exista o varianta widgets , care are acelasi efect ca codul tau smile
bogdannn96
Postări: 229
Reputație: 2
Mesaj # 3 | 0:09 AM
Quote (Devil)
nu merge link-ul demo

Devil, citeste cu atentie ce am scris mai sus
Quote (bogdannn96)
Eu personal folosesc alt script care , tot asa anuleaza posibilitatea de a apasa pe click dreapta , dar acest script nu foloseste nici un fel de alarma

Adica , prin nici un fel de alarma am vrut sa spun ca , scriptul face ca atunci cand apesi click dreapta sa nu se intample nimic.
(*Nota: link-urile demo sunt verificate si functioneaza)

Material modificat de bogdannn96 - Vineri, 12/08/2011, 0:10 AM
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 4 | 10:46 AM
CTRL+U si valoarea oricarui script asemanator se egaleaza cu ZERO
Remus
Postări: 286
Reputație: 5
Mesaj # 5 | 6:45 PM
Quote (Muşatinu)
CTRL+U si valoarea oricarui script asemanator se egaleaza cu ZERO


cam aşa ceva biggrin

bogdannn96
Postări: 229
Reputație: 2
Mesaj # 6 | 2:59 AM
N-am prea inteles ce legatura are CTRL + U cu treaba cu click dreapta ... !?
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 7 | 9:51 AM
bogdannn96, pai direct.. daca e blocat click dreapta dai CTRL+U
SimpluHG
Postări: 28
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 4:22 AM
Click dreapta e folosit in general pentru a vedea ''View Page Source'', in aceasta pagina poti intra simplu apasand CTRL+U. Simplu:D
bogdannn96
Postări: 229
Reputație: 2
Mesaj # 9 | 4:27 AM
Dupa ce actualizari s-au facut cel putin la browser-ul Mozila Firefox nu e nevoie sa dai click dreapta ca sa intri in sursa paginii , adica cel putin eu m-am dezobisnuit cu asta
Remus
Postări: 286
Reputație: 5
Mesaj # 10 | 4:28 AM
Nu mai foloseste la nimic codul asta doar pentru incepatori, poti "fura" orice de pe site chiar daca e codul pus, sunt destule metode biggrin
SimpluHG
Postări: 28
Reputație: 0
Mesaj # 11 | 4:32 AM
Nu prea cred ca incepatori stiu sa fure:), pana m-am invatat sa ''fur'' ceva de pe alte site-uri a trecut ceva timp..
bogdannn96, sunt mai multe browsere nu doar mozila, cum s-a m-ai spus CTRL+U si rezultatul scriptului = 0

bogdannn96
Postări: 229
Reputație: 2
Mesaj # 12 | 4:33 AM
Remus, am dat mai sus un exeplu concret , pentru scaparea alertei de click dreapta , mai nou nu mai "fura" nimeni designuri , din cate am vazut eu (cu exceptia celor redusi mintal carora le e lene sau modereze un site gratuit oferit de uCoz)
Eu promovez creativitatea si unicitatea , in nici un fel furtul de de design-uri

Remus
Postări: 286
Reputație: 5
Mesaj # 13 | 4:33 AM
Ma refer ca e bun scriptu pentru incepatori care intra la tine pe site, aia nu stiu inca sa "fure", dar in Romania rar gasesti asa ceva biggrin
SimpluHG
Postări: 28
Reputație: 0
Mesaj # 14 | 4:36 AM
Daca ar fi sa o luam logic, au fost sparte site-uri mari, deci cum crezi te poate impiedica scriptul sa vezi sursa.. in fine ma opresc aici din offtopic
bogdannn96, nu ai sa vezi niciodata un site care sa nu fie plagiat (indiferent in ce mod).
90% din informatiile de pe net sunt copiate.

Material modificat de SimpluHG - Duminică, 11/09/2011, 4:39 AM
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Chestiuni generale » Blocare acces click dreapta
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: