• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Configurarea design-ului » intrebari...
intrebari...
Jobyn
Postări: 5
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 5:10 PM
Salut, spun intrebari pentru ca am mai multe.
In primul rand site-ul meu se numeste www.fanpil.ucoz.com, am ales o tema si am inceput sa fac modificarile dorite, folosind Google Crome. Ieri am intrat pe site cu Internet Explorer si acesta imi afiseaza continutul pagini mult mai jos... ceea ce nu e normal. Ce as putea face ca sa nu mai am aceasta problema? Tot de aranjarea in pagina e legata si urmatoare intrebare, am o pagina numita "Servicii" unde am 3 poze, una langa cealalta, si sub fiecare poza o descriere, cum as putea face ca, scrisul din descriere sa fie aliniat la ambele parti?
O alta intrebare ar fi legata de formularele de email, am creat mai multe formulare pe care o sa le folosesc pe diferite pagini, de exemplu acum am o pagina pe care nu vreu ca in formular sa apara "E-mailul expeditorului", din setarile formularului de email nu se poate sterge rubrica E-mail, am sters aceasta rubrica din codul HTML si desi nu mai apare, cand completez forumlarul imi zice ca rubrica nu a fost completata corect, desi ea nu exista.
Intr-un alt topic am mai pus aceasta intrebare, in partea de sus a paginii momentan am un fundal albastru, iar in partea dreapta un glob si niste persoane, as vrea sa schimb tot fundalul cu o singura poza care sa ocupe toata suprafata, inclusiv acel scris din partea stanga sa nu-mi mai apara.
Ultima intrebare nu prea tine de voi, dar poate ma puteti ajuta, la pagina "Contact" am introdus codul html pt. Yahoo Messenger si Skype, dar desi sunt on-line pe ambele icoanele respective nu sugereaza asta...
Sper ca m-am exprimat corect avand in veder ca nu ma prea pricep. Multumesc
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 2 | 7:32 PM
Jobyn,
1) IE nu e cel mai bun browser pentru navigare, daca vrei poti crea o pagina http://maxrom.ucoz.com/noie.html

Peste tot intre <head> si </head> pui scriptul:

Code
<!--[if IE]>     
<script type="text/javascript">location.href = '/noie.html'</script>     
<meta http-equiv="refresh" content="0; url=/noie.html" />     
<style type="text/css">     
html * {filter:gray}     
</style>     
<![endif]-->


/noie.html inlocuiesti cu pagina ta.
insa folosind aceasta metoda, site-urile tale nu vor fi indexate de bing si credca de yahoo ( in privinta la yahoo nu stiu sigur)

2) nu am inteles intrebarea.

3) Pai ce fel de scrisoare fara expeditor ? tu trebuie sa raspunzi cuiva. Deci chiar daca stergi in codul HYML, expeditorul e obligatoriu si-ti va da eroare.

4) la intreabarea data ti-am raspuns in CSS ai stilul:
Code
.globe {
     vertical-align: top;
     text-align: right;
     width: 525px;
     background: url(/.s/t/797/3.png) no-repeat;
}


/.s/t/797/3.png e imaginea cu acei oameni, o inlocuiesti cu o imagine proprie.
Ca sa stergi logoul ai in partea superioara:

Code
<td class="sitelogo">
SITE LOGO
</td>

il stergi.

5) Cu skype si yahoo in pagina care este formularu de contact, ai widgeturi si gadgeturi, cauta acolo. sau http://maxrom.ucoz.com/forum/16-48-1

Devil
Postări: 1235
Reputație: 54
Mesaj # 3 | 7:46 PM
Quote (Jobyn)
Ieri am intrat pe site cu Internet Explorer si acesta imi afiseaza continutul pagini mult mai jos... ceea ce nu e normal. Ce as putea face ca sa nu mai am aceasta problema?


Fa un update la browser. Deformarea site-ului tine de compatibilitatea browser-ului cu unele site-uri, din aceasta problema Internet Explorer arata unele site-uri deformate.

Quote (Jobyn)
Tot de aranjarea in pagina e legata si urmatoare intrebare, am o pagina numita "Servicii" unde am 3 poze, una langa cealalta, si sub fiecare poza o descriere, cum as putea face ca, scrisul din descriere sa fie aliniat la ambele parti?


Cand editez continutul unei pagini dinamice, gasesti "[ Editor vizual |" dai click si selectezi continutul dorit, si sus ai 4 "butoane" pentru a aranja continutul selectat dupa plac. (stanga, centru, dreapta)

Quote (Jobyn)
O alta intrebare ar fi legata de formularele de email, am creat mai multe formulare pe care o sa le folosesc pe diferite pagini, de exemplu acum am o pagina pe care nu vreu ca in formular sa apara "E-mailul expeditorului", din setarile formularului de email nu se poate sterge rubrica E-mail, am sters aceasta rubrica din codul HTML si desi nu mai apare, cand completez forumlarul imi zice ca rubrica nu a fost completata corect, desi ea nu exista.


Nu poti dezactiva acel camp, este obligatoriu. Pentru a vedea care sunt campurile obligatori poti intra in Control panel:
Principală » Formulare de E-mail » Administrarea formularelor pentru mail » Constructor de câmp


Quote (Jobyn)
Intr-un alt topic am mai pus aceasta intrebare, in partea de sus a paginii momentan am un fundal albastru, iar in partea dreapta un glob si niste persoane, as vrea sa schimb tot fundalul cu o singura poza care sa ocupe toata suprafata, inclusiv acel scris din partea stanga sa nu-mi mai apara.


Pentru acel scris din partea stanga intri in Control panel--> Principală » Personalizaţi design-ul--> Secţiuni globale--> Partea superioara a site-ului --> unde gasesti codul :
Code

<!-- <logo> -->FANPIL TRANSPORT DIVISION<!-- </logo> -->

Care il modifici sau il stergi dupa bunul plac.
Iar pentru logo, in CSS gasesti codul :
Code

#top {
  width: 100%;
  height: 223px;
  background: url(/.s/t/797/2.jpg) no-repeat top center;
}

.toptable {
  width: 1000px;
  height: 185px;
  margin: auto;
}

.sitelogo {
  width: 425px;
  font: 40px 'Tahoma';
  color: #ffffff;
}

.globe {
  vertical-align: top;
  text-align: right;
  width: 525px;
  background: url(/.s/t/797/3.png) no-repeat;
}


Unde modifici imaginile cu cele dorite.

Daca nu ai inteles ceva, intreaba si vei fi lamurit. Sper ca ti-am fost de folos.

Jobyn
Postări: 5
Reputație: 0
Mesaj # 4 | 7:50 PM
Referitor la Internet Explorer are ultimul update, si tot asa se vede... cred ca e din cauza temei care permite gadgeturi si pe stanga si pe dreapta, am incercat sa scot cu ajutorul constructorului gadgeturile de pe dreapta, dar cand le sterg si ajung la ultimu gadget nu ma mai lasa. Am selectat alta tema si cu ea se vede normal... dar as vrea sa o pastrez pe aceasta.

Cat despre textul de sub poze as vrea sa va atasez doua print screen, dar nu pot sau nu stiu, 1 poza cu textul centrat cu ajutorul butonului specificat de Devil iar a2-a centrat cu acelasi buton dar in Word, concluzia ar fi ca in Word merge butonul dar pe site nu.

Vroiam sa nu am rubrica cu "E-mail expeditor" pt ca as fi avut o alta rubrica cu "Date contact" unde expeditorul mentiona ce forma de contact dorea, telefon/email,etc.

La ultima parte am sa ma apuc maine de lucru, sper sa nu mai fie nevoie de intrebari.

Va multumesc pt sprijin si pt rapiditatea cu, care raspundeti, o seara placuta.

Adăugat (16/03/2012, 5:50 PM)
---------------------------------------------
Salutare din nou, cu background-ul din partea de sus am rezolvat, mai raman marginile backround-ului (partile albastre stanga-dreapta) la care nu-i gasesc corespondentul...
Si ar mai fi o intrebare, cum pot sa maresc distanta dintre meniul site-ului (stanga) si gadgeturile din partea dreapta, la unele modele de, design am vazut ca este mai mare aceasta distanta si atunci se vede la fel pe orice browser (cu mariea distantei as rezolva, cred, problema cu Internet Explorer)

ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 5 | 8:09 PM
Jobyn, in CSS aveti:
Code
#all {
  background: url(/.s/t/797/1.gif) repeat-x;
  min-width: 1000px;
}


.s/t/797/1.gif e imaginea.

Jobyn
Postări: 5
Reputație: 0
Mesaj # 6 | 10:02 PM
Daca nu te deranjez, te rog raspunde-mi si la a 2-a intrebare... Multumesc
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Configurarea design-ului » intrebari...
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: