• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Alte funcții » Informatorii (informaţii despre aceştia, soluţii interesante)
Informatorii
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 1 | 4:06 PM
# Exemple de informatori #

Informatorii au ca scop afişarea intrărilor pentru anumite module, pe orice pagină a oricărui website. De exemplu, puteţi afişa ultimele teme sau cele mai comentate poze chiar pe prima pagină. Acestea vă ajută să vă faceţi site-ul cât mai interesant şi mai la îndemână pentru vizitatori.

Pentru a crea un Informator:

1. Mergeţi în secţiunea Informatori de pe prima pagină a Panoului de Control.

2. Daţi click pe Creaţi informator.

3. Selectaţi modulul necesar în câmpul cu lista verticală. (Opţiunile adiţionale vor apărea în funcţie de modul).

4. Stabiliţi parametrii opţiunii Numărul de intrări şi Numărul de coloane.

5. Daţi click pe Creat.

6. Introduceţi codul obţinut de tipul
Code
$MYINF_id$
acolo unde este necesar.

7. Aspectul Informatorilor şi elementele ce le afişează pot fi modificate în cadrul şablonului. Tipul informaţiei (codurile uCoz) depinde de sursa modulului. Lista codurilor, disponibile pentru un anumit informator, este disponibilă sub formularul pentru modificarea şablonului.

Cu ajutorul informatorului, puteţi afişa informaţia atât pe paginile website-ului cât şi pe orice alt site de pe Internet.

Nu sunt explicaţii pentru codurile utilizate în şablonul informatorului. Motivul pentru acest lucru e că informatorii reprezintă un element serios şi nu ar trebui să-i modificaţi fără cunoştinţe bune de HTML sau asupra sistemului uCoz.


Întrebare-răspuns

Unde ar trebui să adaug codul pentru informator?
Panoul de Control -> Design -> Administrarea Design-ului (şabloane).

***
Cum pot afla ID-ul unei intrări?
Mergeţi la lista intrărilor şi a categoriilor, şi acolo veţi găsi ID-ul acesteia.

***
Este posibilă afişarea intrărilor într-o ordine aleatorie?
Da, când selectaţi tipul sortării intrărilor, puteţi alege elementul "În ordine aleatorie".

***
Este posibil să creez codul $ID$ în cadrul informatorului pentru Albumul Foto, deoarece pozele deseori nu au denumire?
Mai bine nu afişaţi nici un nume.

***
Cum pot afişa o imagine, ce aparţine unei intrări din cadrul ştirilor, în informator?
Modificaţi şablonul Informatorului şi introduceţi o variabilă ce va afişa imaginea.

***
Este posibil să nu afişaţi în cadrul ştirilor informatorului, acele intrări care se află şi pe pagina principală?
Nu.

***
Sunt posibile următoarele: informatorul să înceapă contorizarea formularelor pentru mesajele utilizatorilor la o anumită ora şi să nu ia în considerare mesajele anterioare?
Nu.

Good things come to those who wait!
CreareWebsite
Postări: 910
Reputație: 4
Mesaj # 2 | 3:12 AM
Sabloane gratuite pentru informatori cu privire la modulul premii se gasesc?
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 3 | 4:40 AM
CreareWebsite, cam cum iti imaginezi informatori pentru modulul premii?
CreareWebsite
Postări: 910
Reputație: 4
Mesaj # 4 | 4:01 PM
Muşatinu, Fara prea multe pretentii .... oricum dar nu asa cum sunt standard. Nu ca nu mi-ar place si varianta standard dar o a de 2 ani .... si nu prea intelege multa lume mare lucru din ea.
cocacola499
Postări: 15
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 12:04 PM
Credeam ca exista posibilitatea sa iti poti face singur aceasta modificare...dar daca nu ai nici o pregatire nu intelegi nimic.

Am intrat cu chip cu vai si am reusit sa fac acel informator (doresc sa imi apara ultimile lucruri adaugate la categoria de cele mai noi) insa am ramas cu un cod pe care nu inteleg unde trebuie sa il adaug.

Am primit link pentru aceste instructiuni si inca unul in care m-am pierdut total pentru ca nu vad decat chestii de programare. Exista optiunea sa platesti un serviciu ceva si sa iti faca cineva aceste ajustari sau trebuie sa caut neaparat pe cineva care are idei de IT, in mod special de programare, care sa ma ajute?

Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 6 | 12:33 PM
cocacola499, posteaza aici javascriptul informatorului de forma
Cod
<script type="text/javascript" src="http://mydomain.ucoz.com/informer/1"></script>

si unde anume doresti sa apara
Citat cocacola499 ()
(doresc sa imi apara ultimile lucruri adaugate la categoria de cele mai noi)
pe site.
O sa fie nevoie si de link-ul catre site-ul tau.
yce8326
Postări: 25
Reputație: 0
Mesaj # 7 | 10:47 PM
Buna seara, vin aici cu o problema in speranta ca voi gasi ajutor.

Am in modulul /news 10 categorii, as dori un informator care in josul paginii sa arata noutatile din fiecare categori. Mai exact:

Am categoria AVIOANE, cand intra cineva pe un articol ce face parte din categoria AVIOANE, in josul paginii sa-i apara si alte noutati tot din categoria AVIOANA.

Daca am categoria CAMIOANE, cand intra cineva pe un articol ce face parte din categoria CAMIOANE, in josul paginii sa-i apara si alte noutati tot din categoria CAMIOANE.

Mi-am batut capul foarte mult dar imi da cu semnul intrebarii, daca este cineva mai priceput va rog sa va ajute. Multumesc
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Alte funcții » Informatorii (informaţii despre aceştia, soluţii interesante)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: