• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Distribuitor rețele sociale » Retelele sociale nu sunt disponibile pe site-urile ptr mobil (RUSINOS)
Retelele sociale nu sunt disponibile pe site-urile ptr mobil
zilnic
Postări: 12
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 8:25 AM
Am un site de divertisment, stiri si altele.. www.zilnic.info.. este rusinos ca in ucoz sa nu ai butoane de a distribui in retelele sociale...
dupa ce google a schimbat criteriile de a cauta site-urile.. mi-am facut site=ul adaptiv.. ptr mobil si tablete..., dar acum am o mare problema... pe telefoane nu imi apar butoanele de a distribui pe retelele sociale...
tinand cont ca 80% dintre cei care intra pe site, intra de pe mobil...este o mare problema...

am incercat sa pun butoane direct din facebook dewelopers dar nu reusesc ... cum fac sa pot distribui un material postat ?
pe pc imi apar acele butoane dar pe dispozitive mobile nu apar... am trimis msg la asistenta clienti si raspunsul a fost ca inca nu este posibil....
rusinos ....tinand cont de nr celor care intra de pe dispozitive mobile...

daca cineva ma poate ajuta cu o alta solutie ... eu am incercat dar nu imi iese... pun butoane de like si shere..dar imi apare aia cu like ..
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 2 | 9:37 AM
zilnic, de exemplu pentru butonul de like: accesează pagina https://developers.facebook.com/docs/plugins/like-button, selectează ce fel de buton dorești și apoi dă click pe butonul Get code (http://screencast.com/t/Jb68Tpk6CuoH). Codul îl adaugi pe website-ul tău, în locul unde vrei ca acesta să apară. Dacă nu te descurci spune exact unde anume te blochezi.
În ceea ce privește bara socială, așa cum ți s-a spus, pentru moment aceasta este disponibilă doar pentru versiunea desktop a website-ului.

Good things come to those who wait!
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 3 | 11:31 AM
zilnic, Pe viitor, te rog, nu folosi caps lock
zilnic
Postări: 12
Reputație: 0
Mesaj # 4 | 4:23 PM
Pai asta este si problema.. peste 80% dintre cei care intra pe site, intra de pe mobil.. Cum google nu prea mai ia in calcul site-urile ce nu se adapteaza la dispozitive mobile.. mi-am schimbat desing-ul pentru a fi compatibil cu telefoanle...
Daca cineva vrea sa distribuie un material postat de mine cum trebuie sa faca? Trebuie sa intre pe un descop? Butoanele de pe facebook deweloper ii trimite sa dea like sau sa distribuie acea pagina a mea ... dar nu poate distribui ceea ce vrea..

Chestia asta este destul de neplacuta... mai ales ca cei mai multi vizitatori sunt de pe telefoane... Cum site-ul fara retele sociale il tin degeaba... sau mai bine zis.. il tin pentru cei 15-20% care intra de pe descop.. inseamna ca imi pierd timpul...

De cand google si-a schimbat criteriile am pierdut mai mult de 50% dintre vizitatori.. asa ca mi-am schimbat desing-ul ptr mobli, iar acum si fara retele sociale trebuie sa postez eu pe facebook...ca vizitatorii vad si gata... nu pot distribui nimic.

Banuiesc ca UCOZ daca vrea sa-si tina putinii clienti care mai si platesc, ar trebui sa tina pasul cu noutatile... SAU NOI TREBUIE SA TINEM PASUL SI SA NE GASIM O PLATFORMA NOUA...

Joe
Postări: 771
Reputație: 41
Mesaj # 5 | 6:59 PM
zilnic, inserează codul butonului de like în şablonul "Pagina cu textul integral al intrării şi comentariile sale", unde vrei ca butonul de like/share să apară.
zilnic
Postări: 12
Reputație: 0
Mesaj # 6 | 10:45 PM
Am incercat..L-am pus dar se da like/shere la pagina de facebook... Cum site-ul meu se bazeaza pe retelele sociale... nu-mi ramane altceva decat sa-mi bag picioarele in cateva luni de munca si sa caut o alta platforma...
Este de toata jena sa platesti sa poti tine un site si as-ti spuna ca butoanele ptr retelele sociale functioneaza doar pe pc... Pai vizitatorii mei de pe pc..sunt vreo 10-15%...
Nu inteleg de ce UCOZ nu poate face ceva in acest sens, vazand ca orice rahat de site se gaseste pe net... la niciunul nu lipseste astfel de optiune..
Cum cei care folosesc Ucoz.. sa fim seriosi...nu cred ca este vreunul sa investeasca in campanii SEO... si publicitate... chestia asta cu retelele sociale este o necesitate si nu un moft..

De cand cu schimbarea de la GOOGLE si acum si fara facebook, google+ , vizitatorii mi-au scazut lajumatate...daca nu mai mult..

Asa ca daca vreti ca cineva sa mai si plateasca nu spune-ti ca merge doar pe pc... ASTA ERA VALABILA ACU VREO 20 DE ANI..
Joe
Postări: 771
Reputație: 41
Mesaj # 7 | 10:58 PM
Citat zilnic ()
L-am pus dar se da like/shere la pagina de facebook

Asta pentru că ai uitat să modifici în codul:

Cod
<div class="fb-like" data-href="https://developers.facebook.com/docs/plugins/" data-layout="standard" data-action="like" data-show-faces="true" data-share="true"></div>


atributul data-href. Aici trebuie să inserezi codul $ENTRY_URL$, deci codul final va fi:

Cod
<div class="fb-like" data-href="$ENTRY_URL$" data-layout="standard" data-action="like" data-show-faces="true" data-share="true"></div>
zilnic
Postări: 12
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 0:02 AM
Multumesc mult mult.. cu facebook s-a rezolvat.. Cu google+ sti vreo solutie? smile
Joe
Postări: 771
Reputație: 41
Mesaj # 9 | 0:22 AM
Inserează acest cod înainte de </body>
Cod
<script src="https://apis.google.com/js/platform.js" async defer>
   {lang: 'ro'}
</script>


iar pe acesta unde vrei ca butonul +1 să apară:
Cod
<div class="g-plusone" data-annotation="inline" data-width="300" data-href="$ENTRY_URL$"></div>


Documentaţie.
zilnic
Postări: 12
Reputație: 0
Mesaj # 10 | 5:50 PM
bigblog, iti multumesc pentru sfaturi si ptr ajutor.. ma poti ajuta sa pun butoane si in albumul photo? Eu am incercat dar nu stiu exact unde trebuie sa introduc cudul...

iti explic ce am facut... am intrat pe facebook developers, si am luat cele doua coduri... am gasit pe forum cum ca ar trebui sa inlocuiesc codul : "$ENTRY_URL$" cu "$PHOTO_URL$".

faza este ca nu imi functioneaza de fiecare data..

ai ceva sugestii ce ar trebui sa fac sa functioneze corect? este posibil sa imi apara butonul de like/shere direct pe poza?
IN modulul VIDEO se pot pune butoane de distribuire?

Adăugat (07/06/2015, 5:42 PM)
---------------------------------------------
Dupa multe incercari am reusit sa pun butoanele de distribuire pe facebook in albumul photo... Problema este ca trebuie sa deschid poza..si asa imi apar butoanele..

Ma intereseaza daca se pot butoanele pe pagina principala, acolo unde imi apar pozele mici...

Are cineva idee daca este posibil? ..si daca da, unde trebuie sa introduc acele coduri?

Adăugat (07/06/2015, 5:50 PM)
---------------------------------------------
O alta mica problema.. Cand distribui pe facebook o poza din Albumul Photo, .. acea poza pe facebook nu este postata cu link-ul site-ului meu.. Cand dai click pe poza (de pe facebook) sa ma trimita la pagina de pe site..

se poate face ceva in acest sens?

Joe
Postări: 771
Reputație: 41
Mesaj # 11 | 10:58 PM
Citat zilnic ()
Ma intereseaza daca se pot butoanele pe pagina principala, acolo unde imi apar pozele mici...

Trebuie să inserezi codurile în şablonul Aspectul înregistrării pozelor.

Citat zilnic ()
O alta mica problema.. Cand distribui pe facebook o poza din Albumul Photo, .. acea poza pe facebook nu este postata cu link-ul site-ului meu.. Cand dai click pe poza (de pe facebook) sa ma trimita la pagina de pe site..

Nu prea am prins ideea. Poţi să ne areţi nişte screenshot-uri despre problemă?
zilnic
Postări: 12
Reputație: 0
Mesaj # 12 | 11:59 PM
Ma refer la faptul ca daca postez pe facebook o stire... cand dai click pe acel material...te trimite la pagina site-ului///
Dar cand postez o poza din album..pe facebook.. nu se intampla acest lucru... la asta ma refer..

Se pot pune butoane in modulul VIDEO? Multumesc celor ce mi-au raspuns si anticipat celor care imi vor raspunde..
Joe
Postări: 771
Reputație: 41
Mesaj # 13 | 10:50 PM
Citat zilnic ()
Dar cand postez o poza din album..pe facebook.. nu se intampla acest lucru... la asta ma refer..

Dă-mi, te rog, un exemplu pentru linkul la care face Facebook referire.

Citat zilnic ()
Se pot pune butoane in modulul VIDEO?

Da, cred că e posibil.
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Distribuitor rețele sociale » Retelele sociale nu sunt disponibile pe site-urile ptr mobil (RUSINOS)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: