• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Serviciile plătite » Probleme la transferul domeniului uCoz pe un domeniu .RO
Probleme la transferul domeniului uCoz pe un domeniu .RO
bogdanvbg
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 10:58 AM
Buna ziua!
Am creat un site pe ucoz.ro si vreau sa il fac vizibil de un domeniu.ro. Am facut urmatorii pasi:
1. Am adaugat in cpanel (interfata de administrare a domeniului pusa la dispozitie de firma care face hosting) adresa de IP uCoz (193.109.247.62), in rubrica A Record (ex. www.domeniu.ro - IP: 193.109.247.62);
2. Am adaugat in interfata de adminstrare a registratarului (RoTLD.ro) serverele uCoz (ns1.ucoz.net, ns2.ucoz.net) si am definit un nameserver (www) pe domeniul meu cu adresa IP a uCoz.
Ca urmare, cand doresc sa atasez site-ul la domeniul meu, prin metoda 3 - ATAŞAŢI NUMELE DE DOMENIU EXISTENT, primesc urmatorul mesaj: "Denumirea domeniului specificată rezultă într-o adresă IP incorectă. (89.36.132.27)", unde IP-ul 89.36.132.27 este al firmei care face hosting.
In acest sens, va rog sa ma ajutati cu indicatii pentru a reusi postarea site-ului pe domeniul dorit (.RO).
Multumesc!
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 2 | 1:38 PM
bogdanvbg
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 2:13 PM
Nu se face promovarea/publicarea, si afiseaza urmatorul mesaj: "Denumirea domeniului specificată rezultă într-o adresă IP incorectă. (89.36.132.27)", unde IP-ul 89.36.132.27 este al firmei care face hosting. Am verificat in cpanel la firma care face hostingul si parametri par a fi bine setati. Daca pot fi indrumat in sensul de a verifica un anume pas sau o anume setare, as fi recunoscator.
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 4 | 8:25 PM
Salut bogdanvbg, Dacă nu dorești ca adresele de e-mail să fie administrate de pe alt server, folosește metoda 2. Aceasta este cea mai convenabilă și eficientă metoda de a-ți atașa domeniul tău ".RO". Spune-ne te rugăm cum a funcționat.
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
bogdanvbg
Postări: 7
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 11:03 AM
Am trecut deja la metoda a 2-a, sper sa nu intampin probleme. Multumesc mult si revin cu o confirmare la finalizarea procedurii.

Adăugat (24/02/2012, 9:03 AM)
---------------------------------------------
Este in regula, a functionat. Multumesc de ajutor!

Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Serviciile plătite » Probleme la transferul domeniului uCoz pe un domeniu .RO
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: