• Pagina 2 din 2
  • «
  • 1
  • 2
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Serviciile plătite » Cum primesc un domeniu cadou? (Procedura, întrebări, situații, prelungirea acestuia)
Cum primesc un domeniu cadou?
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 1 | 2:56 PM
Puteți primi un domeniu cadou după ce achiziționați un pachet de servicii plătite uCoz pentru 6 luni (în cazul pachetului Maxim) sau un an (în cazul pachetelor Optim sau Magazin).
Astfel, puteți primi un domeniu gratuit, în următoarele zone: com, net , org și ru. Pentru a vedea tutorialul în imagini, despre cum se face acest lucru, dați click aici. Certificatul este pentru înregistrarea unui domeniu nou, (nu pentru reînnoirea unuia existent). Acesta este oferit o singură dată.

Creați un cont pe http://domain.ucoz.com, autentificați-vă și înregistrați domeniul selectat. Aceasta înseamnă că trebuie să creați o comandă. După aceasta, veți putea să plătiți pentru înregistrarea domeniului cu certificatul primit.
  • Autentificați-vă în contul dumneavoastră pe https://domain.ucoz.com
  • Deschideți pagina “Choose a domain to register
  • Verificați dacă domeniul selectat este disponibil. Dacă nu, căutați un altul. Dacă este disponibil apăsați butonul “Buy”.
  • Mergeți la “Cart”. Aici veți vedea domeniul selectat. Apoi, apăsați butonul “Order”.
  • Veți fi redirecționat spre pagina cu detaliile personale. Dacă totul este corect, apăsați butonul “Next”.
  • Apoi, veți fi redirecționat spre pagina ce conține Name servers for domains. Selectați opțiunea “Registrar's name servers” și dați click pe butonul “Next”.
  • Veți fi redirecționat spre pagina Unpaid orders. Mai departe, selectați opțiunea “pay by PIN codes”.
  • Tastați codul certificatului și apăsați butonul “Pay”.


UPDATE:
Pentru reînnoirea unui domeniu, trebuie să urmați pașii de mai jos:
1. Reîncărcați contul dvs de pe https://domain.ucoz.com/ cu suma necesară.
Puteți vedea tarifele pentru toate zonele pentru domenii la adresa: https://domain.ucoz.com/user/finance/price/
2. Lansați comanda pentru reînnoirea domeniului:
- dați click pe link-ul "My domains" din contul dvs;
- selectați "group operations";
- puneți bifa în dreptul domeniului dorit;
- dați click pe "Renew".

După ce ați reînnoit domeniul, trebuie să-l atașați din nou website-ului dvs utilizând Metoda 2. Pentru aceasta, trebuie să urmați pașii de mai jos:
1. Accesați Panoul de Control al website-ului dvs uCoz -> Atașarea domeniului -> Metoda 2
2. Introduceți numele domeniului dvs și dați click pe Atașare domeniu (http://screencast.com/t/UtnvjV9apCpk).
3. Veți vedea următorul mesaj: http://screencast.com/t/hapoJhK98z .
4. Dacă totul este în regulă, după 5 minute veți vedea următorul mesaj: http://screencast.com/t/Anz6KogdS .
Dați click pe "Atașare domeniu" și în 15 minute website-ul dvs va fi accesibil prin noul domeniu.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 16 | 9:45 PM
IovanelO, "Certificatul este pentru înregistrarea unui domeniu nou, (nu pentru reînnoirea unuia existent). Acesta este oferit o singură dată." Acest lucru înseamnă că, pentru prelungirea domeniului trebuie făcută de pe http://domain.ucoz.com (selectează limba Engleză).

Instrucțiunile complete pentru reînnoirea domeniului sunt prezentate mai sus, în al 2-lea tabel (click).

Referitor la suma, nu este vreo diferență dacă domeniul este plătit în altă parte sau la uCoz. Dacă dorești să beneficiezi de avantajele unui pachet premium, cei 37$ constituie investiția anuală respectivă, care oferă numeroase avantaje, în timp ce suma necesară domeniului este separată. Dacă mai ai nevoie de alte informații, îți stăm la dispoziție!

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
IovanelO
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 17 | 11:12 PM
Bun, deci inteleg ca cei 37,08 dolari nu includ si reinnoirea domeniului meu ci doar plata pentru acel panou de control care imi permite sa configurez pagina mea web timp de inca un an cum vreau. Am inteles bine?
In acest caz pe langa cei 37 $ platiti deja mai trebuie sa urmez si instructiunile de mai sus ca sa mai platesc si gazduirea domeniului pentru acest an. E corect? Imi cer scuze ca cer atatea detalii dar nu vreau sa dau bani aiurea.
Multumesc inca o data tuturor.

Adăugat (12/05/2014, 10:12 PM)
---------------------------------------------
Ok, vazand ca intarziati cu raspunsul am decis sa risc 12 dolari si sa platesc domeniul. Presupun ca trebuia sa fac asta de la inceput, insa asa cum am spus, nu prea stapanesc tema asta a saiturilor web....In fine, acum am alta problema. Vreau sa platesc cei 12 dolari cu credit card visa si nu ma lasa. Sistemul imi spune:
Merchant does not allow you to use this method. Please select another.
Ce mai pot sa fac? Cum pot plati?

Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 18 | 10:57 AM
IovanelO, mulțumim pentru mesaj.

Utilizarea Panoului de Control precum și a întregului sistem uCoz este gratuită! Avantajul achiziționării unui pachet plătit de tip "Bază" este reprezentat de: Eliminarea banner-ului publicitar, creșterea spațiului de pe disc cu 800 MB până la min 1.2 GB, posibilitatea de a transfera fișiere prin FTP până la 60 MB (de la 15 mb cât este oferit pe contul gratuit), șamd (detalii despre pachetele de servicii uCoz aici).

Website-ul tău, după ce au expirat primele 12 luni de plată, se transforma într-unul gratuit, dacă nu este efectuată vreo plată și poate fi administrat la fel ca înainte, cu excepția avantajelor tehnice prezentate mai sus.

Într-adevăr, domeniul se prelungește în mod separat și nu afectează integritatea website-ului. Domeniul poate rămâne atașat unui website gratuit, mai ales dacă site-ul a fost unul premium anterior (s-a achiziționat în trecut un pachet plătit) pentru totdeauna!

Pe viitor dacă nu dorești să achiziționezi servicii plătite și vei dori să păstrezi domeniul site-ului și să-l utilizezi ca până acum, acest lucru va putea fi făcut fără probleme. Acum, așa cum bine ai observat trebuie doar să prelungești domeniul primit gratuit cu primul pachet achiziționat pe 1 an de zile!

P.S: Putem deduce costul domeniului din suma plătită deja pe pachetul "Bază" pe 1 an de zile.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
IovanelO
Postări: 4
Reputație: 0
Mesaj # 19 | 1:39 PM
„Website-ul tău, după ce au expirat primele 12 luni de plată, se transforma într-unul gratuit, dacă nu este efectuată vreo plată și poate fi administrat la fel ca înainte, cu excepția avantajelor tehnice prezentate mai sus. ”

Asta inseamna ca in denumirea saitului meu, se va insera numele „ucoz”, nu?
In plus, intrebarea este daca vizitatorii saitului vor vedea bannere cu reclama pe margine?


„Într-adevăr, domeniul se prelungește în mod separat și nu afectează integritatea website-ului.”

Cu alte cuvinte, daca prelungesc domeniul platind separat, pot beneficia de sait sub denumirea „www.sait.com” iar dacă nu îl prelungesc, saitul redevine ca la inceput „www.sait.ucoz.com”? Am zis bine?

„Domeniul poate rămâne atașat unui website gratuit, mai ales dacă site-ul a fost unul premium anterior (s-a achiziționat în trecut un pachet plătit) pentru totdeauna! ”

Asta nu am inteles-o. Probabil pentru ca nu am avut niciodata un pachet PREMIUM ci doar de BAZA, timp de un an pana alaltaieri.

„Pe viitor dacă nu dorești să achiziționezi servicii plătite și vei dori să păstrezi domeniul site-ului și să-l utilizezi ca până acum, acest lucru va putea fi făcut fără probleme. ”

Problema nu e ca nu doresc sa achizitionez servicii platite, problema e ca incerc de aseara sa platesc cei 12 $ (450 ruble) folosind cardul VISA (alta modalitate nu am) si nu pot! Pagina web unde imi spune sa reincarc contul cu cele 450 ruble, imi spune ca modalitatea de plata cu card VISA nu este acceptata (MERCHANT DOES NOT ALLOW YOU TO USE THIS METHOD, PLEASE SELECT ANOTHER)...Ce sa mai fac?

„P.S: Putem deduce costul domeniului din suma plătită deja pe pachetul "Bază" pe 1 an de zile.”

Asta înseamna ca si anul trecut sa primesc un cod promotional pe care sa il introduc pe pagina de reincarcare si sa mi se reactiveze domeniul? Atunci da, vreau, fiindca asa cum am spus mai sus, nu pot plati cu cardul din motive independente de mine.

Va multumesc!
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 20 | 2:46 PM
IovanelO,
Citat
Cu alte cuvinte, daca prelungesc domeniul platind separat, pot beneficia de sait sub denumirea „www.sait.com” iar dacă nu îl prelungesc, saitul redevine ca la inceput „www.sait.ucoz.com”? Am zis bine?


Da, nu mai poate fi accesat pe domeniul atașat.

Citat
Asta nu am inteles-o. Probabil pentru ca nu am avut niciodata un pachet PREMIUM ci doar de BAZA, timp de un an pana alaltaieri.

„Pe viitor dacă nu dorești să achiziționezi servicii plătite și vei dori să păstrezi domeniul site-ului și să-l utilizezi ca până acum, acest lucru va putea fi făcut fără probleme. ”


Premium adică website pentru care s-au achiziționat servicii plătite, fără legătură cu pachetul Premium aflat în lista noastră.

Citat
Problema nu e ca nu doresc sa achizitionez servicii platite, problema e ca incerc de aseara sa platesc cei 12 $ (450 ruble) folosind cardul VISA (alta modalitate nu am) si nu pot! Pagina web unde imi spune sa reincarc contul cu cele 450 ruble, imi spune ca modalitatea de plata cu card VISA nu este acceptata (MERCHANT DOES NOT ALLOW YOU TO USE THIS METHOD, PLEASE SELECT ANOTHER)...Ce sa mai fac?


În curând va fi lansată o nou versiune simplificată a Panoului de de Control, iar reînnoire/achiziția unui nou domeniu va fi simplificată iar plățile vor putea fi efectuate cu ușurință.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
districtgsm
Postări: 25
Reputație: 1
Mesaj # 21 | 10:17 AM
Ma ajuta si pe mine cineva sa prelunges un domeniu? Nu inteleg rusa iar engleza e combinata cu un fel de rusa!
Domeniul expira in cateva zile iar prelungirea este o bataie de cap! Se poate sa platesc cu card VISA?
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 22 | 11:28 PM
districtgsm, da, se poate achita cu cardul bancar. Mai ai nevoie de ajutor?
Good things come to those who wait!
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Serviciile plătite » Cum primesc un domeniu cadou? (Procedura, întrebări, situații, prelungirea acestuia)
  • Pagina 2 din 2
  • «
  • 1
  • 2
Căutare: