• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Altele » Instrumente şi Script-uri » Butonul next entry prin PHP (Descrierea temei de discuție)
Butonul next entry prin PHP
TheGame
Postări: 376
Reputație: 7
Mesaj # 1 | 5:46 AM
Sal, ma intrebam daca in ucoz este posibil sa se creeze doua butoane in entry url, unul sa te duca catre precedentul entry url iar celalalt sa te duca catre urmatorul entry url, s-ar putea face asa ceva prin php?
kpk1l
Postări: 197
Reputație: 13
Mesaj # 2 | 12:47 PM
vrei neaparat php?
eu am facut de exemplu pt pagina cu intrari si comentarii butoane next-previous folosind 2 campuri suplimentare la adaugarea intrarii unde iti pui tu linkurile pt next sau previous. iar codul campului respectiv il pui unde vrei u sa apara la intrarea respectiva

Adăugat (05/02/2013, 10:47 AM)
---------------------------------------------
ce e urat..e ca trebuie sa revii tu la intrarea anterioara pt ai adauga linkul intrarii actuale


TheGame
Postări: 376
Reputație: 7
Mesaj # 3 | 1:53 PM
inteleg, nu ma gandeam la varianta asta, chiar mi se pare interesanta, dar as prefera cu php, sa nu mai fie nevoie de crearea celor 2 campuri suplimentare si completarea lor, mi-ar lua ceva timp pana as completa 2 campuri la 800 de intrari insa daca nu este alta varianta o so folosesc pe a ta, ms biggrin
Material modificat de TheGame - Marţi, 05/02/2013, 2:04 PM
kpk1l
Postări: 197
Reputație: 13
Mesaj # 4 | 6:10 PM
:)). dak gasesti cv anunta-ma si pe mine :P
eu am noroc ca o folosesc de la inceput..si nu am avut multe intrari ca tine biggrin

admin9894
Postări: 125
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 8:42 PM
am auzit ca la modulul de jocuri sunt butoane de genul asta ceva de genu $PREVIOUS...$ si la fel si cu NEXT.
da adaugarea a 2 campuri suplimentare este o idee buna doar ca e un lucru naspa sa revii din nou doar ca sa introduci link-ul... adica daca tot sunt in aceeasi categorie, link-urile intrarilor ar trebui probabil sa fie asemanatoare iar in functie de asta ma gandesc ca s-ar putea face ceva.
acum eu nu stiu php(voi face abea in a XII-a) . dar stiu Pascal si m-am gandit ca s-ar putea creea cumva o variabila care creste si punem variabila in link-ul de la camp...

de exemplu eu postez intrarile cam asa: NUME ANIME - NUMARUL EPISODULUI
iar link-urile sunt cam asa:
episodul 1:http://animesage.ucoz.ro/load/fairy_tail/fairy_tail/fairy_tail_episodul_1/2-1-0-2
episodul 2:http://animesage.ucoz.ro/load/fairy_tail/fairy_tail/fairy_tail_episodul_2/2-1-0-3

vreau sa spun ca nu sunt chiar asa diferite link-urile, doar numarul de la sfarsit difera, iar in locul acelui numar am putea pune acea variabila care creste de fiecare data cand postam un episod respectiv intrare.
sau ar mai fi o alternativa, sa pui link-ul la camp chiar inainte ca urmatoarea intrare sa fie postata, adica stiind numarul pe care il va avea link-ul urmator la sfarsit...

Nu stiu in ce masura am fost de ajutor, voi incerca eu insumi metoda in curand...

Material modificat de admin9894 - Miercuri, 27/02/2013, 8:46 PM
Evollution
Postări: 103
Reputație: 1
Mesaj # 6 | 1:09 AM
eu la ufilme asa fac sad am adaugat 2 campuri insa cu timpul credca o sa trec pe php ca e mult de lucru .. doar daca incepi de la zero se mai merita dar daca ai o gramada de adauati doar te enervezi
kpk1l
Postări: 197
Reputație: 13
Mesaj # 7 | 12:24 PM
Evollution, pai mi-a venit ideea inainte de a posta tongue
Robertho
Postări: 1
Reputație: 0
Mesaj # 8 | 8:31 PM
Cod
<div id="pages"></div>    
   <script>    
   a=location.href;    
   b=a.split('-');    
   c=b.length;    
   d=eval(c-1);    
   e=b[d];    
   f=a.split('-'+e)[0];    
       $('#pages').html('<a id="b" href="'+f+'-'+eval(e-1)+'"> <h3>Inapoi</h3> </a><span id="i"> | </span><a id="a" href="'+f+'-'+eval(e*1+1)+'"><h3>Vezi urmatorul episod</h3></a>');    
   $.ajax({    
   type: 'GET',    
   url: f+'-'+eval(e*1+1),    
   error: function(){$('#a, #i').hide();}    
   });    
   $.ajax({    
   type: 'GET',    
   url: f+'-'+eval(e-1),    
   error: function(){$('#b, #i').hide();}    
   });    
      </script>


Il folosesc pentru seriale in modulul /Publ
Il copiati in "Pagina cu textul integral si comentariile sale.
Comunitatea uCoz » Altele » Instrumente şi Script-uri » Butonul next entry prin PHP (Descrierea temei de discuție)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: