• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Pagina de confirmare comanda (nu apare nimic dupa apasarea butonului TRIMITE COMANDA)
Pagina de confirmare comanda
Sab
Postări: 21
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 4:42 PM
Buna ziua,

In magazinul online pe care l-am facut nu apare nici o pagina de confirmare sau mesaj care sa confirme cumparatorului faptul ca a fost expediata comanda si ca va fi contactat in curand. Cum as putea sa remediez acest lucru?

Multumesc anticipat!
Sabin
decalitate.ucoz.ro
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 2 | 1:17 PM
Ai făcut vreo modificare în șablonul paginii de confirmare? Eventual încearcă să redai șablonul inițial CP -> Personalizați design-ul -> Mesajul "Comanda a fost trimisă" -> Redă șablonul inițial (http://screencast.com/t/OWq6RqFGa). Înainte însă fă o copie de rezervă a proiectului: CP -> Design -> Șabloane de rezervă -> Creează o copie de rezervă (http://screencast.com/t/H4qH25VhX)
Good things come to those who wait!
Sab
Postări: 21
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 4:07 PM
Multumesc pentru rapuns. Nu am facut nici o modificare in sablonul paginii de confirmare. Am creat o copie de rezerva, asa cum ai spus, apoi am restaurat si sablonul initial conform indicatiilor tale. Situatia a ramas nemodificata. Mai pot face si altceva?

Citat Felicia ()
Ai făcut vreo modificare în șablonul paginii de confirmare? Eventual încearcă să redai șablonul inițial CP -> Personalizați design-ul -> Mesajul "Comanda a fost trimisă" -> Redă șablonul inițial (http://screencast.com/t/OWq6RqFGa). Înainte însă fă o copie de rezervă a proiectului: CP -> Design -> Șabloane de rezervă -> Creează o copie de rezervă (http://screencast.com/t/H4qH25VhX)
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 4 | 9:01 AM
Încearcă să te autentifici pe site înainte de a lansa comanda. Pagina de confirmare apare doar în cazul utilizatorilor - vizitatorii vor fi redirecționați către pagina comenzii.
Good things come to those who wait!
Sab
Postări: 21
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 3:08 PM
Multumesc, este corect, nu sunt autentificat. Insa si vizitatorii ar trebui sa aiba o confirmare dupa ce plaseaza o comanda, de ce sa fie fortati sa isi faca un cont? Se poate face o pagina de confirmare si pentru vizitatori?
[
Citat Felicia ()
Încearcă să te autentifici pe site înainte de a lansa comanda. Pagina de confirmare apare doar în cazul utilizatorilor - vizitatorii vor fi redirecționați către pagina comenzii.
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 6 | 8:09 AM
Confirmarea practic o reprezintă detaliile comenzii și posibilitatea de salvare a acesteia. O altă pagină de confirmare doar pentru vizitatori nu poate fi creată.
Însă, în momentul în care vorbim despre un magazin online este recomandată înregistrarea ca și utilizator pentru că acesta ar avea mai multe avantaje. De exemplu poate avea o evidență a comenzilor pe care le-a efectuat, poate adăuga produsele în coș și lansa comanda ulterior (fără a relua întregul proces) etc.

Good things come to those who wait!
Sab
Postări: 21
Reputație: 0
Mesaj # 7 | 4:50 PM
Multumesc din nou pentru raspuns. Chiar nu poate fi creata o alta pagina de confirmare sau o redirectionare catre o alta pagina pe care sa o creez eu? Imi pare ca acesta este un minus pentru sistemul uCoz. Inteleg avantajele inregistrarii pentru magazinul online dar mie nu imi place, ca si cumparator, sa fiu obligat sa imi fac un cont pe vreun site, decat daca decid eu ca imi este avantajos in vreun fel sau altul.
Chiar nu se poate face nimic?

Citat Felicia ()
Confirmarea practic o reprezintă detaliile comenzii și posibilitatea de salvare a acesteia. O altă pagină de confirmare doar pentru vizitatori nu poate fi creată.
Însă, în momentul în care vorbim despre un magazin online este recomandată înregistrarea ca și utilizator pentru că acesta ar avea mai multe avantaje. De exemplu poate avea o evidență a comenzilor pe care le-a efectuat, poate adăuga produsele în coș și lansa comanda ulterior (fără a relua întregul proces) etc.
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 8 | 4:49 PM
Sab, așa cum am specificat și anterior, acea pagina nu poate fi modificată. Ca și conținut este aproape aceeași pe care o văd și utilizatorii înregistrați, singura diferență fiind mențiunea cu privire la secțiunea Administrarea Comenzilor care apare la cei înregistrați.
Good things come to those who wait!
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Pagina de confirmare comanda (nu apare nimic dupa apasarea butonului TRIMITE COMANDA)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: