• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Motor cautare magazin (Motor cautare magazin)
Motor cautare magazin
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 1:07 AM
Doresc un mic ajutor din partea cunoscatorilor sa-mi spuna de ce nu functioneaza motorul de cautare din cadrul magazinului. Nici-un produs ce-l caut nu mi-l gaseste. Ce trebuie facut ca el sa functioneze
Specific ca toate produsele au fost adaugate printr-un fisier XLS

Multumesc
Material modificat de Mag-Total - Luni, 27/10/2014, 2:02 PM
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 2 | 5:21 PM
Mag-Total, pentru modulele Magazin Online și Video trebuie folosit codul $MODULE_SEARCH_FORM$ în loc de $SEARCH_FORM$
Good things come to those who wait!
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 5:29 PM
Dar, unde trebuie sa aduc aceasta modificare?

Multumesc.
Joe
Postări: 771
Reputație: 41
Mesaj # 4 | 6:40 PM
Mag-Total, în oricare şablon al modulului (în afară de cele care arată aspectul intrăriilor, şi în afară de stilul foii -- Panoul de Control » Personalizaţi design-ul » Şabloanele de sub categoria "Magazin Online").

Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 7:14 PM
bigblog, am incercat sa urmez ceea ce mi-ai spus dar nici intr-o pagina pagina subliniata de catre tine nu am gasit codul $SEARCH_FORM$ asa cum imi indica Felicia, si sa-l inlocuiesc cu $MODULE_SEARCH_FORM$
Gresesc eu cumva?

Multumesc.
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 6 | 7:55 PM
Mag-Total, ar fi bine link la site.
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 7 | 9:22 PM
Ok.
http://www.magtotal.ro/
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 8 | 11:09 PM
Mag-Total,

schimbi tagul cu codul direct:
Cod
<?if($MODULE_ID$=='shop')?><form id="search" onsubmit="this.sfSbm.disabled=true" method="post" action="http://www.magtotal.ro/shop/search">
   <input id="s-text" name="query" type="text" value="Search our site:" onblur="if(this.value=='') this.value='Search our site:';" onfocus="if(this.value=='Search our site:') this.value='';" />
<?else?>
<form id="search" onsubmit="this.sfSbm.disabled=true" method="get" action="http://www.magtotal.ro/search">
   <input id="s-text" name="q" type="text" value="Search our site:" onblur="if(this.value=='') this.value='Search our site:';" onfocus="if(this.value=='Search our site:') this.value='';" />
<?endif?>
   <input id="s-image" type="image" src="/img/go.png" name="sfSbm"/>
   </form>

Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 9 | 6:28 PM
Muşatinu, Sunt inca un novice in d'ale uCoz-ului si de aceasta data m-ai inchis!
Ce ai vrit sa-mi spui mai sus? Asa mai tradus...

Merci
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 10 | 8:49 PM
Mag-Total, accesează Panoul de Control -> Personalizaţi design-ul -> Partea superioară a site-ului și caută codul:

Cod
<form id="search" onsubmit="this.sfSbm.disabled=true" method="get" action="$HOME_PAGE_LINK$search/">
   <input id="s-text" name="q" type="text" value="Căutaţi în site:" onblur="if(this.value=='') this.value='Search our site:';" onfocus="if(this.value=='Search our site:') this.value='';" />
   <input id="s-image" type="image" src="/img/go.png" name="sfSbm"/>
   </form>

Acesta trebuie înlocuit cu cel dat de Muşatinu.

Good things come to those who wait!
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Motor cautare magazin (Motor cautare magazin)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: