• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Cum pot adauga un subagent?
Cum pot adauga un subagent?
aurelian
Postări: 51
Reputație: 2
Mesaj # 1 | 11:36 PM
cum pot adauga un subagent ?
m-am uitat prin setarile magazinului online si nu am gasit nici o functie.

mai am o intrebare referitoare la subagenti.
am auzit ca un subagent poate adauga produse in magazinul meu si se poate sa achite site-ului un procent din vanzarile pe care le face. cum se poate seta functia asta si de unde?

daca un subagent isi adauga produsele si lumea vrea sa cumpere ceva imi vine mie un email cu aceasta comanda, se poate face sa ii vina si lui un email ?

Va multumesc si astept raspunsuri.

Adăugat (28/09/2013, 10:36 PM)
---------------------------------------------
am rezolvat cu sub-agentul.

Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 2 | 11:48 PM
Citat (aurelian)
am rezolvat cu sub-agentul.


Am aprecia daca ne-ai impartasesti si noua solutia happy
fiecare la randul nostru putem ajuta pe cineva nu?...postand solutia vei ajuta cu siguranta multi utilizatori care vor gasi acest topic smile
Multumesc!
aurelian
Postări: 51
Reputație: 2
Mesaj # 3 | 7:53 AM
Am observat ca dacă dai privilegiile unui utilizator sa adauge produse, automat intra în lista de sub-agenți.

Adăugat (30/09/2013, 6:53 AM)
---------------------------------------------
imi raspunde cineva la intrebarile mele ?

Danny
Postări: 670
Reputație: 31
Mesaj # 4 | 6:18 PM
aurelian, te citez din primul post
Citat (aurelian)
am rezolvat cu sub-agentul.

Ce intrebari?
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 5 | 7:34 PM
aurelian,
Citat
mai am o intrebare referitoare la subagenti.
am auzit ca un subagent poate adauga produse in magazinul meu si se poate sa achite site-ului un procent din vanzarile pe care le face. cum se poate seta functia asta si de unde?


Un subagent este la fel ca un afiliat, ceea ce înseamnă că ei pot vinde produsele tale. Practic, sunt utilizatori care pot vinde produsele din Magazinul tău Online. Ei pot să-și stabilească propriile prețuri (dacă le este permisă adăugarea intrărilor din opțiunile grupului de utilizator), Banuții obțiunuți în urma vânzării produselor sunt depozitați în contul tău, pe care poți să-i transferi de acolo în subcontul unui agent (afiliat). Ex: http://screencast.com/t/QxxvqEMncPD

Citat
daca un subagent isi adauga produsele si lumea vrea sa cumpere ceva imi vine mie un email cu aceasta comanda, se poate face sa ii vina si lui un email ?


Da, este posibil. Trebuie să bifezi opțiunile de aici.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
aurelian
Postări: 51
Reputație: 2
Mesaj # 6 | 8:18 PM
am facut un test cu produsul unui subagent.

Dupa ce am comandat un produs a unui subagent iam schimbat statusul la livrat si subagentul a primit mailul:

Salut, ...... .

Ca rezultat al vânzării efectuate cu succes a următoarelor produse, plata comisionului a fost efectuată în contul dvs: 6.50u.m.

(0016) 1buc. x "Adaptor wireless" (65.00u.m.)
http://www.xxxx.ro/shop/41/desc/r
10 65in a fost creditat = 6.50u.m.

Toate cele bune.
http://www.xxxx.ro

Adăugat (30/09/2013, 7:18 PM)
---------------------------------------------
sa inteleg ca cei 6.50 lei sunt banii care i-se cuvin acestui subagent ?
Material modificat de aurelian - Luni, 30/09/2013, 8:46 PM
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 7 | 11:33 PM
aurelian, da, exact, aceasta este suma pe care trebuie să i-o oferi Sub-Agentului (Afiliatului).
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
aurelian
Postări: 51
Reputație: 2
Mesaj # 8 | 11:35 PM
si cum pot sa fac plata afiliatului?
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 9 | 2:07 PM
aurelian, în primul rând SubAgentul(ii) trebuie să pună la dispoziție modalitatea prin care li se vor transfera sumele respective (PayPal, WebMoney, Cont Bancar), în cadrul profilelor lor. Pentru a-și configura profilul, trebuie să meargă în Profilul de pe Magazin Online pentru a-l configura (Ex: http://site.ucoz.com/shop/user/USERID).

Apoi, pentru a transfera comisionul respectiv, trebuie să mergi în CP -> Magazin online -> Administrare subagenți -> Setări (configurare comisioane), mergi la Tab-ul Subagenți și selectează-i pe cei cărora dorești sa le transferi comisionul (să-i plătești) sau, selectează toți subagenții. După aceasta, trebuie să apeși butonul Atribuirea plăților sau Atribuirea plăților pentru toți (dacă vrei să plătești toți subagenții).

Dacă mai ai și alte întrebări, dă-ne te rugăm de știre!

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
aurelian
Postări: 51
Reputație: 2
Mesaj # 10 | 6:28 PM
Sa presupunem ca subagentul vrea plata prin paypal.
Acesta trebuie sa aibe un cont business la paypal ? Da sau Nu ?

Adăugat (01/10/2013, 5:28 PM)
---------------------------------------------
Si de unde modific u.m ?
Am schimbat valuta dar vad ca u.m tot imi apare..

Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 11 | 6:30 PM
aurelian, poate să aibă un cont Personal însă dacă tu ai nevoie de o factură, pentru banii pe care îi transferi din contul de PayPal Business în contul de firmă din România, atunci acesta ar trebuie să aibă un cont Business.

U.C. - unitate interna a magazinului, toate sumele se păstrează în ea și toate valutele se transferă în u.m., dar la achitari u.m. se convertesc în valuta din care se face achitarea după rata indicată.
Este suficient ca în rata de schimb să fie indicat ca 1 leu să fie egal cu 1 u.m. Atunci va fi mai usor sa te orientezi.

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Cum pot adauga un subagent?
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: