Mesaj # 1 | 4:39 PM
  • Sistemul poate fi ajustat pentru toate tipurile de liste de preţuri. Nu există un format standard pentru o listă de preţuri. Aceasta este aleatorie.
  • Creaţi listele preţurilor înainte de încărcarea acestora pe website? Care este scopul? Totul este deja configurat, astfel încât să utilizaţi lista de preţuri a furnizorului dvs, să ajustaţi configuratorul şi să actualizaţi elementele din Magazinul online printr-un singur click.
  • Butonul “Încărcaţi elementele din toate foile de lucru configurate” va apărea doar după ce specificaţi valoarea preţului de intrare. Parametrul “Preţ” este unul opţional. Asta înseamnă că dacă preţul de cumpărare, precum şi cel de vânzare este indicat în lista dvs de preţ, puteţi doar specifica parametrul “Preţ” fără utilizarea matricii de preţ. În cazul în care preţul de vânzare este indicat în lista dvs de preţuri, specificaţi-l ca fiind şi de intrare. Utilizaţi matricea de marcare cu valoarea câmpului “1” pentru întregul interval de preţ. Dar reţineţi că magazinul nu va putea calcula, în acest caz, “profitul” dvs.
  • Trebuie să împărţiţi lista dvs de preţuri în categorii cu produse. Iar apoi, puteţi aranja aceste categorii în orice ordine doriţi sau să schimbaţi numele acestora în cadrul Administrării categoriilor. Acest lucru trebuie făcut o singură dată. Nu va afecta viitoarele actualizări de preţuri. Asta înseamnă că dacă un nou produs va apărea într-o categorie dintr-o listă de preţuri, acesta va fi în aceeaşi categorie după actualizare, în ciuda schimbărilor categoriei.


  • Creaţi lista preţurilor de care aveţi nevoie în Microsoft Excel. Eu am făcut-o în felul următor:
  • Salvaţi-o într-un format .xls 97-2004
  • Mergeţi în Panoul de control -> Magazin online -> Procesarea listei de preţ .xls
  • Selectaţi configurarea. Eu am procedat în felul următor:
    Preţul de intrare este un câmp obligatoriu. Dacă nu aţi creat această categorie până acum, aceasta va fi creat automat.
  • Daţi click pe “Încarcă produsele din toate foile de lucru configurate
  • Nu uitaţi să daţi click şi pe “Salvează configuraţia actuală
  • Actualizări ulterioare pot fi realizate cu uşurinţă prin modificarea fişierului .xls


Acest tutorial video v-ar putea fi de folos:

Autor: Aleksandr Gutsan
Atașamente: 3095965.jpg (74.1 Kb) · 1434673.jpg (196.7 Kb)

Good things come to those who wait!