• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Importare Produse in magazinul online
Importare Produse in magazinul online
KREMAT
Postări: 5
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 2:00 PM
Salut,
Exista posibilitatea de a putea importa produsele dintr-un fisier csv in magazinul online ?
Colaborez cu un distribuitor care mi-a trimis o lista cu prodsule in format csv si mi-a spus sa le postez pe site-ul meu.
Modulul "Magazin Online" perimte acest lucru?
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 2 | 11:38 PM
KREMAT, momentan nu este posibil dar lucrăm la acest lucru - se poate însă prin XLS. Ce te sfătuim, este să imporți lista într-un format CSV și să încerci sa o convertești într-un format XLS, pe care să îl adaugi pe site.
Dacă vei dori să exporți listele existente în format CSV, acest lucru este posibil direct din Modulul Magazin online.

Mai multe detalii și pe Forum-ul în limba Engleză: http://forum.ucoz.com/forum/40-13840-1 . Dacă mai ai nevoie de ajutor, dă-ne de știre!

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
KREMAT
Postări: 5
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 11:32 AM
Va multumesc pentru raspuns. Am convertiti fisierul in format XLS dar nu stiu cum sa adaug produsele pe site. Cum se procedeaza sa le adaug?
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 4 | 1:59 PM
KREMAT, referitor la modalitatea de transfer, poţi realiza importul listelor de preţ XLS (în noul magazin creat în uCoz), dacă ai o listă deja pregatită: Stabileşti configuraţia de import din Panoul de Control -> "Magazin online" -> "Procesarea listelor de preţ .xls", iar apoi utilizezi comanda: Panoul de Control -> "Magazin online" -> "Actualizare rapidă a preţurilor şi sortimentului de produse". Dă-ne te rugăm de știre dacă a funcționat! Mulțumesc
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
KREMAT
Postări: 5
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 12:27 PM
A functionat. M-am lovit de alta problema acum. Nu reusesc sa introduc tva-ul la pretul produselor. Am intrat in setarile modului, am bifat sa-mi numere tva-ul separat de pret, am trecut in casuta acolo valoarea 24 si am salvat dar nu-mi apare pe site? Probabil imi scapa ceava....Astept un raspuns. Mersi!
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 6 | 4:17 PM
Bună din nou! Trebuie mers în Panoul de Control: Principală » Magazin online » Setările modulului, după care trebuie mers la Opţiuni TVA: (aici avem Nu este in utilizare, inclus in preț, numărat separat). Aici se alege după cum se dorește a fi afișat. A mers?
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
KREMAT
Postări: 5
Reputație: 0
Mesaj # 7 | 10:37 PM
tocmai am spus mai sus ca am facut si eu asta...dar nu functioneaza...si intampin probleme si la matricea de preturi, am setat conform manualului de utilizare si nu se intampla nimic, nici o modificare indiferent cum setez matricea

Adăugat (02/10/2012, 9:24 PM)
---------------------------------------------
Am rezolvat cu matricea...in sectiunea administrarea produselor, jos in pagina este un buton "Renumara".Trebuie apasat pe acel buton dupa ce se configureaza matricea in fct de cum doreste fiecare si apoi preturile o sa fie automat modificate.

Adăugat (02/10/2012, 9:37 PM)
---------------------------------------------
Nu am reusit insa sa rezolv problema cu TVA-ul....

Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 8 | 3:02 PM
KREMAT, Spune-ne, te rugăm, ce anume nu funcționează la TVA? Trebuie să activezi și să salvezi opțiunea respectivă, în funcție de cum dorești să fie afișat prețul.
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Importare Produse in magazinul online
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: