• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Redirectionare 301 + inca o intrebare (Am un magazin online si doresc sa-l mut pe structura magazin)
Redirectionare 301 + inca o intrebare
Mag-Total
Postări: 149
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 11:42 AM
Am un magazin online si doresc sa-l mut pe structura magazinului online uCoz. Prin mutarea lui vreau sa pastrez locul în lista de căutare Google, deoarece aceasta schimbare poate duce la o retrogradare în clasament.
De aceea vreau o redirecționare 301: la fiecare url al vechiului magazin online poate fi specificată noua adresă url la care poate fi găsită acesată pagină acest lucru fiind comunicat în mod optim către Google.

Intrebare 1: Cum se poate face acest lucru sau, daca in structura magazinului online uCoz exista deja prevazuta aceasta posibilitate prin anumite setari?

Anumite probleme, intrebari si solutionari ale acestora se poate face prin intermediul-Panoului de control-Ajutor-Asistenta tehnica. Aici, de regula primesti un raspuns de la o persoana ce se numeste "Maksim".
Intrebare 2: Daca cineva cunoaste, si poate sa-mi spuna ce nationalitate are "Maksim", daca face parte din staff-ul platformei uCoz.

Va multumesc.

Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 2 | 0:21 AM
Salutare Mag-Total! O să te ajutăm noi, cei din echipa uCoz să îndeplineşti obiectivele dorite. Cei de la care primeşti răspunsurile sunt din echipa tehnică ucraineană, care a dezvoltat şi dezvoltă în continuare proiectul!
Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
Raver
Postări: 1227
Reputație: 70
Mesaj # 3 | 3:27 PM
Mag-Total, odată ce website-ul a atins un anumit ranking în Google PR, atunci, acesta încearcă să îl indexeze cât de des posibil. Astfe, Google va încerca să îl reindexeze şi va înlocui rezultate cu altele (precum şi căile URL). Practic acesta funcţionează astfel: daca site-ul are un PR bun şi vechiul conţinut a dispărut, iar un nou conţinut a fost adăugat (să spunem, aceleaşi date dar cu noi adrese URL) atunci îl va reindexa.

Noi recomandăm să contactezi Suportul Tehnic Google pentru a confirma aceste informaţii sau a verifica eventualele schimbări apărute la calcularea PR-ului.

Referitor la modalitatea de transfer, poţi realiza importul listelor de preţ XLS (în noul magazin creat în uCoz), dacă ai o listă deja pregatită: Stabileşti configuraţia de import din Panoul de Control -> "Magazin online" -> "Procesarea listelor de preţ .xls", iar apoi utilizezi comanda Panoul de Control -> "Magazin online" -> "Actualizare rapidă a preţurilor şi sortimentului de produse".

Dacă mai ai întrebări, dă-ne te rugăm, de ştire!

Be the change you want to see in the world. M Gandhi.
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Magazine Online / E-shop » Redirectionare 301 + inca o intrebare (Am un magazin online si doresc sa-l mut pe structura magazin)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: