Mesaj # 1 | 1:47 PM
Din momentul in care am auzit de uCoz si am creat un cont, am fost interesat numai de modulul magazinului online. Ca drept urmare am setat ca toti utilizatorii magazinului sa se inregistreze prin intermediul formularului de inregistrare al magazinului (locali) si nu prin intermediul sistemului uNet.com. Acum, sunt in perioada de testare a functiilor magazinului unde m-am "lovit" de facilitati placute dar si mai putin placute. Unele au fost rezolvate altele sperand sper si doresc sa se rezolve.
Ca drept urmare o sa va expun mai multe probleme:
1 - In formularul de inregistrare (local) al utilizatorului nu exista campul de completare cu adresa de domiciliu sau de livrare a produselor comandate si nici nu am gasit de unde se poate introduce acest camp foarte necesar.
2 - Tot in campul de inregistrare (local) al utilizatorului nu am gasit campul de completare cu numarul de telefon al utilizatorului necesar pentru confirmarea comenzii.
3 - Nu exista facilitatea ca, dupa ce clientul se inregistraza si cumpara, acele date care le-a completat in formularul de inregistrare sa-mi vina prin cosul de cumparaturi in momentul in care clientul apasa pe butonul "Trimite comanda". Aceste date ale utilizatorului care comanda precum: nume si prenume, adresa de domiciliu sau livrare, adresa de mail, un numar de telefon (pentru confirmarea comenzii) strict necesare ca sa-i pot trimite ceea ce a comandat, utilizatorul (clientul) este nevoit sa mi le dea din nou prin formularul ce-i apare spre finalizarea comenzii dar ulterior dupa ce o parte dintre ele le-a mai completat odata cu inregistrarea. Specific ca, formularul de completare a datelor pentru expedierea produlelor comandate ce apare spre finalul cumparaturilor este foarte bun pentru persoanele care doresc sa faca o comanda "rapida" fara sa se mai inregistreze dar, pentru cei care s-au inregistrat deja este ceva in plus care ii poate deruta pe care ii poate "plictisii".
4 - Inca din primele randuri am specificat ca sunt interesat strict doar de modulul magazinului online. Deoarece nu am gasit aceasta posibilitate va intreb cum se poate dezactiva "Lista utilizatorilor" fiindca nu doresc ca fiiecare utilizator al magazinului sa aiba acces la anumite date si informatii despre ceilalti utilizatori ai magazinului. Specific ca nici-un alt gen de magazin online nu are o asemenea posibilitate de accesare a unei liste de utilizatori de catre altii.
Cam acestea sunt problemele care le "ridic" cu speranta ca ele se pot solutiona.

Va multumesc.