• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Ştirile site-ului şi Blog » Ştirile Site-ului: Administrarea categoriilor
Ştirile Site-ului: Administrarea categoriilor
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 1 | 10:48 PM
Ştirile Site-ului: Administrarea categoriilor

Administrarea Categoriilor pentru orice modul din sistemul uCoz se realizează prin intermediul Panoului de Control (/admin). Mergeţi la Panoul de Control -> Ştirile site-ului -> Administrarea categoriilor. Veţi putea vedea următoarea imagine:

Daţi click pe “Categorie Nouă” pentru a adăuga una.

Completaţi toate câmpurile şi daţi click pe “Salvează”.

1. Imaginea cu o carte înseamnă că este prezentă descrierea pentru această categorie.
2. Imaginea cu o cheie vă ajută să modificaţi setările (Numele categoriei, Descrierea categoriei, Numele ce va fi afişat în URL).
3. Semnul cu un X roşu şterge această categorie.

Celelalte categorii şi setările modulului pot fi găsite în Panoul de control panel -> Ştirile Site-ului -> Setările modulului.

Nu uitaţi să daţi click pe “Salvează” după ce efectuaţi modificările.

Design-ul paginilor categoriei poate fi personalizat în Panoul de Control -> Ştirile Site-ului -> Personalizare design modul -> Pagina pentru arhiva intrărilor.

ÎNTREBĂRI FRECVENTE

Este posibilă afişarea ştirilor pentru o anumită categorie pe o pagină?
Da, acest lucru poate fi făcut prin intermediul Informatorilor.

Este posibil să adăugaţi mai multe categorii la o singură ştire?
Nu, nu este posibil.

Este posibil să adăugaţi o categorie, dar NU prin intermediul Panoului de Control?
Nu, nu este.

Câte categorii pentru Ştirile Site-ului se pot face pentru website-urile uCoz?
1000

Cum pot personaliza design-ul pentru categoriile Ştirilor Site-ului?
Utilizaţi operatorii condiţionali. (Pagina cu şablonul înregistrărilor arhivei).
$PAGE_ID$ , $URI_ID$ - coduri speciale, ce ar putea fi utile pentru afişarea textelor diferite sau a altor coduri pentru diferite pagini, utilizând acelaşi şablon.
Valorile variabilelor $PAGE_ID$, $URI_ID$ pot fi aflate în cadrul "Barei Admin" după autentificarea pe site ca şi Administrator.

Este posibil să nu fie doar categorii, ci şi secţiuni în cadrul Ştirilor site-ului, cum e în Catalogul de Fişiere?
Nu.

Am şters câteva categorii, dar ştirile au fost şterse o dată cu acestea. Cum pot să restaurez ştirile şterse?
Este posibil doar dacă aveţi o copie de rezervă a informaţiei. În caz contrar, acest lucru nu este posibil.

Atașamente: 9299256.jpg (20.2 Kb) · 1651831.jpg (25.2 Kb) · 5987649.jpg (15.4 Kb) · 0359122.jpg (22.1 Kb)

Good things come to those who wait!
Iszabella
Postări: 2
Reputație: 0
Mesaj # 2 | 7:21 PM
Hello tuturor...nu stiu daca sunt on sau of topic, dar tinand cont ca problema mea este legata de pagina de stiri cred ca sunt on. Sunt noua pe aici si incerc si eu sa fac un site cu poze. Imi este permis ca in sectiunea stiri sa postez articole insotite de poze de pe wikidpedia de exemplu? Va multumesc anticipat. smile
Felicia
Postări: 1326
Reputație: 55
Mesaj # 3 | 7:31 PM
Daca textul si/sau imaginile sunt preluate, atata timp cat mentionezi sursa de unde au fost acestea luate nu va fi nicio problema smile
Good things come to those who wait!
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Ştirile site-ului şi Blog » Ştirile Site-ului: Administrarea categoriilor
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: