• Pagina 1 din 1
  • 1
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Directorul de site-uri/fişiere/articole și Panoul de anunţuri » imagine scalate (Descrierea temei de discuție)
imagine scalate
Paul1427
Postări: 21
Reputație: 0
Mesaj # 1 | 4:08 PM
Detin un site de filme iar imaginile pe care le introduc le redimensionez folosindu-ma de html + css la dimensiunea de 95 x 125 . Totusi acest lucru nu este chiar indicat, scazandu-mi foarte mult viteza de incarcare a paginii web, conform google speed insight.

Cum pot face, ca în momentul adăugării imaginii( $IMG_URL1$ ) aceasta sa fie transformata automat la dimensiunea dorita, evitand astfel transformarile inutile si adaugand fluiditate siteului. Multumesc si astept sugestii !
Material modificat de Paul1427 - Marţi, 18/12/2012, 4:08 PM
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 2 | 7:57 PM
Paul1427, nu se poate.. dimensiunea originalului nu se schimba, doar daca o schimbi in paint (photoshop)
Paul1427
Postări: 21
Reputație: 0
Mesaj # 3 | 0:15 AM
Trebuie să existe vre-un script php să facă acest lucru ! Asta este singurul lucru care mă enervează la ucoz, faptul că sunt multe probleme la care nu se găsesc soluții pentru a face site-ul să fie accesibil mai ușor. Știi prea bine, că o poză mare va fi încărcată într-un timp mult mai lung de un utilizator decât de o poză mică.

Chiar nu există o funcție specială pentru asta? Mai ales că este esențială !

Soluții alternative.... ?
Material modificat de Paul1427 - Joi, 20/12/2012, 0:16 AM
ArtyRo
Postări: 3502
Reputație: 140
Mesaj # 4 | 2:44 PM
Paul1427, Problema nu e in uCoz ci in voi, eu folosesc BG-uri mari pe toate site-urile si nu am probleme... Pozele de dimensiuni mari se converteaza in jpg (jpeg)
Paul1427
Postări: 21
Reputație: 0
Mesaj # 5 | 3:55 PM
Problema e UCOZ. Faptul ca folosesti bg-ul mari, inseamna ca site-ul se incarca greu pentru un eventual vizitator, si sunt lucruri pe care ar trebui aplicate. SI SE STIE CA UN SITE CARE SE INCARCA REPEDE ESTE COTAT MAI BINE IN GOOGLE DECAT UNUL CARE SE INCARCA GREU.

Pentru a testa viteza> google speed insight
Gravedigger
Postări: 239
Reputație: 17
Mesaj # 6 | 3:58 PM
Paul1427, asa ceva nu este posibil.Numai sa redimensionezi imaginea inainte de incarcare.
Comunitatea uCoz » Configurări ale sistemului uCoz » Directorul de site-uri/fişiere/articole și Panoul de anunţuri » imagine scalate (Descrierea temei de discuție)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: